Zavřít reklamu

Mezi bohatou škálu funkcí, které nabízí aplikace Numbers pro Mac, patří kromě jiného také tvorba grafů. Jedná se o poměrně komplexní tematiku, kterou nelze stručně obsáhnout v jednom jediném článku, proto se v dnešním díle našeho seriálu zaměříme pouze na tvorbu grafů jako takovou. V dalších dílech si přiblížíme úpravy a pokročilejší práci s grafy.

V Numbers na Macu můžete s použitím dat z tabulky vytvořit také graf. Pro vytvoření grafu nejprve v tabulce vyberte data, se ktrými chcete pracovat. Po výběru dat klikněte na ikonku grafu v nástrojové liště v horní části okna aplikace a mezi kartami v horní části menu zvolte 2D, 3D nebo Interaktivní. Vyberte styl, který chcete použít, a kliknutím potvrďte výběr. Pokud zvolíte trojrozměrný graf, zobrazí se vám u něj ikonka pro jeho orientaci v prostoru. Orientaci 3D grafu změníte přetažením této ikonky.

Pro přidání dalších hodnot do grafu klikněte na tlačítko Přidat hodnoty grafu ve spodní části a poté příslušná data vyberte v tabulce kliknutím. Pro přidání bodového nebo bublinového grafu klikněte na ikonku grafu na nástrojové liště v horní části okna aplikace. Data v bodových grafech se zobrazují ve formě bodů, pro zanesení hodnot jedné datové řady jsou zapotřebí minimálně dva sloupce nebo řádky dat, v bublinovém grafu se data zobrazují v podobě různě velikých bublin. Vytvoření obou těchto typů grafů probíhá tak, že nejprve kliknete na ikonku grafu na nástrojové liště v horní části okna aplikace, vyberete bodový nebo bublinový graf, poté pod grafem kliknete na tlačítko Přidat data grafu a kliknutím v tabulce zvolíte potřebná data. 

Do dokumentu aplikace Numbers lze přidat také interaktivní graf, který znázorňuje data ve fázích, takže můžete zdůraznit vztah mezi dvěma skupinami dat. Pro přidání interaktivního grafu postupujte stejně jako u předchozích dvou typů grafů. Pokud chcete u grafu změnit typ ovládání použitý pro interakci s grafem, klikněte na graf a poté v horní části panelu po pravé straně vyberte Formát. V panelu klikněte na kartu Graf a v místní nabídce pod položkou Interaktivní graf zvolte Pouze tlačítka.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více