Zavřít reklamu

Apple Watch si za dobu své existence vydobyly solidní renomé a právem jsou tak označovány za jedny z nejlepších chytrých hodinek na trhu. Apple u nich od vydání první verze udělal zásadní pokrok. Od té doby jsme se dočkali například voděodolnosti vhodné i pro plavání, měření EKG a saturace kyslíku v krvi, detekce pádu, větších displejů, always-on displeje, lepší odolnosti a řady dalších pozitivních změn.

Co se však od takzvané nulté generace vůbec nezměnilo, jsou typy používaných skel. V tomto ohledu se Apple spoléhá na Ion-X, nebo safír, které se od sebe v různých směrech mohou odlišovat a nabízet tak jiné benefity. Jenže které z nich je vlastně odolnější? Na první pohled jasně vítězí Apple Watch se safírovým sklem. Cupertinský gigant na ně totiž vsází jen u prémiovějších modelů s označením Edition a Hermès, případně i u hodinek s nerezovým pouzdrem. Vyšší cena ale nemusí nutně poukazovat na vyšší kvalitu, potažmo tedy lepší odolnost. Pojďme si proto společně posvítit na klady a zápory každé z variant.

Rozdíly mezi Ion-X a safírovým sklem

V případě Ion-X skel se Apple spoléhá na doslova stejnou technologii, která se objevila ve vůbec prvním iPhonu. Jde tedy o zahnuté sklo, jež je nyní celosvětově známé pod názvem Gorilla Glass. Klíčovou roli zde hraje proces výroby. Ta si totiž zakládá na takzvané iontové výměně, kdy se ze skla pomocí solné lázně vytáhne veškerý sodík a následně je nahrazen většími ionty draslíku, které pak ve struktuře skla zabírají více místa a zajišťují tak lepší tvrdost a pevnost a větší hustotu. Každopádně i přesto jde o poměrně poddajný (měkčí) materiál, který si lépe poradí s ohýbáním. Díky tomu se hodinky s Ion-X sklíčkem nemusí tak jednoduše rozbít, zato se však mohou snadněji poškrábat.

Na druhé straně tady pak máme safír. Ten je podstatně tvrdší než zmiňovaná Ion-X skla a nabízí tedy obecně větší odolnost. Jenže to s sebou nese i menší nevýhodu. Jelikož je tento materiál pevnější a tvrdší, neporadí si tolik s ohýbáním a při určitých nárazech tak může prasknout. Safírová skla se proto v hodinářském světě používají pro prvotřídní modely, u kterých mají dlouholetou tradici. Jsou jednoduše odolná a prakticky rezistentní vůči škrábancům. Naopak pro sportovce se o moc vhodnou variantu nejedná a v tomto ohledu tak vítězí Ion-X skla.

Apple Watch fb
Zdroj: unsplash.com

Potenciál Ion-X skel

Samozřejmě se v závěru ještě nabízí jedna důležitá otázka. Jaká je vlastně budoucnost pro oba typy skel a kam se mohou posouvat? Vysoký potenciál má právě Ion-X sklo, které je nyní považováno za „horší“ variantu. Výrobci každopádně intenzivně vylepšují výrobní proces i samotné technologie, díky čemuž se tento typ raduje z neustálého posunu. Co se pak týče safíru, tak ten už takové štěstí nemá, jelikož je v tomto ohledu silně omezen. Bude proto vcelku zajímavé sledovat celkový vývoj. Je totiž možné, že se jednou dočkáme dne, kdy Ion-X skla ve všech ohledech překonají právě zmiňovaný safír.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více