Zavřít reklamu

Aplikace Numbers nabízí opravdu široké možnosti práce s tabulkami, jednoduchým zadáváním údajů počínaje a pokročilými funkcemi konče. V dnešním dílu našeho seriálu se zaměříme na naprosté základy v oblasti tvorby tabulek, v příštích pokračováních se pustíme i do pokročilejších funkcí.

Podobně jako ostatní aplikace balíku iWork nabízí i Numbers možnost vytvoření vlastní tabulky i využití různých šablon nebo práci s již hotovými tabulkami. Výhodou šablon je přítomnost maket, které si už nemusíte vytvářet sami, ale můžete si je přizpůsobit podle svých představ. Po spuštění aplikace Numbers můžete vybrat buďto některou ze šablon v nabídce, nebo kliknutím na šablonu s názvem Prázdná začít vytvářet vlastní tabulku. Do tabulky můžete přidávat vlastní text a data, pracovat můžete ale také s dalšími tabulkami, rámečky, tvary či obrázky – příslušná tlačítka naleznete v nástrojovém panelu v horní části okna aplikace. V horní části okna také najdete seznam listů s tabulkami. Pořadí listů můžete měnit přetažením, nový list přidáte kliknutím na tlačítko “+”.

Styl tabulky můžete zvolit po kliknutí na ikonku tabulky v nástrojovém panelu. Pro přetažení tabulky klikněte na tabulku, poté klikněte na ikonku kolečka v pravém horním rohu a proveďte přesun přetažením. Řádky v tabulce můžete buďto přidat nebo odstranit po kliknutí na ikonku v levém dolním rohu, změnu velikosti provedete kliknutím na ikonku kolečka v levém horním rohu a tažením za bílý čtvereček v pravém dolním rohu se současně stisknutou klávesou Shift.Vzhled tabulky můžete přizpůsobit po kliknutí na Formát v horní části panelu na pravé straně okna, kde můžete zvolit styl tabulky, přizpůsobit záhlaví a zápatí, nastavit obrysy a stínování nebo nastavit střídavou barvu řádků.

Kromě přidávání a mazání řádků můžete řádky i sloupce také zamrazit. Pokud zamrazíte řádky nebo sloupce záhlaví tabulky budou při posouvání obsahu tabulky trvale viditelné. Na bočním panelu klikněte v horní části na Formát, zde vyberte kartu Tabulka a poté klikněte na místní nabídku Záhlaví a zápatí. Pak už jen stačí zaškrtnout možnost Zmrazit řádky záhlaví, případně Zmrazit sloupce záhlaví. Pokud chcete vybrané sloupce nebo řádky v tabulce skrýt, vyberte je kliknutím na číslo či písmeno řádku nebo sloupce. Pokud vybíráte více sloupců nebo řádků, držte při výběru klávesu Cmd. Klikněte na výběr pravým tlačítkem a zvolte Skrýt řádky / sloupce. Pro opětovné zobrazení klikněte pravým tlačítkem na nejbližší řádek nebo sloupce a zvolte Odkrýt. Pokud chcete v tabulce v aplikaci Numbers vymazat obsah buněk, vyberte nejprve jejich rozmezí. Pro odstranění obsahu při současném zachování formátu dat a stylu stiskněte klávesu pro smazání, pro odstranění všech dat, formátu i stylu klikněte na Úpravy na nástrojové liště v horní části obrazovky a zvolte Odstranit vše.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.