Zavřít reklamu

Kolikrát jsem to již slyšel. Jak se pracuje v Numbers se vzorci? Jak mám vložit graf a obrázek? Chci, aby mi to sčítalo všechny položky den po dni a zároveň ukazovalo průměrné hodnoty. Podobné otázky pravděpodobně vytanou na mysli každému, kdo se snaží na Macu ovládnout tabulkový proces Numbers, jablečnou alternativu Excelu. Jak tedy vyřešit všechny nástrahy a pasti Numbers?

Jednou z možností je nápověda, ale zcela určitě mi dáte za pravdu, že to není úplně pohodlné, a to ani nemluvím o vyhledávání konkrétních problémů. Naštěstí nyní vyšla nová kniha Numbers hezky česky. Tu má na svědomí Michal Čihař, který zpracoval kompletního českého průvodce světem Numbers. Na českém trhu se jedná o zcela ojedinělou publikaci, a tak by ji neměl nikdo, kdo se chce naučit s Numbers pracovat, minout.

Numbers hezky česky detailně popisuje práci s tabulkovým kalkulátorem Numbers, který je součástí kancelářského balíku iWork pro Mac. Ten je pro novější počítače k dispozici zcela zdarma a tudíž ho má většina uživatelů již nainstalovaný. Naučit se používat tak komplexní nástroj nicméně není zcela jednoduché a jistě narazíte na situace, kdy potřebujete pomoct nebo vysvětlit, jak se daný úkon provádí.

Numbers hezky česky je přehledně rozdělena do dvanácti kapitol a na necelých dvou set stranách lze nalézt vše podstatné a důležité. Po přečtení knihy hravě zvládnete základní úkony a funkce v Numbers, jako je například práce s buňkami, orientace v grafickém rozhraní, formátování buňěk, práce s textem, až po složitejší úkoly, jako je práce se vzorci a funkcemi.

Kniha je určena pro nejnovější verzi Numbers, jež vyšla v roce 2013, a tak pokud máte na Macu starší Numbers ’09, knihu nevyužijete, protože Numbers prošli stejně jako ostatní aplikace z balíku iWork kompletní rekonstrukcí.

Na Numbers hezky česky oceňuji především srozumitelnost a vhodně zvolený jazyk. Autor velmi dobře a trefně v jednotlivých kapitolách popisuje různé funkce a možnosti, které bez problémů pochopí zcela každý. Kniha obsahuje také spousty obrázků, tipů, rad, klávesových zkratek a vysvětlení, jak daná možnost funguje v Numbers a jak v Excelu. Autor počítá s tím, že velkou cílovou skupinou budou lidé, kteří přechází právě z Excelu.

Numbers hezky česky není pouze o nejnovějších Numbers, ale také pracuje s aktuálním operačním systémem OS X Yosemite. Nechybí tedy například ani tipy na sdílení přes iCloud Drive. Kniha je tak ideálním pomocníkem a průvodcem světem Numbers. V nich často záleží nejen na použitých funkcích, ale také výsledné vizuální podobě dokumentu – s tím vším vám Numbers hezky česky pomohou.

Knihu Numbers hezky česky od Michala Čihaře můžete koupit za 325 korun. Před koupí se můžete podívat na ukázky z knihy a některé popisované funkce v ní jsou k vidění na blogu.

.