Zavřít reklamu

Při používání iPhonu můžete využít všemožná gesta, která mají za úkol jediné – zjednodušit vám každodenní fungování. Na našem magazínu už jsme se těmto užitečným gestům několikrát věnovali, a to jak v rámci systému, tak například v rámci nativního prohlížeče Safari. S příchodem iPhonu X, u kterého došlo k odstranění Touch ID, jsme navíc tak nějak byli donuceni k tomu, abychom alespoň základní gesta začali využívat. I ti největší odpůrci gest a potažmo také Face ID tak nakonec zjistili, že se nejedná o špatný způsob pro ovládání jablečného telefonu.

Obrazovka iPhonu se přesouvá do spodní poloviny: Proč se to děje a jak to deaktivovat?

Dost možná jste se ale už někdy při používání iPhonu setkali s tím, že se vám obrazovka z horní poloviny přesunula směrem dolů. Někteří z vás jistě ví, z jakého důvodu se tak děje, ti méně znali uživatelé iPhonů však nemusí mít ani nejmenší tušení. Rozhodně se ale nejedná o nějakou chybu, nýbrž funkci, která vám má pomoci Jmenuje se Dosah a využijete ji především na iPhonech s větším displejem, a to v situaci, kdy jej ovládáte jednou rukou a nemůžete dosáhnout na horní polovinu obrazovky. Díky Dosahu si horní polovinu obrazovky jednoduše přesunete směrem dolů a můžete ji ovládat. Pokud vám tato funkce nevyhovuje, můžete ji na iPhonu deaktivovat následovně:

  • Prvně je nutné, abyste na iPhonu přešli do nativní aplikace Nastavení.
  • Jakmile tak učiníte, tak sjeďte o něco níže a rozklikněte sekci Zpřístupnění.
  • Následně opět sjeďte o kus níže, kde v kategorii Mobilita a motorika otevřete Dotyk.
  • Zde už jen stačí, abyste pomocí přepínače deaktivovali funkci Dosah.

Pomocí výše uvedeného postupu je tedy možné na iPhonu provést deaktivaci funkce Dosah, která přesouvá horní část obrazovky směrem dolů. Stejný postup samozřejmě ale mohou využít uživatelé, kteří Dosah aktivní nemají a chtěli by jej využít. Po aktivaci Dosahu jej na iPhonu s Face ID využijete tak, že přejedete prstem kousek od spodní hrany displeje směrem dolů, na iPhonu s Touch ID pak stačí dvakrát poklepat (nikoliv zmáčknout) na tlačítko plochy. Deaktivaci pak provedete klepnutím na šipku v horní polovině.

dosah iphone
Zdroj: smartmockups.com

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více