Zavřít reklamu

V září se očekává příchod nového iPhonu a právě začínající prázdniny jsou jako dělané pro množství spekulací, které se v souvislosti s novými jablečnými telefony, jichž podle všeho bude více, objeví. Nejnovější zprávy hovoří o tom, že by mohlo minimálně v jednom modelu odejít Touch ID.

Autory posledních spekulací nejsou nikdo jiný než analytik Ming Chi-Kuo, čerpající převážně z asijského dodavatelského řetězce, a Mark Gurman z Bloombergu, kteří tento týden přišli v rozmezí pár hodin s velmi podobnými předpověďmi. Tou nejdůležitější je, že prý Apple chystá nový bezpečnostní prvek nejen pro odemykání telefonu.

Nový iPhone (iPhone 7S, možná iPhone 8, možná úplně jinak) má místo Touch ID pro snímání otisků prstu jako bezpečnostní prvek nabídnout kameru, která dokáže ve 3D snímat váš obličej, ověřit, zda jste to skutečně vy, a následně zařízení odemknout.

Touch ID sice dosud fungovalo na iPhonech velmi spolehlivě a jednalo se o jedno z nejspolehlivějších řešení na trhu, jenže také Apple má v novém iPhonu přijít s velkým displejem prakticky přes celé přední tělo. A to má odnést i tlačítko, v němž je nyní Touch ID.

Neustále se sice mluví o tom, jestli ho Apple dokáže dostat pod displej, nicméně konkurenčnímu Samsungu se to na jaře nepovedlo a Apple prý nakonec vsadí na zcela jinou technologii. Je otázka, jestli půjde o nutnou oběť, nebo má být skenování obličeje nakonec ještě bezpečnější nebo efektivnější.

Nový iPhone má přijít také s novým 3D senzorem, díky kterému má být snímací technologie velmi rychlá a spolehlivá. Uživatel by tak telefon odemykal nebo potvrzoval platby jen přiblížením k telefonu, podle dostupných informací by se navíc ani nemusel naklánět přímo nad čočku nebo s telefonem nějak manipulovat, což je klíčové.

Technologie, kterou Apple zvažuje, má být velmi rychlá. 3D snímek a následné ověření má proběhnout v řádech pár stovek milisekund a podle některých expertů by odemykání přes skenování obličeje nakonec mohlo být ještě bezpečnější než Touch ID. To navíc v některých případech nebylo vždy úplně ideální (mastné prsty, rukavice atd.) – Face ID, jak můžeme zmiňovanou novinku nazvat, by všechny tyto potenciální potíže eliminovalo.

Apple by s podobnou bezpečnostní technologií rozhodně nebyl první. Odemknout zařízení obličejem už umí Windows Hello a také nejnovější telefony Galaxy S8. Jenže Samsung sází pouze na 2D snímky, které lze poměrně snadno obejít. Je otázka, zda by vůči takovému prolomení byla 3D technologie Applu odolnější, ale rozhodně je tu větší šance.

Zabudovat 3D senzor do telefonu ovšem není nic jednoduchého, i proto má Galaxy S8 jen 2D snímání. Například technologie RealSense od Intelu se skládá ze tří součástek: konvenční kamery, infračervené kamery a infračerveného laserového projektoru. Očekává se, že také Apple by musel něco podobného do přední části telefonu zabudovat. Nový iPhone tak patrně čekají opravdu velké změny.

Zdroj: Bloomberg, ArsTechnica

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Bezpečnejšie? Nepovedal by som. Uvediem príklad: dieťa gambler si chce kúpiť v hre nejaké predmety, ale rodičia mu to nedovolia. Dieťa si počká až keď pôjdu rodičia spať, prikradne sa k nim a namieri na tvár platiča ?
  U 3D touch, by muselo dieťa rodičov prst priložiť na senzor, čo by mohlo viezť k prebudeniu rodiča. Pokial teda nie je po 16ke a uťahaný ako kôň ?

  Dite pocka, az pujduy rodice spat. Pak jednoduse rozsviti celej poloj, naorientuje spravne kameru na xicht rodice, nenapadne spejlema otevre rodicovi oci a voilà, telefon je odemceny. Nikdo si niceho nevsimne.

  Ps: fakt nikoho nezajima, ze novy iPhone uz je davno ve stavu vyroby? Takze to uz asi fakt mit nebude.

  Nikde v článku nebola zmienka o tom že sa jedná o skenovanie dúhovky!
  Nemusí teda vôbec rozsvietiť, nakoľko táto technológia nie je závislá na tom či je tma alebo nie. Ale keby aj bolo podľa toho ako spomínaš, tak niekto pracuje aj v nočných hodinách a spí cez deň a ja si dokonca viem zdriemnuť aj cez deň v týchto horúčavách na hoďku aj dve. Čiže v takýchto prípadoch by nebolo treba svetlo a je XY ďalších prípadov. Stačí len trocha porozmýšlať a napadnúť ťa minimalne ďalšie 3

  O skenování duhovky se nejedná. To je další možnost zabezpečení, tzv. Iris scanner, ale mluví se jen o tom, že Apple tuto technologii testoval, ale zdaleka není tak pravděpodobná jako 3D sken obličeje. Maximálně jako doplněk.

  Ty technologie mohou v telefonu být klidně obě. 3D Touch i 3D sken obličeje. V některé situaci se využije jedna, v jiné druhá. Kdo bude chtít ultra zabezpečení, nastaví si nutnost ověření přes obě.

  Akorát teď zase spekulujeme nad výmyslem nějakého ještě horšího spekulanta než jsme my. A až Apple něco vydá, budeme se zase akorát hádat, jestli je to užitečné nebo ne… ..ale aspoň nám k tomu Apple nasměruje jeho pohled na věc.

celý text

Čtěte více.