Zavřít reklamu

Mobilní data má v dnešní době k dispozici již kdekdo. Ještě před několika lety se ale jednalo o luxus, který si každý jen tak dovolit nemohl. Pravdou ale je, že cena mobilních dat je v České republice relativně vysoká, s ohledem na ceny v zahraničí. Již několikrát nám bylo přislíbeno, že se ceny mobilních dat sníží, prozatím jsme se ale bohužel nedočkali. Pokud tedy nechcete platit vysoké částky za tarif, popřípadě pokud nemáte zřízený speciální firemní tarif, tak máte jedinou možnost, jak se s cenou mobilních dat vypořádat – šetřit je. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 nejvíce účinných tipů a triků pro šetření mobilních dat na iPhone.

Speciální režim pro malý objem dat

Apple si je vědomý toho, že ne všude je možné získat mobilní data za přijatelné ceny. Proto je přímo součástí iOS speciální režim pro malý objem mobilních dat, po jehož aktivaci se systém různými způsoby pokouší data šetřit. Konkrétně dochází například k omezení přístupu k mobilním datům u některých aplikací, dále se snižuje kvalita streamování apod. Věcí, které režim malého objemu dat dělá, je opravdu mnoho. Pokud byste tento režim chtěli aktivovat, tak stačí přejít do Nastavení → Mobilní data → Volby dat, kde následně přepínačem aktivujte Režim malého objemu dat. Pokud využíváte Dual SIM, tak je nutné, abyste prvně rozkliknuli tarif, ve kterém chcete tento režim aktivovat.

Asistent Wi-Fi jako „žrout“ dat

Chcete-li co možná nejvíce šetřit mobilní data, tak uděláte nejlépe, pokud pokaždé, když je to možné, budete využívat Wi-Fi. Věděli jste ale o tom, že je ve výchozím nastavení zapnutá funkce, která vás může z Wi-Fi automaticky přepojit na mobilní data? Konkrétně k tomuto přepojení dojde v případě, kdy iPhone usoudí, že Wi-Fi síť, ke které jste připojeni, není dostatečně stabilní. Problém je v tom, že systém vám o tomto kroku nedá žádným způsobem vědět, což následně může způsobit vysokou spotřebu mobilních dat. Tato funkce nese název Asistent Wi-Fi a deaktivovat ji můžete v Nastavení → Mobilní data, kde sjeďte úplně dolů, pod seznam aplikací. Pak už jen pomocí přepínače deaktivujte Asistent Wi-Fi.

Vyberte aplikace, kterým povolíte přístup k datům

U jednotlivých aplikací si můžete přímo nastavit, zdali jim povolíte přístup k mobilním datům. To se může hodit v případě, že nějaká aplikace využívá více mobilních dat, než byste očekávali. Dobrou zprávou je, že přímo v iOS si můžete nechat zobrazit, kolik mobilních dat jednotlivé aplikace za poslední období spotřebovaly. A přesně na stejném místě pak můžete přístup k mobilním datům aplikacím zakázat. Postup je následující – přejděte do Nastavení → Mobilní data, kde sjeďte o něco níže. Zde se pak zobrazí seznam všech aplikací, které jsou seřazené sestupně podle toho, kolik mobilních dat v posledním období využily. Hned vedle informaci o využitých mobilních datech se pak nachází přepínač, pomocí kterého můžete aplikaci povolit či odepřít přístup k mobilním datům.

Stahování aplikací jen přes Wi-Fi

Pokud se rozhodnete pro stažení nějaké aplikace, tak ji App Store může stáhnout i přes mobilní data – a to samé platí i o aktualizacích. V rámci iOS každopádně můžete nastavit, aby se aplikace a jejich aktualizace stahovaly pouze přes Wi-Fi, popřípadě můžete nastavit, aby se vás App Store před stažením vždy zeptal. Pro provedení těchto změn přejděte do Nastavení → App Store, kde najděte kategorii Mobilní data. Zde už jen stačí, abyste pro kompletní deaktivaci stahování aplikací a aktualizací přes mobilní data deaktivovali Automatická stahování. Pokud chcete nastavit, aby se vás App Store na stažení přes mobilní data zeptal, tak rozklikněte sekci Stahování aplikací a vyberte Vždy se zeptat. Popřípadě můžete aktivovat, aby se vás App Store zeptal na stažení aplikací přes mobilní data jen v případě, že budou mít více než 200 MB.

Vypněte aktualizaci aplikací na pozadí

Posledním tipem, který vám v rámci tohoto článku pro šetření mobilních dat přineseme, je deaktivace aktualizací dat aplikací na pozadí. Některé aplikace totiž mohou na pozadí aktualizovat svůj obsah, k čemuž mohou využívat mobilní data. Může se jednat například o aplikaci Počasí, která díky aktualizacím dat na pozadí zaručí, že se vám při jejím otevření vždy zobrazí nejnovější obsah a nemusíte tak čekat na jeho stažení. Pokud jste ochotni tuto funkci obětovat a šetřit tak mobilní data, tak můžete aktualizaci aplikací na pozadí deaktivovat, a to buď kompletně, anebo jen u některých aplikací. Stačí přejít do Nastavení → Obecné → Aktualizace na pozadí. Pokud chcete funkci kompletně deaktivovat, tak otevřete Aktualizace na pozadí a vyberte Vypnuto, popřípadě jen Wi-Fi. Pro deaktivaci jen u vybraných aplikací si tu konkrétní najděte, a poté u ní přepněte přepínač do neaktivní polohy.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.