Zavřít reklamu

Apple představil watchOS 9. Po dlouhém čekání jsme se konečně dočkali tradiční vývojářské konference WWDC 2022, při které cupertinský gigant každoročně představuje nové operační systémy a jejich změny. Samozřejmě se nezapomnělo ani na systém z našich jablečných hodinek. Ačkoliv tolika změn jako iOS 16 se nedočkal, tak i přesto má co do sebe a dokáže příjemně potěšit. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé novinky, které si pro nás Apple přichystal tentokrát.

Novinky

Hned z počátku se jablečná společnost pochlubila řadou zajímavých drobných novinek, které si jednoznačně zaslouží naši pozornost. Konkrétně totiž přichází nové animované ciferníky, vylepšené přehrávání podcastů a možnost jejich vyhledávání na základě obsahu. Co může někoho příjemně potěšit, je také podpora pro VoIP volání. Centrem Apple Watch obecně jsou samozřejmě ony ciferníky. Ty budou nově zobrazovat ještě více informací a podstatně bohatější komplikace. Po tomto vzoru přichází i nové uživatelské prostředí pro hlasovou asistentku Siri a vylepšené bannery s notifikacemi.

Cvičení

Apple ani nezapomněl na hlavní účel Apple Watch – podpořit aktivitu u svého uživatele. Nativní aplikace Aktivita proto nyní nabídne lepší metriky pro sledování výkonu, a to bez ohledu na úroveň uživatele. Stejně tak přichází i snímání vertikální oscilace, monitoring pohybu horní části těla, měření času kontaktu se zemí a řada dalších. Za zmínku také stojí zobrazení ještě většího množství informací přímo při cvičení. V tomto ohledu máme doteď jen možnost vidět čas, spálené kalorie, tep a prakticky nic víc. To by se mělo naštěstí změnit, také s podporou zón srdečního tepu. Potěšit dokáže i možnost přizpůsobení parametrů cvičení podle toho, na co se jako uživatel chcete zrovna zaměřit. Stejně tak půjde přizpůsobit i notifikace v průběhu workoutu. Ty pak mohou upozornit například na dosažení zóny srdečního tepu a další.

Přímo během cvičení také půjde měnit zobrazované informace, a to za pomoci digitální korunky. Co potěší především běžce, je možnost automatického ukládání opakovaně absolvovaných tras, což platí i pro další typy cvičení. Celkem zajímavou novinkou je i možnost přepínání mezi více druhy cvičení. Něco takového ocení například triatlonisté.

Spánek a zdraví

Jablečné hodinky si už nějaký ten pátek dokážou poradit s monitorováním spánku. Pravdou ale je, že Apple v tomto ohledu čelí nemalé kritice, a proto nyní přináší vylepšení i do tohoto segmentu. Konkrétně přibude možnost sledování jednotlivých fází spánku, pro což systém využije možností strojového učení.

Co se pak týče zdraví, Apple se zaměřil i na naše srdíčka. Proto systém watchOS 9 přináší vylepšení v oblasti upozornění na riziko fibrilace síní, ukládání historie a možnost jejího sdílení s lékařem, konkrétně ve formátu PDF. Do systému také dorazí nová aplikace Medication. Jejím úkolem bude uživatelům připomenout, aby si vzali léky a nezapomněli na ně. Kromě Apple Watch appka dorazí i do nativního Zdraví v iOS. Samozřejmě veškerá data o zdraví jsou šifrována na zařízení.

.