Zavřít reklamu

Britská vláda projednává návrh zákona, který se týká nových pravomocí bezpečnostních složek ohledně sledování online světa a jeho uživatelů, ale který se vůbec nelíbí Applu. Kalifornská firma se dokonce odhodlala k ojedinělému zásahu do britské politiky a příslušnému výboru zaslala své stanovisko. Podle Applu pod novým zákonem hrozí oslabení bezpečnosti „osobních dat milionů zákonů dbalých občanů“.

Živá debata se vede kolem tzv. Investigatory Powers Bill, který má podle britské vlády zajistit bezpečnost britské veřejnosti, a proto dá bezpečnostním složkám pravomoci vysledovat online komunikaci. Zatímco britští zákonodárci tento zákon považují za klíčový, zcela opačného názoru je Apple a s ním i další technologické firmy.

„V tomto rychle se rozvíjejícím prostředí s kybernetickými hrozbami by měla firmám zůstat volnost v nasazení silného šifrování pro ochranu zákazníků,“ uvedl ve svém vyjádření k návrhu zákona Apple, který požaduje před jeho schválením významné změny.

Applu se například nelíbí, že by podle současného návrhu měla vláda možnost požadovat změnu fungování jeho komunikační služby iMessage, což by vedlo k oslabení šifrování a umožnilo bezpečnostním složkám se poprvé do iMessage dostat.

„Vytvoření zadních vrátek a možností pro sledování by oslabilo ochranu v Apple produktech a ohrozilo všechny naše uživatele,“ je přesvědčen Apple. „Klíč ležící pod rohožkou by tu nebyl jen pro dobré lidi, ale našli by ho i ti špatní.“

Znepokojeni jsou v Cupertinu také další částí zákona, který by umožnil bezpečnostním složkám nabourat se do počítačů po celém světě. Při tom by jim navíc musely asistovat samy firmy, a tak se Applu nelíbí, že by se teoreticky musel nabourávat do vlastních zařízení.

„Firmy jako Apple, jejichž vztah se zákazníky je zčásti postaven na pocitu důvěry ohledně toho, jak se nakládá s daty, by to postavilo do velice složité pozice,“ píše kalifornský gigant, který v čele s Timem Cookem proti vládnímu špehování uživatelů bojuje už delší dobu.

„Pokud vypnete nebo oslabíte šifrování, ublížíte těm lidem, kteří nechtějí provádět špatnosti. Ti jsou ti dobří. A ti ostatní vědí, kam jít,“ oponoval zákonu už v listopadu, kdy byl předložen, šéf Applu Tim Cook.

V situaci, kdy by se například zákazníkovi v Německu do jeho počítače jménem Velké Británie nabourala v rámci hromadného soudního příkazu irská společnost (a navíc by tuto aktivitu nemohla potvrdit ani vyvrátit), by se podle Applu důvěra mezi ním a uživatelem velice těžko uchovávala.

„Apple je hluboce angažovaný v ochraně veřejné bezpečnosti a sdílí vládní odhodlání v boji s terorismem a jinými trestnými činy. Šifrování je pro ochranu nevinných lidí před nebezpečnými aktéry klíčové,“ je přesvědčen Apple. Jeho a žádostmi mnoha jiných stran se bude výbor nyní zabývat a zpět k zákonu se britská vláda vrátí v únoru příštího roku.

Zdroj: The Guardian
.