Zavřít reklamu

Ať už slyšíme při představování nových iPhonů jakékoli informace, nikdy se nedozvíme velikost paměti RAM, dokonce ani kapacitu baterií. Apple obvykle jen zmiňuje, o kolik je nová generace výkonnější a rychlejší než generace předešlá nebo případná konkurence. Velikost pamětí nových iPhonů tak prozradil až vývojářský nástroj Xcode 13. 

Velikost operační paměti RAM

Loňské iPhony 12 a 12 mini disponují 4 GB RAM, modely iPhone 12 Pro a 12 Pro Max pak 6 GB RAM. I přes veškeré inovace, a to zejména v oblasti zpracovávání videa, které letošní iPhony 13 přinesly, tyto hodnoty Apple nemění. Znamená to, že iPhone 13 a 13 mini obsahují pořád 4 GB, zatímco iPhony 13 Pro a 13 Pro Max stále disponují 6GB pamětí RAM. Společnost se tak spoléhá zejména na výkon čipsetu A15 Bionic, který je v nových telefonech obsažen. Za své tedy vzaly všechny spekulace, které v posledních měsících plnily média. Na druhou stranu navyšování pamětí RAM u iPhonů není úplně třeba, protože telefony Applu s ní pracují, na rozdíl o platformy Android, velice úsporně.

mpv-shot0626

Velikosti baterií 

O navýšení výdrže na baterii nových iPhonů nás Apple patřičně informoval hned během Keynote. Modely iPhone 13 mini a 13 Pro by měly vydržet o hodinu a půl déle používání, než tomu bylo u předchozí generace. Pokud se pak podíváme na iPhone 13 a 13 Pro Max, tak těm by se měla výdrž navýšit dokonce až o dvě a půl hodiny. Web Chemtrec nyní zveřejnil oficiální kapacity baterií pro novinkové telefony Applu. Zvýšení výdrže baterie se obvykle dosahuje dvěma způsoby. První je zvýšením samotné účinnosti zařízení – tzn., že čipy sice běží na stejném výkonu, ale využívající méně energie. Druhou možností je samozřejmě zvýšení fyzických rozměrů baterie. iPhone 13 tak pravděpodobně těží z obou těchto faktorů. O první se stará čip A15 Bionic, u druhého tak můžeme soudit vzhledem k větší tloušťce a hmotnosti zařízení oproti předchozí generaci.

 

Podle zveřejněných statistik bude iPhone 13 mini disponovat baterií s výdrží 9,57 Wh. Předchozí iPhone 12 mini disponoval 8,57 Wh baterií, což představuje nárůst přibližně o 9 %. iPhone 12 měl 10,78 Wh baterii, iPhone 13 už má ale 12,41 Wh baterii, což představuje nárůst o 15 %. Model telefonu iPhone 12 Pro měl shodnou baterii s iPhonem 12, jenže iPhone 13 Pro má nyní 11,97 Wh baterii a je zde tedy nárůst o 11 %. Konečně iPhone 12 Pro Max měl 14,13Wh baterii, novinka v podání iPhonu 13 Pro Max má 16,75 Wh baterii, takže poskytuje o 18 % více „šťávy“.

.