Zavřít reklamu

Ke konci roku to patří. Vyhlašují se různé ceny, vzpomíná se na celý rok, ohlíží se na to, co se povedlo a co třeba zas tolik ne. I když jsme za ten rok viděli mnoho zajímavých aplikací určených pro naše iPhony, iPady, Apple Watch i počítače Mac, je zde opět ta pachuť toho, že nejlepší aplikace v App Storu a Google Play jsou hodně stejné. Náhoda? 

Apple i Google dnes vydaly tiskové zprávy s tím nejlepším, co se v jejich aplikačních obchodech za ten rok sebralo. Ano, jako kdyby se společnosti domluvily nejen na termínu uveřejnění ocenění, často jmenují i stejné tituly. U Applu na to ale může jeho dříve uveřejněná poměrně široká nominace, u Googlu zase to, že má skutečně širokou paletu ocenění v mnoha kategoriích i s čestnými uznáními. 

Apple v tiskovce uvádí: „Oceněno bylo 14 aplikací a her, které pomohly uživatelům rozproudit jejich kreativitu, vyslaly hráče na nová dobrodružství a postaraly se o chvilky plné zábavy s přáteli a rodinou. Redaktoři z App Storu vybrali letošní výherce z finalistů ze všech koutů světa, jejichž hry a aplikace se zasloužily o výjimečné zážitky a významný kulturní dopad. Za mimořádnou inovaci, vynalézavost a technické zpracování a design aplikací a her se do finále probojovalo téměř 40 vývojářů.“ Google mluví jen v množném čísle a konkrétně nezmiňuje, kdo za výběrem stojí, i když u něho probíhalo i hlasování uživatelů. Není spíš na čase, aby rozhodovali všichni, všude a průhledněji? 

Na záložce Dnes v App Storu najdete pěknou kartu s přehledným seznamem oceněných. V Google Play je jen jeden banner, který jde rozkliknout a nabízí mnoho kontroverzního obsahu. Zmíněná tisková zpráva totiž zmiňuje ceny, které byly uděleny v USA a pro různé regiony jsou jiné. V české mutaci Google Play tak najdete třeba WhatsApp, což jednoduše nedává smysl, stejně jako v případě titulů 카카오맵 – 지도 / 내비게이션 / 길찾기 / 위치공유 nebo CxC創利市集. První titul je korejská navigace a druhý čínská fanouškovská sociální síť. Možná ale jen Google neví, kde se Česká republika nachází. 

Každopádně abychom to uzavřeli pozitivně, pokud si chcete do svých zařízení nainstalovat to nejlepší z roku 2023, mělo by se jednat o tituly AllTrails, Imprint: Learn Visually a Honkai: Star Rail. 

.