Zavřít reklamu

S příchodem iPhone 12 Pro Apple vsadil na zbrusu nový a vcelku důležitý prvek, který je od té doby běžnou součástí modelů Pro. Řeč je samozřejmě o takzvaném LiDAR skeneru. Konkrétně se tedy jedná o poměrně důležitý senzor, který dokáže blíže mapovat objekty v okolí uživatele a jeho 3D sken následně přenést do telefonu, jenž jej dokáže nadále zpracovávat či jej využít k současně prováděným operacím. Senzor jako takový totiž vysílá laserové paprsky, které se odráží od daného povrchu a vrací se zpět, díky čemuž zařízení okamžitě vypočítá vzdálenost. Ta reprezentuje poměrně důležitý údaj.

Jak už jsme zmínili výše, od příchodu iPhone 12 Pro je LiDAR senzor běžnou součástí iPhonů Pro. Otázkou ale je, k čemu konkrétně LiDAR v případě jablečných telefonů slouží. Přesně na tohle si nyní společně posvítíme v tomto článku, kdy se zaměříme na 5 věcí, ke kterým iPhony využívají LiDAR.

Měření vzdálenosti a výšky

Vůbec první možnost, o které se v souvislosti s LiDAR skenerem mluví, je schopnost pro přesné měření vzdálenosti či výšky. To už ostatně vychází z toho, co jsme uvedli v samotném úvodu. Jelikož senzor vysílá laserové paprsky, jež se odrážejí, dokáže zařízení okamžitě vypočítat vzdálenost mezi čočkou telefonu a samotným objektem. To lze samozřejmě využít v hned několika oblastech a poskytnout tak uživateli přesné a cenné informace. Schopnosti senzoru lze proto využít například v nativní aplikaci Měření a jím podobným alternativám k měření vzdálenosti v prostoru, případně také k měření výšky osob, což iPhony zvládají na výbornou.

ipad pro lidar skener FB

Rozšířená realita & návrh domácnosti

Pokud se řekne LiDAR, může se vám logicky ihned vybavit rozšířená realita (AR). Senzor totiž dokáže perfektně pracovat s prostorem, což přijde náramně vhod při práci s AR a případně s nějakým modelováním reality. Pokud bychom si měli uvést přímo využití v praxi, pak se jako nejlepší příklad nabízí například aplikace IKEA Place. S její pomocí lze totiž promítnout nábytek a další vybavení přímo do naší domácnosti, a to prostřednictvím samotného telefonu. Jelikož iPhony díky LiDAR senzoru dokážou skvěle pracovat se zmiňovaným prostorem, je vykreslení těchto prvků podstatně snazší a přesnější.

aplikace

Skenování 3D objektů

Jak už jsme zmínili v samotném úvodu, LiDAR senzor se dokáže postarat o věrný a přesný 3D sken objektu. Toho mohou využít například lidé, kteří se 3D modelování věnují profesionálně, nebo se pouze jedná o jejich koníček. S pomocí iPhonu totiž mohou hravě provést sken jakéhokoliv objektu. U toho to však ještě nekončí. S výsledkem lze totiž nadále pracovat, v čemž tkví právě ona síla LiDARu u jablečných telefonů. Není tedy problém výsledek exportovat, přenést jej do PC/Macu a následně jej uplatnit v populárních programech jako Blender či Unreal Engine, které se 3D prvky přímo pracují.

Prakticky každý jablíčkář, který vlastní iPhone vybavený LiDAR senzorem, si proto může náramně usnadnit práci v rámci 3D modelování. Zařízení vám s takovou dokáže ušetřit spoustu času, v některých případech i peněz. Než abyste trávili dlouhé hodiny vytvářením vlastního modelu, případně jeho koupí, stačí vám vzít do ruky telefon, naskenovat si objekt přímo u sebe doma a máte prakticky hotovo.

Lepší kvalita fotografií

Aby toho nebylo málo, jablečné telefony využívají možností LiDAR senzoru i v případě fotografování. Jablečné telefony jsou s ohledem na focení již tak na poměrně vysoké úrovni. Tato novinka, se kterou přišel zmiňovaný iPhone 12 Pro, to však celé ještě posunula o několik kroků vpřed. LiDAR totiž vylepšuje focení ve specifických podmínkách. Na základě schopnosti měřit vzdálenost mezi čočkou a objektem se jedná o perfektního společníka pro focení portrétových snímků. Telefon má díky tomu okamžitě představu o tom, jak daleko se nachází focená osoba či objekt, čemuž lze následně přizpůsobit samotné rozmazání pozadí.

iPhone 14 Pro Max 13 12

iPhony ještě možnosti senzoru využívají k rychlejšímu automatickému ostření, což obecně pozvedává celkovou úroveň kvality. Rychlejší zaostření totiž znamená větší cit pro detail a redukci případného rozmazání. Sečteno podtrženo, jablíčkáři tak dostávají podstatně kvalitnější snímky. Důležitou roli hraje i v případě focení v horších světelných podmínkách. Přímo Apple uvádí, že iPhony vybavené LiDAR senzorem dokážou až šestkrát rychleji zaostřit, a to právě i při horším osvětlení.

AR gaming

Ve finále nesmíme zapomenout ani na známý gaming využívající rozšířenou realitu. Do této kategorie bychom mohli zařadit například legendární titul Pokémon Go, který se v roce 2016 stal celosvětovým fenoménem a jednou z nejhranějších mobilních her své doby. Jak už jsme ostatně několikrát zmínili výše, LiDAR senzor znatelně zjednodušuje práci s rozšířenou realitou, což se samozřejmě vztahuje i na segment gamingu.

Pojďme se ale ještě v rychlosti zaměřit na samotnou využitelnost v rámci tohoto oboru. iPhone dokáže LiDAR senzor využít pro detailní skenování okolí, čímž dojde na pozadí k vytvoření „hrací plochy“ v rámci rozšířené reality. Díky tomuto prvku může telefon vykreslit podstatně lepší virtuální svět, kdy vezme v potaz nejen okolí jako takové, ale také jeho jednotlivé prvky, včetně výšky a fyziky.

.