Zavřít reklamu

Apple se rozhodl oživit čtyřpalcový iPhone kvůli tomu, že lidé „jednoduše milují menší telefony“. Dnes představený iPhone SE navíc sází na osvědčenou podobu, jedná se totiž prakticky o iPhone 5S, v jehož těle je se svými výkonnými vnitřnostmi ukryt pro změnu iPhone 6S.

Viceprezident Applu Greg Joswiak, který nový iPhone představoval, dokonce prohlásil, že „drtivá většina našich zákazníků dává přednost iPhonům s větším displejem“, ale jelikož loni Apple prodal 30 milionů čtyřpalcových telefonů, cítila kalifornská firma potřebu vyjít některým zákazníkům vstříc.

Pro mnohé také představuje čtyřpalcový iPhone vstupní bránu do světa Applu, v čemž hraje roli i cena. iPhone SE je aktuálně nejvýkonnější čtyřpalcový telefon na trhu, i díky tomu, že konkurenti už většinou takovou velikost opustili, a zároveň není tak drahý jako „šestkové“ iPhony.

Právě z nich si ovšem iPhone SE bere téměř většinu komponent. V těle z roku 2013, kdy by představen iPhone 5S, tak nově tepe čip A9 s koprocesorem M9, umožňující funkci „Hey Siri“ a 12megapixelový fotoaparát nejen skvěle fotí (včetně Live Photos), ale také pořizuje 4K video. To vše dosud byla výsada velkých iPhonů. Čtyři palce se ale vracejí zpět do hry.

Apple provedl i několik mírných povrchových úprav v původním designu, „na který tolik lidí nedá dopustit“. Tělo iPhonu SE je z pískovaného hliníku a zkosené hrany s matným povrchem doplňuje barevně sladěné logo z nerezové oceli. Podle očekávání přichází i menší iPhone ve čtyřech barvách – stříbrné, vesmírně šedé, zlaté a růžově zlaté.

Menší iPhone má možná jen čtyřpalcový displej, ale rozhodně se nejedná o žádný low-end. Díky zmíněnému procesoru A9 má iPhone SE dvakrát rychlejší CPU a třikrát rychlejší GPU než předchůdce 5S. Bok po boku pak jde s nejnovějšími iPhony 6S i v případě fotoaparátu. Apple se naštěstí rozhodl, že hardwarově menší iPhone nijak neoseká. Naopak ještě přidal NFC, aby fungovalo Apple Pay.

Jediné, co si dovolil opomenout, je druhá generace Touch ID, která je rychlejší a spolehlivější. iPhone SE se bohužel musí spokojit s první generací a nemá ani barometr. A – to se však čekalo – nedisponuje model SE 3D Touch displejem. Ten zůstává exkluzivní pro iPhone 6S. Ostatně 3D Touch nemá ani nový iPad Pro.

Co se týče baterie, slibuje Apple minimálně stejnou výdrž jako u iPhonu 6S, nicméně v některých ohledech by měl – alespoň papírově – klidně atakovat hodnoty iPhonu 6S Plus, například při používání internetu.

V České republice budou nové iPhony k objednání od 29. března a nejlevněji půjde iPhone SE pořídit za 12 990 korun. Apple tak nasazuje velice agresivní cenu, kterou by jistě mohl oslovit mnoho lidí. Již méně příjemný je fakt, že i nadále Apple drží nejnižší kapacitu na 16 GB. Vyšší, 64GB verze stojí 16 190 korun. Příchod iPhonu SE zároveň znamená, že se přestává prodávat iPhone 5S.

.