Zavřít reklamu

Součástí jablečných produktů je již delší dobu takzvaný Neural Engine. Pokud se řadíte mezi fanoušky Applu a sledujete představování jednotlivých produktů, pak vám tento pojem určitě neunikl, ba právě naopak. Cupertinský gigant se totiž při prezentaci novinek rád na Neural Engine zaměřuje a zdůrazňuje jeho případná vylepšení, o kterých mluví po boku procesoru (CPU) a grafického procesoru (GPU). Pravdou ale je, že se na Neural Engine mírně zapomíná. Jablíčkáři zkrátka opomíjejí jeho důležitost a význam, a to i přesto, že se jedná o jeden z nejdůležitějších prvků moderních zařízení od Applu.

V tomto článku se proto zaměříme na to, co Neural Engine vlastně je, k čemu slouží a jak důležitou roli hraje v případě jablečných produktů. Ve skutečnosti totiž stojí za mnohem více záležitostmi, než jste možná vůbec očekávali.

Co je Neural Engine

Nyní už přejděme k samotnému tématu. Neural Engine se poprvé objevil v roce 2017, kdy Apple představil iPhone 8 a iPhone X s čipem Apple A11 Bionic. Konkrétně se jedná o samostatný procesor, který je součástí celého čipu a hraje důležitou roli při práci s umělou inteligencí. Jak ostatně Apple již tehdy prezentoval, procesor slouží pro pohánění algoritmů pro rozpoznání obličeje k odemknutí iPhonu, případně při zpracování Animoji a podobných. Přestože se jednalo o zajímavou novinku, dnešní optikou šlo o nepříliš schopný kousek. Nabízel totiž pouze dvě jádra a schopnost zpracovat až 600 miliard operací za vteřinu. Postupem času se však Neural Engine začal neustále vylepšovat.

mpv-shot0096
Čip M1 a jeho hlavní součásti

V dalších generacích proto přišel s 8 jádry a posléze až s 16 jádry, na nichž se Apple víceméně drží dodnes. Výjimkou je pouze čip M1 Ultra s 32jádrovým Neural Enginem, který se postará o až 22 bilionů operací za vteřinu. Z toho zároveň vyplývá ještě jedna informace. Tento procesor už dávno není výsadou jablečných telefonů a tabletů. S nástupem Apple Silicon jej Apple začal používat i v případě svých počítačů Mac. Kdybychom to tedy měli shrnout, Neural Engine je poměrně praktickým procesorem, který je součástí jablečného čipu a slouží pro práci se strojovým učením. To nám ale toho zase tolik neříká. Pojďme se proto přesunout do praxe a posvítit si na to, za čím vlastně stojí.

K čemu slouží

Jak už jsme zmínili v samotném úvodu, Neural Engine je v očích jablíčkářů častokrát podhodnocován, přitom nese zásadní podíl na běhu samotného zařízení. Ve zkratce lze říct, že slouží k akceleraci úloh spojených se strojovým učením. Co to ale znamená v praxi? Ve skutečnosti jej systém iOS využívá v řadě úkolů. Například když systém automaticky čte text ve vašich fotkách, když se Siri pokouší o spuštění specifické aplikace v určitém čase, při segmentaci scény při fotografování, Face ID, při rozpoznání obličejů a objektů ve Fotkách, při izolaci audia a mnoha dalších. Jak už jsme naznačili výše, schopnosti Neural Enginu jsou silně integrovány se samotným operačním systémem.

.