Zavřít reklamu

Když se mi poprvé do ruky dostalo MS Visio, nikdy jsem mu nepřikládal moc velkou váhu. Byl jsem tehdy mladý programátor. Věděl jsem vše nejlépe, tedy i to, že kreslit si vývojové diagramy je pouze pro manažery a jim podobné. Později jsem však pochopil, jak moc jsem se mýlil.

Bohužel po zjištění potřeby kreslení grafů jsem už byl na Mac OS a neměl jsem možnost používat MS Visio (mimo použití Wine, případně Parallels) a tak jsem hledal nativní aplikaci pro OS X. Našel jsem pár alternativ, ale asi nejvíce mne oslovil OmniGraffle. Po shlédnutí jeho možností jsem ihned stáhnul jeho demoverzi a jal se zkoušet to, co jsem potřeboval.

Při prvním spuštění jsem se málem nechal odradit vzhledem, který je podobný Gimpu. To znamená, že ovládání není jedno okno a v něm podokna (například plátno, štětce, apod.), ale každá část programu je vlastním oknem aplikace. Naštěstí však OS X nezvládá pouze přepínat mezi aplikacemi, ale také mezi okny jedné aplikace a tak jsem si na to zvykl velmi rychle. Každopádně ale říkám na rovinu, že to nemusí vyhovovat každému. Po chvíli byla práce s aplikací úplně intuitivní, neboť využívá veškerou ergonomii OS X a já byl schopen velmi rychle převést své myšlenky na „papír“.

Aplikace v sobě obsahuje relativně uspokojivý počet objektů, ze kterých můžete sestavovat svoje grafy, ale dle mého názoru je hlavní devízou této aplikace možnost vytvořit si vlastní a ty pak následně sdílet na Internetu, například zde. Díky tomuto máte prakticky neomezenou možnost, na kterou tuto aplikaci použít. Můžete ji použít například při modelování databází, tvorbě UML diagramů, ale následně také jako aplikaci pro návrh jak bude vypadat váš byt či dokonce jako aplikaci, ve které si můžete namodelovat, rozložení vaší WWW prezentace. Mezi těmito objekty, kterých mohou být i stovky, se dá uvnitř aplikace jednoduše vyhledávat.

Další výhodou bych označil i existenci aplikace pro iPad. Pokud tedy potřebujete svoje návrhy prezentovat na poradách, případně kamarádům, nemusíte s sebou tahat počítač, ale postačí vám malý tablet. Bohužel drobnou nevýhodou je to, že aplikace pro iPad je zpoplatněna zvlášť a není zrovna nejlevnější.

OmniGraffle je k dispozici ve dvou variantách a to normální a pro. Rozdíl mezi nimi je možná nepatrný, avšak podle srovnání jsou. Pro by mělo mít lepší podporu pro MS Visio (tzn. otevírání a ukládání jeho formátů). Bohužel jsem nezkoušel normální verzi, avšak když jsem udělal graf, vyexportoval jsem ho do formátu MS Visio a předal kolegovi, neměl s ním sebemenší problém. Následně má OmniGraffle Pro navíc podporu exportu do SVG, možnost tvorby tabulek a tak podobně.

OmniGraffle je podle mého názoru kvalitní aplikace, která sice stojí víc, ale pro svou funkci je navržena dokonale a funguje tak, jak uživatel potřebuje. Má sice intuitivní, ale trochu nezvyklé rozhraní (podobné Gimpu). Pokud tvoříte aplikace, kreslíte organizační diagramy na denní bázi, je tato aplikace určena pro vás. Pokud kreslíte jen občas, je dobré si tuto nemalou investici rozmyslet.

App Store: Normal 79,99 €, Proffesional 149,99 €, iPad 39,99 €
.