Zavřít reklamu

Nacházíme se na začátku 37. týdne roku 2020. I na dnešek jsme si pro vás připravili klasický IT souhrn, ve kterém se již tradičně ohlížíme za novinkami, které se během dne odehrály ve světě IT. Dnes se společně podíváme na pokračování kauzy Epic Games vs. Apple a na novou funkci, kterou momentálně testuje Facebook u svých sociálních sítí. Vrhněme se přímo na věc.

Epic Games žádá, aby se Fortnite vrátil do App Storu

Ještě před několika dny se prakticky každý den neřešilo nic jiného, než kauza Epic Games vs. Apple. V posledních dnech však o této kauze bylo tak trochu ticho po pěšině. Abychom si celou kauzu připomenuli, tak se vrátíme na úplný začátek. Studio Epic Games se rozhodlo do své hry Fortnite přidat přímou platební metodu, za kterou si hráči mohli koupit prémiovou herní měnu. Tohle je ale u všech aplikací v App Storu zakázané. Veškeré nákupy, které jsou v App Storu provedeny, je nutné realizovat přímo prostřednictvím platební metody od Applu, a to kvůli tomu, že si Apple z každého nákupu v App Storu bere 30% podíl, stejně jako například Google u Google Play a další. Kvůli tomu byla hra Fortnite z App Storu stažena a chybí v něm doteď. Studio Epic Games poté ihned zažalovalo Apple kvůli údajnému zneužívání jeho monopolního postavení.

Bohužel však tento pokus studiu Epic Games tak úplně nevyšel – celá věc šla k soudu, u kterého je dodnes. Apple po odstranění Fortnite z App Storu započal klasický proces, kdy má vývojář 14 dnů na opravení chyby. Pokud k opravení nedojde, tak přichází o svůj vývojářský účet. Epic Games chybu jednoduše neodstranilo, a tak o svůj vývojářský účet očekávaně přišlo. Fortnite a další hry od Epic Games tedy v App Storu stále nenajdete – a mohlo být hůř. Apple chtěl z App Storu dokonce kompletně odstranit veškeré hry, které běží na Unreal Engine, jenž taktéž vyvíjí  právě Epic Games – to mu však bylo soudem zakázáno. Momentálně Apple uvádí, že je stále ochoten Fortnite s otevřenou náručí v App Storu přijmout a vše, co musí Epic Games udělat, je odstranit zakázanou platební metodu z jeho hry. Studio Epic Games tohle neustále odmítalo a nechtělo na podmínky Applu přistoupit, až doteď.

fortnite a apple
Zdroj: macrumors.com

Dnes se objevily informace o tom, že studio Epic Games žádá soud o povolení pro přidání Fortnite do App Storu. Ve své žádosti Epic Games uvádí, že považuje „vyzvání Applu k soudu za správnou věc“ a zároveň si stále stojí za svým názorem, že Apple zneužívá své monopolní postavení. V případě, že by se Fortnite do App Storu zpět nedostal, tak Epic Games podle žádosti riskuje nenahraditelnou škodu. Dále Epic Games uvedlo, že od zákazu Fortnite v App Storu upadl počet aktivních hráčů na iOS a iPadOS o celých 60 %. Hra sice k dispozici v App Storu není, každopádně hráči, kteří ji měli před zákazem nainstalovanou, ji stále mohli spustit a určitým způsobem hrát. Dalších informací bychom se měli dočkat 28. září, kdy proběhne další soud a rozhodne se, co bude dál.

Facebook a Instagram testují novou funkci. Propojí chaty obou těchto aplikací

Společnost Facebook dnes začala u své stejnojmenné sociální sítě, společně s Instagramem, testovat novou funkci, díky které budou obě dvě tyto aplikace ještě více propojené. Konkrétně Facebook testuje funkci, pomocí které by se příběhy na Instagramu zobrazovaly také v příbězích na Facebooku. Podle dostupných zpráv se Facebook již delší dobu snaží o to, aby uživatelé ručně sdíleli své příběhy z Instagramu také na Facebook. Tato funkce je v rámci aplikace Instagram k dispozici již delší dobu, avšak přiznejme si – málokdo z nás automaticky sdílí své příběhy z Instagramu na Facebook. Instagram je totiž pro mnoho uživatelů v tomto případě více osobnější a většina z nich nemá jednoduše důvod sdílet své fotografie či videa také na Facebook.

facebook_stories_z_instagramu
Zdroj: 9To5Mac.com

Facebook novou funkci, která automaticky přidává příběhy z Instagramu na Facebook, testuje na malé hrstce uživatelů. Tímto Facebook své snažení o propojení jeho hlavní sociální sítě společně s Instagramem ještě více prohlubuje. Zmíněné hrstce uživatelů, která má tuto funkci k dispozici, se po rozkliknutí příběhu zobrazuje dialogové okno. V něm jsou uživatelé informováni o tom, že si nově příběhy z Instagramu od osob, které sledují, mohou zobrazit přímo v aplikaci Facebook. Ve výchozím nastavení však ale tato funkce fungovat nebude. Aby se mohly příběhy uživatelů Instagramu na Facebooku zobrazit, tak musí mít jednak propojený instagramový účet s tím facebookovým, a jednak budou muset tuto funkci povolit v nastavení. Dobrou zprávou je, že pořád bude jednoduše možné rozpoznat příběh z Instagramu a Facebooku, a to pomocí barvy kruhů, které příběhy označují. Příběhy z Facebooku budou mít modrou barvu a ty z Instagramu klasický přechod z růžové do oranžové. Prozatím se podle mluvčího Facebooku jedná o limitovaný test a o tom, zdali bude tato funkce k dispozici pro veřejnost, rozhodnou právě uživatelé, kteří ji testují.

.