Zavřít reklamu

Dnes se může zdát, že je Mac App Store součástí našich životů snad odjakživa. Vždycky tomu ale tak nebylo – vlastně tomu není až zase tak dávno, kdy žádný online obchod s aplikacemi pro Mac neexistoval. Vzpomenete si, kdy byl Mac App Store oficiálně spuštěn? Bylo to 6. ledna roku 2011. V dnešním článku si připomeneme, co jeho uvedení do provozu předcházelo a jak se Apple na spuštění svého obchodu s aplikacemi připravoval.

O tom, že se místo, kde si uživatelé mohou zakoupit ověřené a zkontrolované aplikace vyplatí, se Apple přesvědčil již v červenci roku 2008, kdy se s velkou slávou otevřely virtuální brány iOS App Storu. Bylo pochopitelné, že podobná platforma pro Mac na sebe nenechá až zas tak dlouho čekat. iOS App Store se pro Apple (i vývojáře) stal zlatým dolem, a byla by škoda nevyužít tento potenciál také u Macu.

Svůj Mac App Store Apple poprvé představil širší veřejnosti v říjnu roku 2010 v rámci akce Back to the Mac, jejíž účastníci se mohli stát svědky prvních ukázek toho, jak by obchod s aplikacemi pro Mac mohl fungovat. Na jeho oficiální spuštění si ale uživatelé museli ještě několik měsíců počkat – mezitím vývojáři aplikací získali dostatek času na to, aby svůj software nechali schválit pro umístění v App Store. Apple dal zároveň tvůrcům aplikací možnost beta testování operačního systému OS X Snow Leopard 10.6.6, který se posléze také objevil v Mac App Store.

V souvislosti se schvalováním aplikací se také objevily první problémy. Přestože jsou demoverze softwaru pro počítače poměrně běžnou záležitostí, Apple pro ně ve svém Mac App Storu – podobně jako v iOS App Storu – nechtěl mít prostor. Vývojáři argumentovali tím, že vzhledem k relativně vysokým cenám aplikací pro Mac jsou jejich demoverze nezbytně důležité – jen málokdo by si troufl kupovat zajíce v pytli. K zavedení demoverzí to Apple nepřesvědčilo, jako vyhovující kompromis se nakonec ukázal princip možnosti nákupu v aplikacích.

Na rozdíl do iOS App Store, v jehož historii najdeme řadu dobových hitů, jako třeba Flappy Bird nebo Pokémon Go, Mac App Store nic podobného (zatím) nezaznamenal. Přesto je ale příchod Mac App Storu důležitým a nezanedbatelným milníkem v historii počítačového softwaru. Pro řadu tvůrců aplikací se stal významným zdrojem příjmu – například Pixelmator během prvních dvaceti dní v tomto online obchodě s aplikacemi vydělal jeden milion dolarů, jiní vývojáři začali díky Mac App Storu prodávat stovky až tisíce kopií svých aplikací denně namísto původních několika kusů.

Mac App Store se také podílel na pomalém konci prodeje „krabicového“ softwaru na klasických nosičích, a naopak na vzestupu digitálního prodeje aplikací. S tímto pokrokem také souvisí způsob, jakým Apple postupně začal koncipovat své počítače – u řady z nich došlo k postupné eliminaci jednotek pro CD a DVD.

Stahujete z Mac App Storu, nebo aplikace pro svůj Mac získáváte z jiných zdrojů? Vzpomenete si na první aplikaci, kterou jste z Mac App Store stáhli?

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Zdroj: Cult of Mac

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více