Zavřít reklamu

Několik posledních generací Macu Pro (resp. Power Macu) se mohlo chlubit tím, že šlo o výrobek, který byl vyrobený ve Spojených státech. Apple tím udržoval jakousi auru výjimečnosti, že nejdražší jimi prodávaný počítač si staví sami a doma. Pro někoho může jít o bezvýznamnou záležitost, jiní ji mohou brát smrtelně vážně. S nadcházející generací Macu Pro se však tyto zažité pořádky mění, neboť Apple přesouvá výrobu do Číny.

Místo Texasu, kde se Mac Pro a jeho předchůdci vyráběli už od roku 2003, se výroba nadcházející generace přesune do Číny, kde bude v kompetenci společnosti Quanta Computer. Ta v současné době rozjíždí produkci nových Maců Pro v továrně poblíž Šanghaje.

Tento krok s největší pravděpodobností souvisí s maximálním možným snížením výrobních nákladů. Tím, že se bude nový Mac Pro vyrábět v Číně, kde jsou platy zaměstnanců tristní, navíc poblíž ostatních továren produkujících potřebné komponenty, budou náklady na výrobu co nejnižší.

Tímto krokem se navíc Apple vyhne problémům, které se s výrobou stroje v USA pojí. Jde zejména o složitou logistiku, neboť se všechny komponenty musely dovážet z Asie, což bylo značně komplikované zejména v situacích, kdy nastaly nějaké problémy u dodavatelů a subdodavatelů.

Video, popisující výrobu poslední generace Maců Pro v USA:

Tiskový mluvčí se snaží tuto zprávu zmírnit tvrzením, že skládání počítače je jen jeden krok v celém výrobním procesu. Nový Mac Pro je stále navrhován v USA a některé díly ze Spojených států stále pochází. To však nic nemění na tom, že Apple přesunul poslední zbytek výroby na východ a to i přes to, že se americký prezident snaží přesvědčit firmy, aby zachovávaly výrobu na území USA. Apple naopak mohou ohrozit sankce, které USA uvaluje na zboží z Číny. Pokud dojde k jejich dalšímu prohloubení, naplno zasáhnou i produkty od Applu.

V neposlední řadě se objevuje myšlenka, že i přes brutální cenu Macu Pro (která začíná na 6000 dolarech), Apple nemá takové marže, aby z nich mohl zaplatit americké pracovníky, kteří Mac Pro v USA sestaví.

Mac Pro 2019 FB

Zdroj: Macrumors

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.