Zavřít reklamu

Apple v úterý 18. října představil hned několik nových produktů, mezi nimiž se nachází i další generace Apple TV 4K (2022). Příchod této novinky jen tak někdo nečekal. Cupertinský gigant proto dokázal řadu fanoušků překvapit svou novou jablečnou televizí, která na první pohled přináší hned několik zajímavých novinek. Ani tak se ale jablečné společnosti nepodařilo jablíčkáře úplně přesvědčit. Již delší dobu panují obavy o tom, zda má produkt jako Apple TV ještě vůbec smysl.

Velice stručně však lze říct, že je Apple TV stále skvělým řešením do domácnosti. Přináší totiž s sebou řadu možností v čele s AirPlay, vlastním operačním systémem, podporou her a řadou dalších. Není se proto čemu divit, že se Apple snaží produkt vylepšovat. Jak už jsme zmínili výše, letošní generace s sebou přinesla řadu na první pohled zajímavých změn. Tím se však nenechte zmást. Když se totiž na novinky podíváme blíže, zjistíme jednu smutnou skutečnost – ve skutečnosti není moc o co stát.

Spousta novinek, žádná sláva

Nová Apple TV 4K (2022) je na první pohled pořád stejná. Přesto však nabízí řadu změn. V první řadě je nutné zmínit její vyšší výkon, čehož Apple dosáhl použitím výkonnějšího čipsetu Apple A15 Bionic v kombinaci s 4 GB operační paměti. Předchozí generace byla vybavena čipem A12 a 3 GB paměti. Od nové řady tak můžeme očekávat lepší výkon, což půjde vidět zejména při svižnosti systému či hraní graficky náročnějších her. Zároveň si polepšilo i úložiště. Základní verze je sice stále k dostání s 64GB úložištěm, každopádně je možné si připlatit za verzi se 128 GB. Co je však nejzásadnější změnou, je příchod podpory HDR10+. Jedná se o poměrně zásadní zlepšení, díky čemuž si Apple TV 4K lépe poradí s HDR obsahem. Po boku Dolby Vision tak bude podporovat i multimédia HDR10+.

U toho to ale víceméně končí. Mezi další změny se totiž řadí přechod ovladače Siri Remote z Lightningu na USB-C, tenčí a lehčí tělo (díky čipu energeticky úspornějšímu čipu A15 Bionic mohl Apple odebrat ventilátor a ztenčit produkt o 12 % a udělat jej o 50% lehčí) a odstranění nápisu TV z horní strany. Zároveň pokud si novou Apple TV 4K objednáte, počítejte s tím, že v balení již nenajdete napájecí kabel pro ovladač – ten si budete muset pořídit zvlášť.

Přestože na první pohled nová řada přináší hromadu nejrůznějších novinek a měla by se tak posunout na zcela novou úroveň, realita je o něco jiná. Jedná se totiž o menší aktualizaci. V závěru se proto dostáváme k jedné a té samé otázce. Stojí Apple TV 4K vůbec za to? V tomto případě samozřejmě záleží na každém individuálním uživateli, který se musí rozhodnout, zda se mu jablečná televize vyplatí. Cupertinský gigant dokonce novou generaci o něco zlevnil. Zatímco předchozí řada byla k dostání za 4990 Kč ve verzi s 32GB úložištěm a za 5590 Kč s 64GB úložištěm, nyní ji pořídíte o něco levněji. Její cena začíná na 4190 Kč (Wi-Fi, 64 GB). případně si lze připlatit za lepší verzi (Wi-Fi + Ethernet, 128 GB), která vyjde na 4790 Kč.

  • Apple produkty lze zakoupit například na Alze, u iStores či Mobil Pohotovost (U Mobil Pohotovost lze navíc využít akce Koupíš, prodáš, prodáš, splácíš, v rámci které lze iPhone 14 získat už od 98 Kč měsíčně)
.