Zavřít reklamu

Můžete se hádat do krve, ale pokud nepřičichnete ke konkurenční platformě, bude se v případě porovnávání systémů jednat jen o názor, nikoli zkušenost. Ať už preferujete iOS nebo Android, tak je pravda, že oba systémy mají něco do sebe. Není pak tajemstvím, že je Android v mnohém lepší než iOS. Tento seznam však uvádí, v čem má výhodu právě mobilní operační systém Applu oproti tomu Googlu. 

Aplikace 

Lidé často na kvalitu aplikací pro iOS oproti jejich protějškům pro Android poukazují, a mají pravdu. Důvod je jednoduchý. Pokud nepočítáme iPhone SE, tak je každý prodaný iPhone vrcholného segmentu, takže jeho majitelé, kteří jsou ochotni za něho platit, jsou také ochotni utrácet v něm za patřičný obsah. Vývojářům se tedy vyplatí věnovat se kvalitě obsahu proto, že za něho také dostanou zaplaceno.

Nezřídka se také stává, že se o aplikace v Google Play už nikdo nestará, ale v iOS jsou pravidelně aktualizovány. Mnoho nových funkcí multiplatformních aplikací se také nejdříve zkouší právě na iOS než přijdou na Android (pokud vůbec). Většina her pak prostě na iOS funguje lépe, ať už jde o optimalizaci nebo konzistenci.

Aktualizace 

S ohledem na aktualizace systému Android je lídrem Samsung, který poskytuje svým vybraným zařízením 4 roky, k čemuž přihazuje ještě jeden rok aktualizací zabezpečení. Pravidelně vydává i měsíční aktualizace zabezpečení. V těch sice není Apple tak pravidelný, na druhou stranu aktuální systém dokáže poskytnout i svým o poznání starším zařízením – iOS 16 třeba ještě běží na iPhonu 8, který společnost představila v roce 2017. Google nabízí svým novinkám tři roky aktualizací Androidu, ostatní výrobci v tomto ale pořád značně selhávají, kdy jsou nejčastější jen dvě aktualizace. Ostatně to je minimální číslo, na kterém Google trvá.

Interoperabilita 

AirDrop, Hand-off a Kontinuita jsou funkce, které vám pomáhají vytvořit příkladnou soudržnost mezi jednotlivými zařízeními Applu, které používáte. Google sice nabízí jisté alternativy, jako Sídlení nablízko, Samsung umí Quick Share nebo Propojit s Windows, žádný takový nástroj ale není tak elegantní, jako jsou ty v Apple ekosystému. Ten má benefit i v tom, že téměř na jakémkoli zařízení odbavíte jak FaceTime hovory, tak odpovíte na iMessage.

Bloatware 

V Google Pixelech máte sice čistý Android, je to ale výjimka. Ostatní výrobci si Android upravují k obrazu svému, někdy lépe, někdy hůře. Samsung s jeho One UI na to jde sice lépe, i tak ale s telefonem dostanete množství dalších aplikací, které třeba nepotřebujete, a které obvykle nejdou ani smazat. Stejně je na tom třeba i Xiaomi a další. Ano, i Apple má v iOS své aplikace, ale je to vydavatel i systému, což platí i pro Google. V Androidu byste se tak spokojili jen s jeho tituly, ale výrobci se vám snaží vnutit ty své. Proč? Aby vás jejich používáním donutili koupit si jako další smartphone právě ten jejich.

Baterie 

I když jsou mezi Android zařízeními telefony s obrovskými bateriemi, iPhony výdrži kralují, a vděčí tomu právě příkladné optimalizaci mezi iOS a hardwarem. Apple si dokonce může dovolit osazovat své telefony menšími bateriemi, aniž by bylo na úkor výdrže. Pokud vedle sebe postavíte právě vrcholný iPhone a vrcholný Android, tak první zmíněný zvládne více a déle. Je tomu právě třeba i proto, že Android výrobce dává svému smartphonu nejen systém od někoho jiného, ale i čip a jednotlivé další komponenty. Apple si všechno designuje sám.

.