Zavřít reklamu
AppleTV_remote

Apple si již delší dobu utahuje z běžných televizních a jiných ovladačů. Ty jsou prý příliš složité a nepohodlné na ovládání. S očekávaným příchodem nové generace Apple TV se po téměř šesti letech chystá v Cupertinu ovladač nový. Má být tenčí a disponovat touchpadem.

Americkému deníku The New York Times prozradil informace o chystaném ovladači za slíbenou anonymitu přímo jeden ze zasvěcených cupertinských zaměstnanců. Touchpad bude údajně na ovladači sloužit k pohodlnému posouvání se obsahem a bude doplněn o dvě fyzická tlačítka. Zaměstnanec Applu prozradil také to, že bude ovladač ztenčen zhruba na úroveň ovladače k bezdrátovému reproduktoru Echo od Amazonu. Mluvčí Applu Tom Neumayr dle očekávání odmítl tvrzení jakkoli komentovat.

Současný ovladač k Apple TV je jedním ze symbolů designérské filozofie Applu a je často používanou pomůckou při školení zaměstnanců společnosti. Na jednom z kurzů takzvané Apple University porovnávali lektoři ovladač k Apple TV s ovladačem ke Google TV. Ten totiž disponuje celkem 78 tlačítky.

Ovladač od Applu naproti tomu tvoří pouze tenký kousek kovu, který má v současné době tlačítka tři. Jedná se tedy o artikl, jenž je používán jako klasická ukázka toho, že v Applu přijde nejdřív nápad a poté se o něm dlouze diskutuje, dokud nevznikne něco, co je jednoduše použitelné a snadno pochopitelné.

Touchpad by jistě mohl být zajímavým ovládacím prvkem, který by jednoduchou filozofii ani design ovladače nijak nenarušil. Pokud navíc bude na červnovém WWDC skutečně představena nová Apple TV s rozšířenou funkcionalitou či dokonce vlastním obchodem s aplikacemi, možnost pohodlně se posouvat obsahem jistě nebude k zahození. Apple by navíc nemusel draze vyvíjet žádnou novou technologii. Touchpad již delší dobu používá bezdrátová myš od Applu s názvem Apple Magic Mouse i jeho Magic Trackpad.

Počkejme si tedy, s čím se Apple na vývojářské konferenci, která odstartuje 8. června, vytasí. Letošní ročník WWDC nese podtitul „Epicentrum změny“ a jistě víme pouze to, že budou představeny nové verze OS X i iOS. Dále se ovšem mluví právě o nové generaci Apple TV, se kterou Apple jistě počítá, ale již tři roky ji neaktualizoval. Poslední stěžejní novinkou pak má být nová hudební služba.

Zdroj: nytimes
Foto: Simon Yeo

Student Mediálních studií na UK. Žiju technologiemi, sportem, politikou a literaturou.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Tak idea se zdá rozumná, na iOS platformě postavit App Store s aplikacemi pro Apple TV podobné jako pro Watch.
    Teď jen aby AppleTV měla dodatečně výkonný procesor a dostatek interní paměti, protože to jsou hw parametry, na kterých Apple oproti konkurenci výrazně šetří rozuměj vydělává. Právě díky tomu může mít vyšší marže.

    Poslední generace Apple TV je prakticky jen v něčem horší a v něčem lepší Google Chromecast.

    Kromě toho Google TV byl většinou kombinovaný s nějakým tím kabelovým settopboxem (takže řešil třeba i rychlé nahrávání televize, přepínání vstupů mezi dalšími zařízeními, …) a kromě (počtem kláves) plnohodnotné klávesnice tedy obsahoval navíc i tlačítka, která najdete na každém jiném dálkovém ovladači. Ono je snadné říct, že Apple TV má jednoduchý ovladač, ale Apple TV funkčně nic moc neřeší, tak k čemu by ta tlačítka navíc byla, že? Taky on-screen klávesnice je přeci jen opruz a když nebudete používat u Apple TV on-screen klávesnici, tak ji degradujete prakticky jen na ten horší Chromecast.

    A Chromecast nemá žádný ovladač.

celý text

Čtěte více.