Zavřít reklamu

Apple včera po velmi dlouhém čekání představil svůj nový nástroj určený pro vrcholové použití do profesionální sféry. Modulární a super-výkonný počítač Mac Pro, který je momentálně tím nejlepším, co je Apple, vzhledem k výpočetnímu výkonu, schopný nabídnout. Zájemci si za tento exkluzivní kousek budou muset značně připlatit a cena vrcholných konfigurací bude astronomická.

Pokud se budeme bavit o cenách nového Macu Pro, je nutné si nejprve ujasnit jednu zásadní věc – jde o profesionální pracovní stanici v tom pravém slova smyslu. Tedy o stroj, který si budou kupovat zejména podniky a na kterém bude stát celá jejich produktivní infrastruktura (nebo alespoň její část). Tito lidé a firmy si nemohou dovolit skládat PC z jednotlivých komponent tak, jak to dělají běžní PC nadšenci a to zejména z důvodu podpory a správy zařízení. Proto jakékoliv cenové porovnávání s běžně dostupnými consumer produkty je zcela mimo mísu. V tomto ohledu pak ve finále nový Mac Pro zas až tak drahý není, jakkoliv bizarně se to může zdát.

Tak jako tak, základní konfigurace obsahující 8-jádrový Xeon, 32GB DDR4 RAM a 256 GB SSD bude stát 6 tisíc dolarů, tedy více než 160 tisíc korun (po započtení daně a cla, hrubý převod). Od základní čáry však bude možné se odrazit a to až do opravdu velké dálky.

Procesor

Z hlediska procesorů budou k dispozici varianty s 12, 16, 24 a 28 jádry. Vzhledem k tomu, že jde o profesionální Xeony je cena astronomická. Pokud vezmeme v potaz nejvyšší model, zatím není jasné, který procesor od Intelu Apple nakonec použije. Pokud se však podíváme do databáze ARK, najdeme zde procesor, který se potřebným specifikacím velmi přibližuje. Jde o Intel Xeon W-3275M. V Macu Pro se s největší pravděpodobností objeví upravená verze tohoto procesoru, která nabídne ještě o trochu větší cache. Výše zmiňovaný procesor si Intel cení na více než 7 a půl tisíce dolarů (přes 200 tisíc korun). Ten, co se nakonec objeví v útrobách nového Macu Pro může být ještě o něco dražší.

Operační paměť

Druhou položkou, která dokáže vyšroubovat výslednou cenu Macu Pro do astronomických výšin, bude operační paměť. Nový Mac Pro disponuje šestikanálovým řadičem s dvanácti sloty, s podporou 2933 MHz DDR4 RAM o maximální možné kapacitě 1,5 TB. 12 modulů se 128 GB paměti, rychlostí 2933 MHz a podporou ECC dá dohromady zmiňovaný 1,5 TB. Cena modulů se však přibližuje k 18 tisícům dolarů, tedy něco málo k půl milionu korun. Jen za vrcholnou variantu operační paměti.

Úložiště

Další položkou, kde uživatel vždy spolehlivě pozná vysoké marže Applu, je dokupování úložiště. Základní varianta s 256 GB je, vzhledem k zacílení zařízení, spíše nedostačující (byť podniky obvykle využívají nějakého vzdáleného datového úložiště). Ceny za GB jsou u Apple produktů extrémně vysoké, na to už si však zájemci o Apple hardware museli zvyknout. Nový Mac Pro má podporuje až 2×2 TB superrychlé PCI-e úložiště. Pokud se podíváme do konfiguračního systému iMacu Pro, najdeme tam, že 4 TB SSD modul stojí necelých 77 tisíc korun. U této položky není třeba neoficiálního přepočtu dolarů. Pokud Apple nabídne stejný typ úložiště jako u iMacu Pro, cena bude stejná. Pokud však půjde o ještě rychlejší typ úložiště, řekněme, že oněch 77 tisíc korun je spíše optimistická verze finální cenovky.

Grafické akcelerátory a další rozšiřující karty

Z hlediska GPU je situace jasná. Základní nabídku tvoří Radeon Pro 580X, který je v současné době dostupný v běžném 27″ iMacu. Pokud budete chtít nějaký ten výpočetní výkon z grafické karty navíc, Apple pravděpodobně odstupňuje nabídku dle v současné době nabízených produktů, tedy 580X, Vega 48, Vega 56, Vega 64, Vega 64X a vrcholná varianta bude AMD Radeon Pro Vega II s možností Crossfire na jednom PCB (Varianta Duo), tedy maximálním počtem čtyř grafických procesorů na dvou kartách. Rozšiřující MDX karty budou mít podobu pasivně chlazených modulů, jde tedy o proprietární řešení zapojené pomocí klasického PCI-E konektoru na základní desce. K odhalení těchto GPU však došlo také až včera večer, zatím tedy nejsou dostupné jakékoliv informace o cenové hladině, ve které se budou pohybovat. Pokud je však srovnáme s konkurenčními profi kartami Quadro od nVidie, cena za jednu by se mohla pohybovat kolem 6 tisíc dolarů. Tedy 12 tisíc dolarů (330 tisíc korun) za obě.

Další velkou neznámou budou další karty, kterými bude možné nový Mac Pro osazovat. Apple během keynote představil svou vlastní kartu nazvanou Afrerburner, jež bude sloužit především ke zlepšení akcelerace při zpracování profesionálního videa (8K ProRes a ProRes RAW). Cena nebyla stanovena ale můžeme očekávat, že o nic levného nepůjde. Například podobně zaměřená karta od RED (Rocket-X), stojí téměř 7 tisíc dolarů.

Z výše uvedeného je jasně patrné, kdo si vrcholnou verzi (nebo i o něco hůře vybavenou) verzi Macu Pro nekoupí – běžný uživatel, hobbík, poloprofesionální audio/video editor a další. Apple s tímto produktem míří do úplně jiného segmentu a cena tomu odpovídá. Dá se očekávat, že se v diskuzích začne ve velkém řešit, že Apple prodává předražený „krám“, který je možné z běžných consumer komponent poskládat za xyz peněz, že se připlácí za značku, že si takový Mac nikdo nekoupí, že o něco málo výkonný stroj stojí o tolik a tolik méně peněz…

Na uživatele, kteří s ním však budou ve finále pracovat, v podobných diskusích pravděpodobně nenarazíte. Pro ty bude nejdůležitější to, jak se novinka osvědčí v praxi, jestli bude schopná fungovat spolehlivě, dle prezentovaných specifikací a vyvaruje se podobným problémům, jako mají některé Apple produkty pro běžné smrtelníky. Pokud nový Mac Pro takové problémy mít nebude, cílová skupina za něj ráda zaplatí to, co si Apple žádá.

Mac Pro 2019 FB

Zdroj: 9to5mac, The Verge

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.