Zavřít reklamu

Dlouhé roky očekávaná nová generace Apple TV je tady. Kalifornský gigant představil čtvrtou generaci, která přichází s lehce pozměněným designem, vylepšenými vnitřnostmi a novým ovladačem. Ten vedle dotykové plochy nabídne také Siri, přes kterou půjde Apple TV snadno ovládat. Zcela zásadní je i příchod aplikací třetích stran.

Jablečný set-top box získal první velkou aktualizaci od začátku roku 2012 a nutno uznat, že se nakonec dočkal opravdu velkých změn. Apple TV čtvrté generace je výrazně rychlejší a výkonnější, nabízí mnohem lepší rozhraní a také zcela nový ovladač, který změní přístup a ovládání celého produktu.

[youtube id=“wGe66lSeSXg“ width=“620″ height=“360″]

Hravější a intuitivnější tvOS

Operační systém nové Apple TV nazvaný tvOS (po vzoru watchOS) je nejen hravější a intuitivnější, ale především běží na bázi iOS, což je zásadní pro aplikace třetích stran. Po letech Apple svůj set-top box otevírá vývojářům třetích stran, jež tak nyní mohou vedle iPhonu, iPadu a Watch vyvíjet také pro velké televize. Těšit se můžeme na inovativní aplikace a hry.

Uvnitř nové Apple TV najdeme 64bitový čip A8, který má iPhone 6, ovšem s 2GB RAM (iPhone 6 má poloviční), což znamená výrazný nárůst výkonu proti předchozí generaci. Nyní by Apple TV neměla mít problém zvládnout i náročnější hry, jež se mohou přiblížit konzolovým titulům.

Navenek se černá krabička příliš nezměnila. Jen je trochu vyšší a ztratila audio výstup, jinak zůstávají porty stejné: HDMI, Ethernet a USB Type-C. K dispozici jsou také Bluetooth 4.0 a 802.11ac Wi-Fi s MIMO, která je tak rychlejší než drátový Ethernet (zvládne pouze 100 megabitů).

Ovladač nové generace

Mnohem výraznější proměnou prošel ovladač. Současná Apple TV měla hliníkový ovladač se dvěma tlačítky a navigačním kolečkem. Nový ovladač toho umí a nabídne mnohem víc. V horní části je skleněná dotyková plocha a pod ní hned čtveřice tlačítek a kolébka na ovládání hlasitosti.

Pomocí dotykové plochy budete procházet uživatelským rozhraním. Ovládání bude podobné jako v ostatních iOS zařízeních. Na Apple TV nenajdete žádný kurzor, vše je vytvořeno tak, aby bylo ovládání prstem i na dálku maximálně intuitivní a přímočaré. Navíc již díky spojení přes Bluetooth, nikoliv IR, nebude nutné mířit přímo na krabičku.

Druhou klíčovou částí nového ovladače je Siri, ostatně se celý ovladač jmenuje Siri Remote. Vedle dotyku bude právě hlas hlavním ovládacím prvkem celého zařízení.

Siri jako klíč ke všemu

Přes Siri půjde snadno hledat konkrétní obsah, a to napříč všemi službami. Vyhledávat budete moci filmy podle herců, podle typu i podle aktuální nálady. Siri také například dokáže přetočit pořad o 15 vteřin zpět a zapnout titulky, pokud se zeptáte, co daná postava říkala.

Pro českého uživatele problém pochopitelně tkví v tom, že Siri nadále nerozumí češtině. Pokud však nemáte problém s angličtinou, nebude problém využívat hlasovou asistentku ani u nás. Pak můžete se Siri probrat i sportovní výsledky nebo počasí.

V ovladači jsou zabudované také akcelerometr a gyroskop, takže dokáže fungovat podobně jako ovladač od Nintenda Wii. Na keynote byla dokonce demována i podobná hra, jako má Wii, kdy mácháte ovladačem a odpalujete míčky při baseballu. Nabíjení Siri Remote probíhá přes Lightning kabel, na jedno nabití má vydržet tři měsíce.

Výhled do budoucnosti

Právě na hry se Apple během keynote významně zaměřil. Se svým set-top boxem by pravděpoboně rád zaútočil na herní konzole jako PlayStation, Xbox nebo již zmíněné Nintendo Wii. Podobných pokusů tu již bylo několik, ale kalifornská firma může nabídnout minimálně velice početnou vývojářskou komunitu, pro kterou by neměl být takový problém přejít z iPhonů nebo iPadů na velkou obrazovku. (Vypořádat se budou muset jen s významným omezením na velikost aplikací – v zařízení bude moci být uložena pouze aplikace o maximální velikosti 200 MB, zbytek obsahu a dat se bude stahovat z iCloudu.)

Na Apple TV dorazí například populární Guitar Hero a naživo jsme si mohli prohlédnout, jak dva hráči proti sobě na velké televizi hrají nedávný hit z iOS Crossy Road. Hry navíc nebude nutné ovládat pouze se Siri Remote. Apple TV bude podporovat Bluetooth ovladače, jež jsou již nyní kompatibilní s iOS.

Prvním takovým ovladačem je podle všeho Nimbus Steelseries, jenž má klasická tlačítka jako jiné ovladače, nicméně obsahuje Lightning konektor, přes který ho lze dobít. Pak vydrží přes 40 hodin. Zajímavé je, že také na Nimbusu jsou tlačítka citlivá na tlak. Využít tento ovladač půjde také na iPhonech, iPadech i počítačích Mac. Ani cena již není tak vysoká jako u jeho předchůdců, stojí 50 dolarů.

Například proti ostatním konzolím, pokud s nimi chceme Apple TV srovnávat, je poměrně příjemná i cena samotného jablečného set-top boxu. Za 32GB variantu Apple požaduje 149 dolarů, za dvojnásobnou kapacitu 199 dolarů. V České republice můžeme očekávat cenu těsně pod pěti tisíci, respektive těsně nad šesti tisíci korunami. Prodávat se začne Apple TV 4 v říjnu a dorazit by měla i k nám.

V nabídce i nadále zůstane Apple TV třetí generace, a to za 2 190 korun. Nečekejte však, že byste do starší Apple TV mohli nainstalovat nový tvOS a využívat s ní tak například nový ovladač.

.