Zavřít reklamu

Nedávné finanční výsledky potvrdily neblahý trend, že se Applu stále nepovedlo znovu nakopnout prodeje iPadů. Zatímco iPhony neustále trhají rekordy a jsou jasným hnacím motorem firmy, iPady se kvartál co kvartál propadají. Jedním z důvodů je, že uživatelé nepotřebují nový tablet zdaleka tak často.

Od roku 2010 Apple představil hned desítku iPadů, když na první iPad navázal dalšími generacemi, později iPadem Air a přidal i menší variantu v podobě iPadu mini. Byť jsou ale nejnovější iPad Air 2 nebo iPad mini 4 skvělými kusy hardwaru a mají v sobě ty nejlepší technologie, jakými Apple disponuje, uživatele to nechává chladnými.

Nejnovější průzkum společnosti Localytics ukázal, že nejoblíbenějším iPadem zůstává i po více než čtyřech letech na trhu iPad 2. Nasbíraná data pochází z více než 50 milionů iPadů, ze kterých hned jedna pětina byly iPady 2 a 18procentní podíl zabraly iPady mini. Obě to jsou více než tři roky staré zařízení.

iPad-Device-Share_1

Těsně za nimi skončil se 17 procenty iPad Air, který byl poměrně zásadním předělem v životě původního iPadu. Nejnovější iPad Air 2 a iPad mini však zaujímají pouhých 9 procent, respektive 0,3 procenta trhu. Úplně první iPad z roku 2010 zaujal tři procenta.

Výše uvedená data tak pouze potvrzují dlouhodobý trend, že u iPadů zdaleka nefunguje podobný cyklus jako u iPhonů, kde uživatelé často své telefony vyměňují jednou za dva, někdy dokonce po jediném roce. U iPadů takovou potřebu uživatelé nemají, například kvůli tomu, že jim i několik let staré zařízení výkonově bohatě stačí a také bývají starší iPady významně levnější. Sekundární trh tu funguje mnohem lépe.

Apple si tento stav uvědomuje, ale prozatím se mu nepodařilo nalézt recept, jak nejnovější iPady protlačit ke koncovým zákazníkům. Nové funkce, jako jsou rychlejší procesor, vylepšené kamery nebo tenčí tělo, lidé neoceňují tolik jako u iPhonů, kde se na nové modely každoročně stojí nekonečné fronty.

Důvodů může být několik. Nákup nového iPhonu bývá často spojen s kontraktem u operátora, který po roce či dvou končí, což u iPadu nebývá. Mnoho uživatelů také iPhone používá častěji než iPad, a tak jsou do něj ochotní investovat častěji, navíc hardwarové novinky bývají na telefonu znatelnější proti předchozím generacím než u tabletů.

U iPhonů je například znát každoroční vylepšování fotoaparátu a vyšší operační paměť s rychlejším procesorem umožní ještě hladší používání. iPad ale často leží doma a slouží jen ke konzumaci obsahu, tedy brouzdání po internetu, prohlížení videí, čtení knížek nebo občasnému hraní her. V takový moment uživatel nejvýkonnější čipy a nejtenčí těla vůbec nepotřebuje. Obzvlášť když nemusí iPad nikam nosit a funguje s ním jen na gauči nebo v posteli.

Neblahý trend by nyní měl napravit iPad Pro, jenž se začne ve středu prodávat. Alespoň tak zní plán Applu, který věří, že právě dosud největší iPad v historii osloví velkou část uživatelů a prodeje, respektive zisky z tabletové divize půjdou nahoru.

Rozhodně to bude minimálně iPad, který dosud Apple ve své nabídce neměl. Kdo tak touží po tabletu s velkou, téměř třináctipalcovou obrazovkou a obřím výkonem, díky kterému nebude problém zapnout nejnáročnější grafické nástroje a obecně konečně využívat iPady k zásadní tvorbě obsahu, měl by po iPadu Pro sáhnout.

Zároveň bude velký iPad mnohem dražší než menší iPady, cenově bude atakovat MacBooky Air a v dražších konfiguracích (především s příplatky za Smart Keyboard či Apple Pencil) dokonce MacBooky Pro, a tak pokud u uživatelů uspěje, získá Apple také více peněz. Obecněji ale pro něj bude důležitější, aby o iPady jako takové dokázal znovu vyvolat větší zájem a mohl do budoucna pokračovat v jejich vývoji.

O úspěchu či neúspěchu iPadu Pro by měl napovědět již příští kvartál.

Foto: Leon Lee

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Není to hlavně tím, že iPad 2 se v hodně velkém množství kupoval do škol a podobně? Proto jich je stále tolik. Já tedy sám vlastním stále první iPad, ač už jen v šuplíku. Rád bych si pořídil novější, ale bojím se, že by to po čase dopadlo stejně jako ten první.

  Já se vůbec nedivím.
  Sám mám iPad2 a jiný už pořizovat nehodlám. Místo toho jsem si pořídil iPhone 6Splus. Jako kompromis, abych už iPad nemusel nikam tahat.
  Kanibalizace vlastních produktů nikdy nebyla u Apple tabu. Nebojí se toho a díky tomu taky rostou.

  Kecy prdy beďary. iPad je z principu na nic. Jako kazdy tablet. Dokud mel Apple u iPhonu vizionarskou uhlopricku 3,5 a pak 4 palce, kde si dvema prsty zakryjete 20 procent displeje, tak se iPady jeste prodavaly. Ted, kdyz mate konecne docela normalni uhlopricky, tak uz po tabletu nestekne ani pes. Kdo by se s tim tahal. Mam Note 3. Tablet jsem zvazoval. Vzdy jsem to zavrhl. Spatne prenosna zbytecnost. Na vetsinu veci mi mobil staci. Kde nestaci, pouziju notebook.

  Měl jsem iPad 4, ale po koupi iPhone 6 Plus jsem ho daroval v rodině, už jsem ho na nic nepotřeboval. Dokud jsem měl iPhone 5, tak jsem ho používal denně.

  Nevím dokud mi iPad nenahradí počítač tak nemám důvod proč bych kupoval 3. zařízení. Mám 13 palcový MacBook pro a 6S plus tak nevidím důvod proč bych měl dávat 20k za ipad air2, který bude mít připojení a bude mít víc než 16gb. To ty peníze radši rozdělím mezi tyto dvě zařízení nebo koupím AW. iOS 9 považuji za velký krok v před ale dokud nepřidají víc feature jako podporu picture in picture pro obrázky, víc aplikací do multitaskingu (k čemuž by se hodilo vytváření pracovních ploch jako u macu), účty atd. a ipad vybaví 3D touch a dají mu design šestkových iPhonů.

celý text

Čtěte více.