Zavřít reklamu

Spolu s 2. generací Apple TV 4K představil Apple i přepracovaný ovladač Siri Remote. Navzdory novému designu však postrádá několik senzorů a technologií, které by mohly uživatelům skutečně chybět. Vyjma ultra-širokopásmového čipu tak neobsahuje ani akcelometr a gyroskop. U1 čip byste v ovladači využili, kdybyste jej někde v domácnosti ztratili a snažili se ho vyhledat pomocí aplikace Najít v iPhonu 11 a novějším. Není to však funkce, která je přímo závislá od možností ovladače, které má poskytnout k tomu zásadnímu, tedy ovládání. Protože je však určen k Apple TV, tedy ovládání prostředí tvOS, je s ním třeba počítat i při ovládání nainstalovaných aplikací a samozřejmě také her.

Lepší ovládání, méně technologií 

Nový Siri Remote vypadá od své předchozí generace značně odlišně. Má hliníkové tělo a tzv. clickpad, který nahrazuje trackpad pro gesta v tvOS. Apple také přidal tlačítko zapnutí a tlačítko ztlumení. To pro aktivaci hlasové asistentky Siri se pak přesunulo na pravou stranu. Jak poznamenal magazín Digital Trends, vyjma změny designu se ubíralo i na obsažených technologiích. Ovladač tak už nemá ani akcelometr, ani gyroskop.

Těmito senzory však předchozí ovladač disponoval proto, aby vám poskytl zajímavé herní zážitky. Mohli jste jej tedy dle potřeby naklánět a provádět tak konkrétní akce jako to je možné na iPhonu a iPadu. Vzhledem k tomu, že tvOS podporuje herní ovladače Xbox a Playstation, zdá se, že Apple upustil od představ o tom, že hráči budou chtít nějakým způsobem jeho ovladač používat a že nesáhnou spíše po plnohodnotném řešení. Pokud náhodou vlastníte původní Siri Remote, je ten s novou Apple TV 4K kompatibilní. Samostatně už jej ale nekoupíte.

Vlastní herní ovladač 

Před samotnou jarní událostí se také čile spekulovalo o tom, že by Apple mohl představit svůj vlastní herní ovladač, který by byl jeho tvOS šitý na míru. Samozřejmě není vyloučeno, že se ho ještě někdy v budoucnu dočkáme, ale s vylepšeními, které nová Apple TV 4K přinesla, se nedá příliš soudit, že s ní má společnost nějaké velké „herní“ plány. Ano, slouží k tomu, k čemu je určená, a hry (potažmo Apple Arcade) jsou jen bonusovou funkcí, na které vyloženě Apple TV nestojí a stát asi nebude. Proč? Může za to čip A12. Ten byl představen v iPhone XS a XS Max, a i když je nyní ještě dostatečně výkonný, za chvíli už určitě nebude. Smart boxy Applu navíc nejsou představovány každý rok, takže kdyby měl být nahrazen až za čtyři roky, jako tomu bylo nyní, budou v tu dobu i jen mobilní hry na takové úrovni, že je aktuální stroj sotva utáhne. Chcete-li tedy nějakou herní konzoli, po Apple TV určitě nekoukejte.

.