Zavřít reklamu

Apple oznamuje nejlepší aplikace a hry v App Store každý rok, kdy ani ten letošní není výjimkou. Bohužel se s tím váže jistá kontroverze, protože neznáme žádné hodnotící metriky. Nejlepší aplikací je tak síť BeReal, nejlepší hrou Apex Legends Mobile a obojí jde jasně rozporovat. 

Apple ke svému výběru uvádí jen následující: „Aplikace a hry byly vybrány globálním redakčním týmem App Store společnosti Apple za účelem poskytnutí výjimečných zážitků a hlubokého kulturního dopadu.“ Tim Cook se k výběru pak vyjádřil v publikované tiskovce: „Letošní vítězové App Store Award přetvořili naše zkušenosti s aplikacemi, které přinesly svěží, promyšlené a skutečné perspektivy. Od samouků až po mezinárodní týmy po celém světě mají tito podnikatelé významný dopad a představují způsoby, jak aplikace a hry ovlivňují naše komunity a životy.“ Jenže s vítězi obou kategorií je zde zásadní problém.

BeReal 

Sociální síť BeReal je mladá a v kontrastu s těmi největšími samozřejmě pořád patřičně malá, i když jasně získává na významu vzhledem k tomu, že se její originální nápad začíná kopírovat napříč těmi většími hráči na trhu. Její nápad je sice jedinečný, ale aplikace roku? Jako vážně? Pokud nevíte, jak aplikace vypadá, tak je maximálně jednoduchá a skoupá na jakékoli možnosti a funkce. Prakticky v ní jen vyfotíte předním a zadním fotoaparátem scénu a výsledek publikujete.

V síti si pak můžete prohlížet i příspěvky ostatních nebo svou historii. Navíc aplikaci pustíte jednou denně, právě když vám přijde notifikace s upozorněním na vložení nového obsahu, na což máte jen dvě minuty. Když tak neuděláte, nemůžete si prohlížet obsah ostatních. Hodnotíme tady ale nápad nebo provedení? Či jen potřebujeme danou platformu maximálně zpropagovat? 

Apex Legends Mobile 

Kontroverzní je i výherce hry roku. Jedná se totiž o prostý port dospělé počítačové verze hry, který byl samozřejmě odladěn pro hraní na mobilech. Jde tedy vlastně o to samé, co přinesl Fortnite, který byl také původně dostupný na počítačích a konzolích, než pronikl do mobilního světa. Jistě, přibyl nám zde nějaký obsah, ale udělit kvůli tomu titul hry roku?

Je to spíše jasný vzkaz všem mobilním hráčům, aby zapomněli právě na nedostupný Fortnite, který Apple z App Storu vyhodil pro porušování jeho pravidel, a přeorientovali se na jiný battle royale titul. O něm navíc společnost touto cenou říká, že je to to nejlepší, co si na iPhony můžete za rok 2022 nainstalovat. A je to smutné.

Více než kvalitu a originalitu tak aktuální výsledky odrážejí spíše trendy. O BeReal se hodně mluví, tak pojďme ještě přiložit pod kotel. O Fortnite se pořád mluví, tak ho pojďme definitivně zaříznout. Z mého osobního pohledu je to smutné. BeReal je aplikace pro náctileté, takže je tato platforma hodně omezená širokému publiku, battle royale her je pak v App Store tolik, že i když jsem Apexu dal nějakou tu hodinu svého času, nemělo u něho smysl trávit další, když je to jen tuctovka. Proto tolik zklamání z toho, proč Apple vyzdvihuje tituly, které si to nezaslouží. 

.