Zavřít reklamu

Minulý týden společnost Apple oznámila příchod nových verzí svých třináctipalcových a patnáctipalcových MacBooků Pro s Touch Barem. Mezi novinky, kterými se tyto verze pyšní, patří mimo jiné procesor Intel Core i9 u patnáctipalcového modelu. Vypadá to ale, že výkonný procesor je zároveň i jádrem závažného problému u tohoto MacBooku Pro.

O publicitu problému se postaral populární YouTuber Dave Lee, který na serveru sdílel hands-on video s patnáctipalcovým MacBookem Pro. Model, který Lee na videu předváděl, byl osazený šestijádrovým 2,9 GHz Intel Core i9 osmé generace, který Apple přidává k vylepšeným a dražším patnáctipalcovým laptopům.

Lee ve svém videu vysvětluje, že po několika sekundách vysoce intenzivní práce – jmenovitě provádění úprav v Adobe Premiere – se počítač začne výrazně přehřívat – až na 90 stupňů – což má za následek dramatické zpomalení a pokles výkonu, takže potenciál procesoru zůstává prakticky bez využití a výkon nedosahuje ani svých inzerovaných hodnot. Proces renderování na nejnovějším MacBooku trval Leemu dokonce déle, než na předchozím modelu s procesorem i7, doba renderování u nejnovější verze se zrychlila po umístění počítače do ledničky o dvanáct minut.

Patnáctipalcový MacBook Pro se zmíněným šestijádrovým procesorem Intel Core i9 představuje nejvyšší možnou konfiguraci, po které logicky sáhnou zejména profesionální uživatelé, pro které je výkon jedním z rozhodujících parametrů. Je proto logické, že video, které Dave Lee tento týden vydal, vyvolalo mezi uživateli jisté znepokojení. Ve světle, že Mac není schopný – alespoň v Leeově případě – správně regulovat teplotu procesoru, postrádá investice do tak vysoké konfigurace smysl. Zatím není jasné, zda se jedná o obecný problém celé modelové řady, nebo nešťastnou výjimku.

Zdroj: 9to5Mac

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    MacBook 12″, ktery nema vetrak, se taky kurevsky prehriva, takze zpomaluje vykon. A rozhodne se s nim neda pracovat venku, kdyz je venku teplo – coz nevim, jak se tomu v Kalifornii vyhnou. 35 stupnu ve stinu a komp zahlasil, ze ho musim ihned vypnout, nebo se prehratim poskodi.

    To je ta honba za co nejtenčím a nejhezčím strojem. Mám Retina 15 z roku 2015 a když zapnu Windows v Parallels Desktop, tak i když nic moc nedělám a CPU nejede na 100%, větrák jede pořád jako blázen. Pak přišel ještě tenčí design v roce 2016. Apple sice v oblasti chlazení používá vcelku revoluční věci, ale stejně to prostě nestačí. Bohužel iMac a iMac Pro jsou na tom stejně a přehřívání je také problém. Tak snad alespoň modulární Mac Pro (pokud nějaký bude) bude mít tohle vyřešené, ale cena asi bude trochu mimo možnosti běžných smrtelníků. Škoda, Macbook mám většinu času na stole a kdyby byl o 5 mm tlustší, určitě bych to přežil, pokud by topil méně.

celý text

Čtěte více.