Zavřít reklamu

Minulý týden společnost Apple oznámila příchod nových verzí svých třináctipalcových a patnáctipalcových MacBooků Pro s Touch Barem. Mezi novinky, kterými se tyto verze pyšní, patří mimo jiné procesor Intel Core i9 u patnáctipalcového modelu. Vypadá to ale, že výkonný procesor je zároveň i jádrem závažného problému u tohoto MacBooku Pro.

O publicitu problému se postaral populární YouTuber Dave Lee, který na serveru sdílel hands-on video s patnáctipalcovým MacBookem Pro. Model, který Lee na videu předváděl, byl osazený šestijádrovým 2,9 GHz Intel Core i9 osmé generace, který Apple přidává k vylepšeným a dražším patnáctipalcovým laptopům.

Lee ve svém videu vysvětluje, že po několika sekundách vysoce intenzivní práce – jmenovitě provádění úprav v Adobe Premiere – se počítač začne výrazně přehřívat – až na 90 stupňů – což má za následek dramatické zpomalení a pokles výkonu, takže potenciál procesoru zůstává prakticky bez využití a výkon nedosahuje ani svých inzerovaných hodnot. Proces renderování na nejnovějším MacBooku trval Leemu dokonce déle, než na předchozím modelu s procesorem i7, doba renderování u nejnovější verze se zrychlila po umístění počítače do ledničky o dvanáct minut.

Patnáctipalcový MacBook Pro se zmíněným šestijádrovým procesorem Intel Core i9 představuje nejvyšší možnou konfiguraci, po které logicky sáhnou zejména profesionální uživatelé, pro které je výkon jedním z rozhodujících parametrů. Je proto logické, že video, které Dave Lee tento týden vydal, vyvolalo mezi uživateli jisté znepokojení. Ve světle, že Mac není schopný – alespoň v Leeově případě – správně regulovat teplotu procesoru, postrádá investice do tak vysoké konfigurace smysl. Zatím není jasné, zda se jedná o obecný problém celé modelové řady, nebo nešťastnou výjimku.

Zdroj: 9to5Mac

.