Zavřít reklamu

Firma NSO Group nedávno uvedla, že společnost Facebook usilovala v roce 2017 o odkoupení softwarového nástroje, který umožňuje sledovat majitele mobilních zařízení od Applu. Zástupci společnosti Facebook před třemi lety doopravdy kontaktovali firmu NSO Group s žádostí o poskytnutí monitorovacího nástroje, kterým chtěl Facebook údajně sledovat majitele iPhonů a iPadů.

Facebook však v současné chvíli viní firmu NSO Group z toho, že zneužila zranitelnosti v platformě WhatsApp k tomu, aby vládám pomohla sledovat vybrané uživatele. NSO Group kromě jiného prodává softwarový produkt s názvem Pegasus, který operátorům umožňuje na dálku extrahovat data z mobilních telefonů. Právě o tento nástroj projevili v roce 2017 zájem zástupci Facebooku. Ten v té době zrovna zaváděl VPN nástroj s názvem Onavo Protect, který byl mimo jiné schopný bez vědomí uživatele analyzovat síťový provoz. Podle soudních spisů neměl Facebook zájem o Pegasus coby hackovací nástroj, sloužící ke vzdálenému přístupu do mobilních zařízení, ale jako pomůcku k efektivnějšímu monitorování telefonů, jejichž majitelé již měli nainstalované Onavo.

Vedení Facebooku bylo údajně znepokojeno tím, že metody, využívané ke shromažďování dat prostřednictvím Onavo, měli u majitelů Apple zařízení nižší efektivitu než u uživatelů s operačním systémem Android. Facebook firmě NSO Group údajně navrhl měsíční poplatek za každého uživatele nástroje Onavo Protect. Facebook se proti nařčení ze strany NSO Group brání tím, že došlo ke špatné interpretaci konverzací mezi zaměstnanci NSO a Facebooku. Gigant mezi sociálními sítěmi dále obviňuje firmu NSO Group z toho, že se jen snaží odvést pozornost od výše zmíněné žaloby ohledně hacknutí WhatsAppu. NSO Group nicméně odmítl Facebooku nástroj Pegasus poskytnout s tím, že je určen pouze vládám a vládním organizacím, a má být využíván výhradně pro účely ochrany národní bezpečnosti.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.