Zavřít reklamu
iWant

Takto vypadá diagnostický nástroj, který Applu odkrývá nelegálně opravené iPhony

iWant

Před několika dny se na web dostaly informace o zajímavé kauze, kterou společnost Apple v posledních letech řešila v Číně. Zhruba od roku 2013 zde probíhaly rozsáhlé podvody s hardwarem iPhonů a společnost kvůli tomu tratila miliony dolarů. Schéma a praktiky podvodníků se podařilo rozrýt a Applu k tomu mimo jiné pomohl také speciální diagnostický nástroj, který vypadá jako takový kabelový Frankenstein.

Americký magazín The Information minulý týden zveřejnil informace o poměrně komplexním systému podvodů, který se v posledních letech konal v Číně. Velká skupina lidí se zaměřovala na nelegální podvody v oblasti komponent iPhonů a díky ní společnost Apple přišla o několik desítek milionů dolarů.

Organizovaná skupina měla za cíl získat iPhony (buď krádeží, nebo nákupem), ze kterých byly následně odstraněny všechny drahé a dále prodejné komponenty, jež byly následně nahrazeny neoriginálními a falešnými díly. Jednalo se o procesory, základní desky, moduly fotoaparátů a další. Takto modifikované iPhony byly následně vráceny Applu, který v mnoha případech tento nefunkční telefon vyměnil za nový, který původní skupina obratem prodala.

Apple tuto činnost zaznamenal v roce 2013, kdy se začalo objevovat podezřele velké množství velice podobných případů. Postupně se společnosti podařilo podobné praktiky téměř vymýtit a světlo světa nyní spatřily informace o tom, jak se to Applu podařilo.

Jedním z hlavních nástrojů, který pomohl k odhalení a následnému potlačení těchto podvodů, byl zcela nový software a diagnostický nástroj, který pomáhal zaměstnancům a servisním technikům Applu odhalovat to, zdali bylo do hardwaru telefonu jakkoliv neoprávněně zasahováno. Diagnostický nástroj to byl poměrně jednoduchý a přijímacím technikům/zaměstnancům Apple obchodů umožnil rychlou kontrolu toho, jestli je reklamovaný iPhone v pořádku či nikoliv. Problém nastal v momentě, kdy se podvodníci na přítomnost tohoto nástroje adaptovali a vrácené telefony upravily (poškodily) takovým způsobem, že je nebylo možné zapnout a diagnostiku provést. Navíc se objevily případy, kdy byly v telefonech zapsány ukradená výrobní čísla jiných, legálně prodaných a používaných iPhonů z čínského trhu.

Na to Apple reagoval výrobou nového nástroje (viz fotografie výše), který ke kontrole vnitřních komponent nepotřeboval to, aby kontrolovaný telefon fungoval (jednalo se o tzv. „zombie-check“ kontrolu). Tento nástroj navíc dokázal kontrolovat i to, zdali sedí sériové číslo a zdali nebylo „ukradeno“ z jiného zařízení. Kuriózní na tom všem je, že tento nástroj vypadá jak kombinace několika propojených redukcí, jež Apple momentálně prodává. Společnost Apple tento nástroj dlouhodobě používala jen v Číně, podle dosavadních informací se však použití v současném roce rozšířilo i do dalších částí světa. Nástroj údajně funguje i u poškozených iPhonů, byť má jisté limity. Nepřímým důkazem toho, že tento nástroj funguje, je snížení globálních nákladů na opravy a výměny telefonů. V roce 2016 Apple na tyto potřeby vynaložil 4,66 miliardy dolarů, o rok později to bylo o více než 300 milionů dolarů méně.

Zdroj: Macrumors