Zavřít reklamu

Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí majú predplatené neobmedzené dáta, tak pre vás tento článok asi nebude. No pokiaľ patríte k tej druhej časti, ktorá má dátový limit, tak Onavo by vám mohlo pomôcť ušetriť až 80% dát.

Ako som spomenul v úvode, Onavo je aplikáciou na šetrenie dát. Ta do iPhonu nainštaluje systémový profil, ktorý sa aktivuje hneď ako začnete využívať dáta cez siete operátora. Pri WiFi prenosoch Onavo automaticky profil deaktivuje a nastaví profil pôvodný.

Nasledovné video vám v jednoduchosti priblíži fungovanie aplikácie:

Samozrejme za ušetrené dáta zaplatíte daň v podobe komprimovaných obrázkov a iných komprimovaných súborov, no na rýchlosti sa to neprejaví žianym rapídnym spomalením. Veľkým plusom sa dá hodnotiť zobrazovanie štatistík, ktoré dáta rozdelí do niekoľkých kategórii, ako napr. Web, Mail, SpringBoard a iné. Po mojom testovaní môžem fungovanie len potvrdiť a podľa štatistík som ušetril až 63% dát, pričom na čele bol samozrejme Web.

Pokiaľ ste teda nútený sledovať každý megabajt, Onavo by vám mohlo pomôcť. Určite stojí za skúšku, keďže je v App Store zdarma.

Onavo - App Store - zdarma

Veľký fanúšik všetkých Apple produktov, dizajnér, video producent a začiatočnícky iPhone programátor :)

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Tak jsem to vyzkoušel a zase vymazal. Prográmek je to asi dobrý. Skutečně šetří data při brouzdání internetem, při stahování emailu, při načítání dat jiných aplikací (novinky.cz, ČT24) atd.
  Ale dost to zpomaluje veškeré načítání dat z internetu. Fotky v Safari jsou pak kostičkované. Během půl hodiny používání jsem doatal i chybovou hlášku.
  Tak nějak mě to spíš obtěžovalo, než pomáhalo.
  Vyzkoušejte a uvidíte sami, jestli vám to vyhovuje nebo ne.

  já to zkoušel a moc to nefungovalo, nezobrazovalo mi to možnost tlačítka Turn Savings On…i když jsem udělal vše podle videa..(zkoušeno na 4.2.1 na 3G)

  ostatním přeju větší štěstí…

  Ono to moc procesor nezaměstná, ale veškerá data co stahujete jdou nejdřív na Onavo server, tam se zkomprimují a odtamtud se teprve dostanou k vám.
  Proto to zpomalení. Alespoň tak jsem to pochopil já.

  Ale Onavo to dělá u všeho. U majlů a většiny aplikací co se připojují k netu. Ne jen u prohližeče. Například u ČT24 mi to napsalo 37% data save, u novinky.cz 25% a u Safari 60%. Neumí to Dělat jen u videa a VOIP.
  Jak jsem už říkal, funguje, ale používat to nebudu. To zpomalení načítání je znát.

  tak jsem to vyzkoušel a není to tak špatný…dle statistik to umí šetřit i data z map a např z appstore (zřejmě obrázky při načítání info o aplikacích apod.)…takže sice pomalejší ale data to šetří…do zahraničí celkem dobrá volba a když jeden překročí FUP tak taky :)

  To je tak když málo vývojářů myslí na úsporu a optimalizaci přenosů stejně tak jako optimalizaci obrázků, snížení velikosti obrázků se nemusí za každou cenu projevit snížením kvality. Já jsem na to také nedbal dříve ale když jsem nyní aktivoval na webu kompresi dat kdy se komprimuje vše textové cca 70-80%ní kompresí a zmenšil velikost obrázků na cca 10tinu původní velikosti (i méně) tak se můj web nyní načítá průměrnou rychlostí 0,6 – 1,2 sekundy což je paráda oproti některým webům, které zaberou k načtení i třeba 20s atp. hlavní přínos je offline storage v HTML5 návštěvník přijde na web všechny obrázky mu uložím do PC a už jede jak kdyby obracel stránky v knížce a vše naskakuje v mžiku. No a pak to taky tak jako na videu nežere moc dat. Jen by mě zajímalo jak ONAVO komprimuje data mimo přístroj před samotným stažením, leda by to vše šlo přes nějakou ONAVáckou proxynu kde ty data zkomprimuje nějaký jejich server a pošle do zařízení již zmenšená. Rozhodně se jedná o velice zajímavou aplikaci a myslím si že pro někoho kdo opravdu musí kontrolovat kolik dat mu iPhonem proteče a nebo jen prostě chce nějaká data ušetřit je tato aplikace opravdu suprová.

celý text

Čtěte více.