Zavřít reklamu

Již několik let se mluví o příchodu čipů přímo od Applu, které budou pohánět jablečné počítače. Čas nám pomalu plyne a po opravdu dlouhém čekání jsme se dost možná dočkali. Před námi se totiž nachází letos první konference s názvem WWDC 20. Podle nejrůznějších zdrojů a nejaktuálnějších novinek bychom se měli dočkat představení ARMových procesorů přímo od Applu, díky kterým se cupertinská společnost nebude muset spoléhat na Intel a získá tak lepší kontrolu nad výrobou svých laptopů. Co od těchto čipů ale vlastně očekáváme?

Nové MacBooky a jejich problémy s chlazením

V posledních letech jsme byli přímými svědky toho, jak si Intel nechává doslova ujet vlak. Jeho procesory se sice papírově pyšní poměrně slušnými specifikacemi, ale v praxi až tak spolehlivé nejsou. Obrovský problém u nich tvoří například Turbo Boost. Procesory sice jsou schopné se v případě nutnosti samy přetaktovat na vysokou frekvenci, aby si MacBook poradil se svou činností, ale ve skutečnosti se jedná o začarovaný kruh. Při aktivním Turbo Boostu se totiž drasticky zvedne teplota procesoru, s čímž si neporadí chlazení a musí dojít k omezení výkonu. Přesně tohle se děje i u novějších MacBooků, které při náročnějších činnostech nejsou schopné procesor od Intelu uchladit.

Když se ale podíváme na ARM procesory, tak zjistíme, že jejich TDP je znatelně nižší. Pokud by tedy Apple přešel na své vlastní ARM procesory, se kterými má zkušenosti například u iPhonů či iPadů, teoreticky by dokázal eliminovat problémy s přehříváním a poskytl by tak zákazníkovi bezproblémový stroj, který jen tak něco nerozhodí. Zkusme se teď podívat na naše jablečné telefony. Zažíváme u nich problémy s přehříváním, nebo vidíme na nich někde ventilátor? Je totiž dost možné, že jakmile Apple osadí své Macy ARMovým procesorem, nebude k nim muset dávat ani ventilátor a sníží tak i celkovou hlučnost zařízení.

Výkonnostní posun vpřed

V předchozí sekci jsme si zmínili, že Intelu v posledních letech ujel vlak. To se samozřejmě podepisuje i na samotném výkonu. Například konkurenční společnost AMD je v dnešní době schopna dodat daleko výkonnější procesory, které se nepotýkají s takovými problémy. O procesorech od Intelu se navíc říká, že se generace od generaci jedná o téměř totožný čip, u kterého je pouze navýšena Turbo Boost frekvence. V tomto směru by mohl opět pomoci přímo čip z dílny jablečné společnosti. Pro příklad si opět můžeme uvést procesory, které pohání jablečné mobilní produkty. Jejich výkon je totiž bezpochyby o několik úrovní napřed oproti konkurenci, čehož bychom se mohli dočkat i v případě MacBooků. Konkrétněji si můžeme uvést iPad Pro, který je ARMovým čipem od Applu osazen. Ačkoliv se jedná „pouze“ o tablet, nalezneme u něj bezkonkurenční výkon, který navíc převálcuje řadu konkurenčních počítačů/laptopů s operačním systémem Windows.

iPhone Apple Watch MacBook
Zdroj: Unsplash

Výdrž baterie

ARMové procesory jsou postaveny na odlišné architektuře, než ty, které produkuje Intel. Ve zkratce se dá říci, že se jedná o pokročilejší technologii, která není natolik náročná a je tedy úspornější. Od nových čipů tedy můžeme očekávat, že se dokáží postarat o daleko větší výdrž baterie. Například takový MacBook Air se již nyní chlubí především svou výdrží, která je oproti konkurenci podstatně vyšší. Jak by tomu ale bylo v případě ARMového procesoru? Dá se tedy očekávat, že by se výdrž ještě navýšila a z produktu by udělala podstatně lepší klenot.

Na co se tedy můžeme těšit?

Pokud jste se v tomto článku dočetli až sem, musí vám být více než jasné, že přechod z Intelu na vlastní procesory se dá označit za krok vpřed. Když si totiž dáme dohromady nižší TDP, vyšší výkon, nižší hlučnost a lepší výdrž baterie, je nám v momentu jasné, že se z MacBooků stanou o poznání lepší stroje. Je ale nesmírně nutné, abychom se nenechali ovlivnit těmito argumenty, abychom následně nebyli zklamaní. U nových technologií totiž častokrát trvá, než se u nich vychytají všechny mouchy.

A právě na tento problém by potencionálně mohl narazit i samotný Apple. Přechod na vlastní procesory je bezpochyby správný a kalifornský gigant díky němu získá zmiňovanou kontrolu nad výrobou, nebude se muset spoléhat na dodávky od Intelu, které v minulosti mnohdy nehrály do karet cupertinského giganta, a hlavně při ní ušetří. Měli bychom ale zároveň očekávat, že u prvních generací vlastně vůbec nemusíme zaznamenat drastický posun vpřed a kupříkladu výkon zůstane stejný. Jelikož se naívc jedná o odlišnou architekturu, je možné, že řada aplikací bude v počátku kompletně nedostupná. Vývojáři totiž budou muset své programy přizpůsobit pro novou platformu a případně je kompletně přeprogramovat. Jaký je váš názor? Těšíte se na ARMové procesory?

Diskuze k článku

    Nejdůležitější bude, jak to vyřešej s aplikacema. Apky od Applu asi budou v pohodě. Navíc díky tomu bychom se konečně mohli dočkat Final Cutu a Logic Pro pro iPad. Ale všichni víme, jaký přístup má např Adobe. Já ho neřeším, ale spousta lidí ano. A dost pochybuji, že by se jim například Photoshop pro macOS chtělo vyměnit Photoshop pro iPadOS, který už pro ARM je.

    Jak se píše nademnou, taky jsem zvědavý, jak vyřeší poblém s aplikacema. Těžko společnosti, které mají jen mizivý zisk za své aplikace, pro Apple, budou vše předělávat pro Army, to raději přestanou tu aplikaci pro MacOS dělat úplně. Apple ještě zdaleka nemá takový podíl na trhu, aby se to společnostem vyplatilo předělávat jen proto, že si Apple usmyslel ARM. Spíš tam bude emulátor x86 a výkonostně tedy spíš bída a jediný přínos bude snad jen výdrž baterie.
    Vážně Apple nechápu, proč nepřešli na AMDčka a raději vymýšlí zas něco „extra“. Navíc s ARM procesory moc neuspěl ani MS, takže mám dost skepse. Necháme se překvapit, jak to bude s aplikacema a rychlostí….
    btw: Mám takový pocit, že se Apple snaží zabít Hackintosh, což si myslím, že se mu asi nepovede, komunita vymyslí určitě něco i pro ARMy.

celý text

Čtěte více