Zavřít reklamu

Po čtyřech letech usilovné práce vydalo britské vývojářské studio zbrusu novou aplikaci – grafický editor Affinity Designer. Serif, tým stojící za aplikací, má ambice konkurovat dosavadnímu monopolu Adobe, nejen na poli grafického designu, ale později také v editaci fotografií a DTP. Svou kapitolu začínají s vektorovým editorem s bitmapovým přesahem, který si klade za úkol nejen nahradit Illustrator, ale také Photoshop, který je stále nejčastější volbou grafických designerů právě kvůli kombinaci bitmapového a vektorového editoru.

Adobe to ostatně nemá v poslední době lehké, přibyla mu za poslední roky velká konkurence, minimálně na platformě OS X v podobě aplikací Pixelmator a Sketch. Díky modelu předplatného Creative Cloud, který je pro mnohé příliš nákladný, tak čím dál tím více grafiků a dalších kreativních profesionálů hledá únikovou cestu a Affinity Designer jde těmto uživatelům vstříc.

Z uživatelského rozhraní je patrné, že se Serif nechali částečně u Photoshopu inspirovat. Vzali si z něj však jen to pozitivní, jako práci s vrstvami nebo tmavé UI, a vše ostatní udělali po svém, intuitivně a ve prospěch uživatelů. Aplikace například umožňuje mít jednotlivé prvky rozházené po obrazovce ve stylu Photoshopu, nebo je mít urovnané v jednom okně, jako tomu je u Sketch.

Affinity Designer obsahuje prakticky všechny nástroje, které byste od profesionálního vektorového editoru očekávali. Serif se pyšní zejména rychlostí, kterou umožňuje nový moderní framework. Dokáže například přibližovat až do 1000000násobného zvětšení, a to při 60 snímcích za sekundu. Stejně tak nemá problémy renderovat náročné efekty v reálném čase.

[vimeo id=“106160806″ width=“620″ height=“360″]

Fascinující je nicméně práce s bitmapy. Affinity Designer víceméně pracuje ve dvou vrstvách paralelně, kde bitmapové adice neovlivňují původní vektorový základ. Navíc lze využít různých štětců pro vytvoření textury, jejíž základem jsou stále vektory. Aplikace nabízí i další funkce pro bitmapy, jako jsou například základní hýbátka pro úpravu fotografií.

Čím však Affinity vyniká, je údajně 100% kompatibilita s formáty Adobe. Import/Export PSD nebo AI souborů a k tomu podpora běžných formátů PDF, SVG nebo TIFF pro bitmapy z něj dělá ideálního kandidáta pro switch z Photoshopu. Na rozdíl od ostatní nezávislé konkurence zcela podporuje CMYK, Grayscale, LAB a barevné ICC profily.

Vyjmenování všech skvělých funkcí si patrně necháme pro recenzi, pokud vás nicméně Affinity Designer zaujal, Serif nabízí počáteční slevu 20 procent do 9. října. Můžete jej tak během následujících dnů pořídit za 35,99 €. V roce 2015 plánují Serif vydat také ekvivalent pro DTP s název Affinity Publisher a Affinity Photo zase bude konkurencí pro Lightroom.

[app url=https://itunes.apple.com/cz/app/affinity-designer/id824171161?mt=12]

Témata: ,
.