Zavřít reklamu

V naší malé České republice jsme zvyklí na to, že nejsme pro Apple zcela prioritní trh, a proto nám neposkytuje mnoho funkcí, které jsou dostupné ve zbytku světa a zejména v domovině společnosti, tedy USA. Jenže s iOS 15 i jeho obyvatelé používající produkty Applu zjistili, jaké to je čekat na něco, co Apple sice oznámil, ale ještě nevydal. 

Protože Siri neumí česky, jsme nuceni používat ji v některém z podporovaných jazyků. Ale proto že by mohlo docházet k dezinformacím, nenabízí Apple v oficiální české distribuci ani HomePod, který je na tohoto hlasového asistenta úzce vázán. Seženete jej tedy i v tuzemských e-shopech, ale jedná se o dovoz. A pak jsou zde služby, na které také čekáme už poměrně dlouho a stále marně. Samozřejmě jde o Fitness+ nebo News+. Apple Card se pak pravděpodobně nedočkáme nikdy.

Zpoždění už od začátku 

Americký trh je v tomto ohledu samozřejmě jiný. Apple je americká společnost a Spojené státy americké jsou jeho hlavním působištěm. Pokud zavádí novou službu nebo funkci, USA je vždy mezi prvními podporovanými zeměmi. S iOS 15 ale mohou tamní uživatelé zažívat podobnou frustraci z očekávání nově příchozích služeb, kterých se jim stále nedostává, jako my ve středu Evropy.

Při představení systému iOS 15 na konferenci WWDC 2021 propagoval Apple celou řadu nových funkcí pro uživatele iPhonů a iPadů. Od SharePlay přes Universal Control až po odkazované kontakty a další. Některé se nakonec zpozdily „jen“ o několik měsíců, a můžeme si jich už patřičně užívat i v tuzemsku. Už i univerzální ovládání se dokonce dostalo do svého beta testování. Pořád to ale není vše, co Apple představil a nedostalo se to do rukou ani samotným beta testerům.

Digitální průkazy ve Wallet 

My samozřejmě můžeme být klidní. Jedná se totiž o digitální průkazy nahrané v aplikaci Wallet. I když už jsou zde jisté hlasy, že podobné řešení by nás mohl čekat také, pravděpodobně půjde o samostatnou platformu (podobně jako je eRouška), nikoli o nativní řešení Applu.

watchOS 8 Wallet

Podporu ukládání digitálních průkazů do Apple Wallet poprvé oznámila na konferenci WWDC 2021 viceprezidentka Apple Pay Jennifer Baileyová. Během toho zdůraznila, že se jedná o poslední funkci, kterou aplikace Wallet potřebuje, aby vám umožnila „plně se osvobodit od fyzické peněženky“. Původně bylo přislíbeno, že tato funkce přijde někdy „koncem roku 2021“, ale již v listopadu byla odložena.

V současné době však nejsou žádné oficiální informace o tom, kdy by společnost mohla podporu ukládání průkazů ve svém titulu spustit, i když na webových stránkách uvádí, že funkce bude spuštěna někdy „počátkem roku 2022“. Vzhledem k tomu, že systém iOS 15.4 je nyní ve fázi beta testování a nevykazuje žádnou přítomnost podpory této možnosti, je možné, že si ji společnost Apple schovává ještě pro některou z následujících aktualizací systému iOS. 

Americký Úřad pro bezpečnost dopravy neboli TSA však už má od února podporu digitálních průkazů začít konečně zavádět. Apple zde ale nemusí být terčem kritiky za to, že nedokáže podporu přinést včas, protože on může mít vše skutečně připravené, nicméně čeká na podporu od státu. Dá se očekávat, že to bude pomalý a poměrně komplikovaný proces, proto se naopak nedá předpokládat, že se tato podpora v nějakém bližším časovém horizontu rozšíří za hranice USA. 

.