Zavřít reklamu

Když se ohlédnu zpět do dob ještě před iPhonem, byla pro mě aplikace IDOS na Windows Mobile jedna z nejpoužívanějších aplikací v zařízení. Vyhledávat spoje v mobilním zařízení byl maximální komfort a když jsem přešel na iPhone, taková aplikace mi velice chyběla. Tuto díru mi posléze vyplnila aplikace Connections. Nyní autor vydal novou aplikaci, která se pyšní oficiálním názvem IDOS.

I když se IDOS pro iPhone, mnozí se divili, proč autor vydal novou aplikaci místo aktualizace stávající. Když se ale na IDOS podíváme podrobně, jedná se skutečně o úplně novou aplikaci, ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát. Jádro aplikace bylo kompletně přepracované a díky API ze stránek IDOSu má aplikace mnohem více možností a funkcí, než kdyby využívala WAPovou verzi, což byl případ Connections.

Nových funkcí si můžete všimnout již v základním vyhledávacím dialogu. Jeho nabídka možností je mnohem bohatší a obsahuje takřka vše z internetových stránek IDOSu. Kromě výchozí a cílové stanice nyní můžete zadat i stanici, přes kterou bude cesta vést. Déle si lze nastavit maximální počet přestupů, minimální čas přestupu nebo v případě MHD omezit určitý typ dopravních prostředků, pokud třeba neradi jezdíte v Praze metrem.

Pro snadnější zadávání můžete kromě záložek využít i oblíbených stanic. Nesnadnější uložení je přímo v našeptávači, kde stisknete hvězdičku u názvu nabízené stanice. Oblíbené zastávky se potom budou zobrazovat hned při zadání bez nutnosti napsat jediné písmeno a v dalších výsledcích, které našeptávač nabídne, se budou řadit na první místo.

Z výpisu spojů si lze ukládat záložky, zaslat spoj e-mailem, upravit zadání nebo prohodit výchozí a cílovou stanici, jelikož po opětovném stisknutí tlačítka lupy se formulář anuluje. Všechny tyto nabídky jsou dostupné po stisknutí záhlaví výpisu, kde vám vyjede skrytá lišta. Hledání předchozích nebo dalších spojů také není problém, stačí stisknout Zobrazit další na konci výpisu nebo seznam “stáhnout dolů” pro zobrazení spojů předchozích.

Po vyhledání si můžete otevřít detail spoje na přepracovaném seznamu spojů. V detailu spojů si nyní kromě průjezdových zastávek můžete zobrazit celou trasu dané linky, kde se vám kromě jednotlivých zastávek a času příjezdu ukáže i vzdálenost od první stanice, zastávky na znamení nebo možnost přestupu na metro. Každá zastávka jde pak i dále rozkliknout, v nabídce si ji můžete vložit do oblíbených stanic, vyhledat z ní spojení nebo se podívat, které linky touto stanicí projíždí. Krom toho zde u můžete zaslat spoj jak e-mailem, tak přes SMS, popřípadě si uložit spoj do kalendáře.

V celé aplikaci jsou tímto způsobem formuláře a výpisy provázané, nemusíte tedy přepínat mezi jednotlivými taby pro zjišťování dalších informací kolem spoje. Přesto do nich časem zabrouzdáte, ne vždy totiž budete chtít začínat vyhledáním daného spoje. Pokud vás zajímá, které linky odjíždí z dané stanice, stačí jen v záložce Stanice zadat onu zastávku a aplikace vám najde všechny projíždějící spoje, čas nejbližšího odjezdu i jejich směr. Přepínání mezi příjezdy a odjezdy pak slouží spíše pro vlaková spojení.

Na podobném principu funguje i záložka Spoje, kde místo stanice vyhledáváte konkrétní linku, ať už se jedná o MHD, autobusové nebo vlakové spoje. Snadno se tak dostanete k seznamu stanic, kterými spoj projíždí nebo rychle zjistíte, za jak dlouho odjíždí z konkrétní stanice.

Záložky zůstaly v podstatně nezměněné, do nich si ukládáte buď online nebo offline spojení. Online spojení vám okamžitě vyhledá spoje podle dříve určených kritérií v čas vyvolání, offline spojení vám ukáží spoje pouze pro čas, ve kterém jste záložku vytvořili. Příjemnou změnou je nové tlačítko pro prohození výchozí a cílové stanice u záložek. Tato funkce v Connections fungovala také, ale aktivovala se podržením prstu na spoji, což není na první pohled viditelná aktivace.

Zajímavou funkcí aplikace je i možnost zaslání MHD jízdenky přes SMS pro vybraná města. Zaslat SMS je možné z nabídky Jízdní řád, kde je třeba rozkliknout modrou šipečku u daného města a poté zvolit zaslání jízdenky. V tu chvíli se objeví formulář pro zaslání SMS zprávy, který pak stačí pouze potvrdit.

Samotnou kapitolou aplikace je pak i její verze pro iPad, jelikož aplikace je univerzální. Nad užíváním IDOSu na iPadu jsem se trochu pozastavil, proč bych vytahoval při hledání spoje iPad, když si vystačím s iPhonem? Ale pak mi došlo, že člověk si může například číst v MHD na iPadu knížku a pak si uvědomí, že potřebuje jet jinam. Nemusí tak vytahovat další zařízení, pouze si na iPadu přepne aplikaci.

Tabletová verze nové funkce nenabídne, nicméně díky velkému displeji je možné zobrazit více informací najednou, výpisy spojů jsou tedy detailnější a podobají se těm přímo na stránkách IDOSu. Záložky jsou přístupné z panelu při orientaci naležato, kde oproti iPhone verzi přibyla i historie hledání. Naopak se zde nedočkáme záložky Spoje a Stanice, ale dá se očekávat, že se objeví v některé z budoucích aktualizací.

V předvolbách si pak můžete nastavit několik drobností, jako je zobrazování stanice “Přes”, automatické hledání oblíbených stanic, zobrazení zpoždění vlaků, zvolit velikost písma nápisů v našeptávači atd.

Aplikace si celkově prošla velkými změnami, jak ve funkčnosti, tak v uživatelském rozhraní. IDOS oproti Connections působí zjednodušeným dojmem. Osobně mi spíše vyhovoval vzhled Connections, nicméně to je asi záležitost vkusu každého jedince. Díky vydání IDOSu se na internetu strhla poměrně kontroverzní diskuze, rozhodl jsem se tedy trochu vyzpovídat autora aplikace, Petra Jankuje,  a zeptat se ho na věci, které by mohly řadu čtenářů zajímat, především pak ty, kteří jsou již uživatelé Connections:

Na App Store už máš aplikaci Connections, která plní stejnou funkci jako IDOS, proč další aplikace?

Jednoduše proto, že oficiální přístup k rozhraní IDOSu daleko rozšířil možnosti aplikace. K tomu, abych je využil se musela přepsat podstatná část aplikace, proto bylo jednodušší ji napsat znova. To že se některým lidem zdá nová aplikace podobná je dáno tím, že jsem nechtěl měnit věci, které dobře fungují a jsou oblíbené. Práce na IDOSu do kapsy trvala několik měsíců a aplikace není zpětně kompatibilní s Connections.

A jak to bude nyní s Connections? Bude vývoj dále pokračovat?

Já Connections stávajícím uživatelům neberu. Aplikace budou nadále neomezeně dlouho fungovat, dokud bude sfungovat rozhranní IDOSu. To, že je aplikace stále dostupná je pouze výsledek fungování App Storu. Do poslední chvíle jsem dodával nové funkce a než aplikaci úplne stáhnu, chci opravit všechny problémy, kteří uživatele mají. Nové funkce však už dodávat nebudu pouze opravy a tak do měsíce aplikace úplně stáhnu.

Co získají uživatelé Connections navíc při koupi IDOSu?

Záleží jak nároční uživatelé jsou. Mnohým lidem dostačují funkce Connections a jsou spokojení, ovšem někteří požadují, aby funkčně kopírovala aplikace internetové stránky. Nemyslím si, že by mobilní aplikace měla mít desítky funkcí, proto jsem vybral pouze nejždáanější a dodal je tak, aby se snadno ovládaly i na mobilním zařízení. Jedná se především o podrobnější parametry hledání typu čas na přestup, přestupní stanice, nízkopodlažní spoje či volbu dopravních prostředků. Dále je možnost si nechat zobrazit odjezdové nástupiště u autobusů, odjezdy z vybrané stanice, vyhledat trasu libovolného spoje a bylo vylepšeno hledání polohy vlaku. Aplikace využívá vícejádrové procesory a je univerální i pro iPad.

Díky za rozhovor


IDOS do kapsy - 2,39 €
.