Zavřít reklamu

Při uvedení prvního iPhone neuměl iOS, tehdy iPhone OS, téměř nic. Díky předinstalovaným aplikacím zvládl základní věci, jako volání, psaní SMS, vyřizování e–mailů, psaní poznámek, přehrávat hudbu, prohlížet web a… to je téměř vše. Postupem času přibyli App Store, MMS, kompas, kopírovat a vložit, multitasking, Game Center, iCloud a další a další funkce.

Bohužel jak to tak bývá, člověk je věčně nespokojený tvor, a proto ani iOS nebude nikdy dokonalý systém. Co by jej mohlo posunout o pomyslnou příčku výše?

Rychlý přístup k WiFi, 3G…

Již tradičně každoročně omílaný nedostatek – nutnost chodit do nastavení a jeho položek. Zde bych byl velice skeptický, protože pokud Apple nezměnil svůj přístup za posledních pět let, neudělá to ani teď. A upřímně, nemá k tomu ani důvod. WiFi má snad každý neustále zapnutou. Dále – bluetooth. Ten, kdo jej používá často, nemá důvod ho vůbec vypínat. Naopak uživatelům, kteří modrý zub zapínají výjimečně, po třech ťapnutích na displej prst neupadne. Co by však Apple udělat mohl, je seskupit WiFi, Bluetooth, zapnutí mobilních a 3G (případně LTE) do jedné položky v Nastavení. Otázkou zůstává, zda-li je rychlý přístup k těmto položkám opravdu nezbytný. Na druhou stranu, notifikační lišta je značně nevyužitá, zde by se místo určitě našlo.

Widgety

No ano, na ně přeci nemůžeme zapomenout. Všichni je chtějí, přesto Apple tyto miniaplikace dále ignoruje. Pokud se na tuto problematiku podíváme s pohledu jablečné společnosti, vše vyjde samo najevo – inkonzistence. Jednoduše není možno komukoli umožnit tvořit prvek, jenž bude součástí systému a mohl by narušit jeho specifické uživatelské rozhraní. Mohly by poté vznikat podobné zvěrstva jako v OS Android. Každý prostě nemá výtvarné cítění, proto je lepší těmto osobám zakázat grafické zásahy do systému. Dvojí hodiny na jedné obrazovce, nevhodný font nebo rozhozený layout – opravdu bychom chtěli něco podobného, jako na dvou následujících obrázcích?

Druhým směrem, jevící se jako reálnější, by mohlo být utvoření nové sekce v App Store. Widgety by procházely schvalovacím procesem podobně jako aplikace, z čehož však plyne jedno velké ale. Zatímco aplikace lze zamítnout na základě porušení některých z podmínek, jak zamítnout ošklivý widget? Nezbývá než určit, jakou podobu by měly widgety mít. Pokud by je Apple nakonec povolil, zřejmě by utvořil jakési šablony či API, aby byla integrace widgetů do systému co nejméně znatelná. Nebo holt Apple zůstane u svých dvou widgetů Počasí a Akcií v notifikační liště? A nebo snad existuje ještě jiný směr?

Dynamické ikony

Domovská obrazovka se za svých pět let existence moc nezměnila. Ano, přibylo pár vrstev v podobě složek, multitaskingu, roletky oznamovacího centra a tapety pod ikonkami, toť ale vše. Obrazovka se stále skládá z matice statických ikon (a případně červenými odznaky nad nimi), které nedělají nic jiného, než čekají na ťapnutí našeho prstu a následného spuštění dané aplikace. Nedaly by se ikony využít nějak efektivněji, než jen jako pouhé zástupce aplikací? Windows Phone 7 jsou v tomto aspektu možná o něco dále než iOS. V dlaždicích se zobrazují nejrůznější informace, a tak tyto dlaždice plní hned dva úkoly najednou – ikony a widgety. Netvrdím, že by iOS měl vypadat jako Windows Phone 7, ale udělat něco podobného originálním „applovským“ způsobem. Proč nemůže například ikonka Počasí ukazovat aktuální stav a teplotu, když Kalendář je schopen zobrazit datum? Určitě existuje způsob, jakým lze domovskou obrazovku vylepšit, zejména 9,7″ displej iPadu k tomu přímo vybízí.

Centrální úložiště

Sdílení souborů přes iTunes už prostě není „cool“, obzvláště pokud potřebujete obstarávat více iZařízení najednou. Mnozí by tento problém jistě vyřešili přes mass storage, ale všichni moc dobře víme, že Apple adresářovou strukturu iOS nikdy neodemkne. Naopak se Apple pomalu ale jistě odhodlává ke cloudovému řešení. Stále více aplikací je schopno ukládat svá data a soubory do iCloudu, což určitě zpříjemňuje jejich sdílení mezi zařízeními. Bohužel i zde funguje jakýsi sandboxing, a co do obláčku uložila jedna aplikace, druhá již nevidí. Z hlediska ochrany dat je toto samozřejmě v pořádku, avšak přeci jen bych si rád totéž PDF či jiný dokument otevřel ve více aplikacích bez nutnosti duplikace nebo použití jiného úložiště (Dropbox, Box.net,… ). Na tomto by cupertinští jistě zapracovat mohli a věřím, že tak učiní. iCloud je zatím jen v plenkách a jeho rozmachu a maximálního využití potenciálu se dočkáme až v příštích letech. Vše se odvíjí od rychlosti, spolehlivosti a stabilitě datového připojení.

AirDrop

S přenosem souborů souvisí také funkce AirDrop, která si svou premiéru zažila s příchodem OS X Lion. Jedná se velmi jednoduché a intuitivní kopírování souborů ve mezi Macy v lokální síti přímo ve Finderu. Nešlo by něco podobného vymyslet i pro iZařízení? Alespoň pro obrázky, PDF, MP4, iWork dokumentů a jiné typy souborů, které se stejně v iOS otvírají pomocí aplikací vytvořených přímo Applem. Zároveň by se jednalo o alternativu pro uživatele, kteří neradi svěřují svá data vzdáleným serverům.

Multitasking

Ne, nebudeme se nyní bavit o funkčnosti a principech multitaskingu v iOS. Budeme se bavit o způsobu, jakým je uživatelům povoleno zacházet se spuštěnými aplikacemi. Všichni onu rutinu, jak z jakéhokoli důvodu neposednou aplikaci „odstřelit“, známe – dvakrát stisk home tlačítka, popř. na iPadu tažení 4–5 prsty směrem nahoru, podržení prstu na ikonce a následné ťapnutí na červený odznak s mínusem. Unavující! Nešlo by jednoduše aplikaci ukončit prostým zatažením mimo multitaskingovou lištu? Určitě šlo, ale opět to má své ale jménem inkonzistence. Je potřeba se vžít do technicky méně zdatného uživatele, který si zvykl aplikace odinstalovat pomocí onoho roztřepání a ťapnutí na mínus. Odlišný způsob manipulace s ikonkami by jej mohl zmást.

Stejně tak lze jen těžko implementovat rozdílný způsob managementu spuštěných aplikací na iPadu. Uživatelé jsou zvyklí ze svých iPhonů a iPodů touch na jednoduchou lištu vespod displeje, a tak by je každá změna mohla jednoduše uvést do rozpaků. I když velká obrazovka iPadu přímo láká k Mission Control, težko říct, zda je na konzumním zařízení takováto relativně pokročilá funkce potřeba. Apple svá iZařízení udržuje jednoduchá, jak jen je možné.

Integrace Facebooku

Žijeme v informační době, kde se sociální sítě staly nedílnou součástí velkého procenta populace. Toho si je samozřejmě vědom i Apple, a proto do iOS 5 integroval Twitter. Ovšem na světě existuje ještě jeden, mnohem větší hráč – Facebook. Současné informace naznačují, že Facebook by mohl být součástí iOS již ve verzi 5.1. Očekávání zvýšil i sám Tim Cook, který tuto síť označil jako „přítele“, s nímž by měl Apple více spolupracovat.

Automatické aktualizace

Každý z nás postupem času nasbíral desítky aplikací, z čehož logicky vyplývá, že téměř každý den vyjde update nějaké z nich. Není dne, aby mě iOS neupozorňoval na dostupné aktualizace číslem (mnohdy dvojciferným) v odznaku nad App Store. Je určitě dobré vědět, že byly uvolněny novější verze nainstalovaných apliací a že by je měl stáhnou, ale nemohl by to za mě udělat systém? Určitě by nebylo na škodu mít v nastavení položku, ve které by si uživatel zvolil, zde se budou aktualizace stahovat automaticky nebo manuálně.

Co ještě by Apple mohl doladit

  • umožnit přesun více ikon najednou
  • přidat tlačítka Sdílet v App Store
  • umožnit zkopírování odkazu a textu popisu v App Store
  • přidat synchronizaci podoken Safari přes iCloud
  • vytvořit API pro Siri
  • doladit Oznamovací centrum a jeho lištu
  • umožnit základní matematické výpočty ve Spotlight jako v OS X
  • umožnit změnu výchozích aplikací (nepravděpodobné)

Jaké nové funkce byste uvítali vy? Napište nám zde pod článek nebo do komentářů v sociálních sítích.

.