Zavřít reklamu

Pokud sledujete v poslední době dění v jablečném světě, tak vám zajisté neunikl fakt, že se Apple všemožnými způsoby snaží zabránit ve využívání neoriginálních dílů při opravách. Všechno to začalo před několika lety u iPhone XS a 11. S příchodem jedné z aktualizací se při neodborné výměně baterie v neautorizovaném servisu uživatelům začala zobrazovat notifikace o tom, že využívají neoriginální baterii, kromě toho se pak na těchto zařízeních nezobrazuje ani kondice baterie. Postupně se stejná zpráva začala zobrazovat i v případě, že vyměníte na novějších iPhonech displej, a v poslední aktualizaci iOS 14.4 se začalo stejné oznámení zobrazovat i po výměně fotoaparátu na iPhone 12.

Když se na to podíváte ze strany Applu, tak vám to dost možná začne dávat smysl. Pokud by totiž došlo k neodborné opravě iPhonu, tak uživatel nemusí získat takovou zkušenost, kterou by mohl získat při použití originálního dílu. V případě baterie může dojít ke kratší výdrži, popřípadě k rychlému opotřebení, u displeje jsou pak jiné barvy a všeobecně není často kvalita barevného podání úplně ideální. Mnoho jedinců si myslí, že originální díly nelze nikde sehnat – opak je však pravdou a i tyto díly mohou společnosti využít. Pořizovací cena je každopádně vyšší a obyčejnému uživateli je jedno, zdali má baterii od Applu, anebo od nějakého jiného výrobce. Teď si asi říkáte, že stačí vyměnit starý díl za nový originální a je po problému. Jenže ani v tomto případě se zmíněnému upozornění nevyhnete.

důležitá zpráva o baterii

Kromě využití neoriginálních dílů se totiž Apple snaží zamezit také samotným opravám v neautorizovaných servisech. I když tedy neautorizovaný servis využije originální díl, tak to ničemu nepomůže. V tomto případě hrají roli sériová čísla jednotlivých náhradních dílů. Už jste si možná na našem magazínu přečetli o tom, že modul Touch ID či Face ID nelze na jablečných telefonech vyměnit, a to z jednoduchého důvodu. Sériové číslo modulu biometrické ochrany je z důvodu bezpečnosti spárováno se základní deskou telefonu. Pokud modul zaměníte za jiný s odlišným sériovým číslem, tak to zařízení pozná a neumožní jej žádným způsobem využít. Naprosto stejně je to u baterií, displejů a fotoaparátů, jen s tím rozdílem, že po výměně tyto díly fungují (prozatím), pouze však zapříčiní zobrazení oznámení.

Pravdou ale je, že zatímco u Touch ID a Face ID sériové číslo změnit nelze, tak u baterie, displeje a modulu fotoaparátu ano. Problémem ale je, že ani přenesení sériového čísla ze starého dílu na ten nový nepomůže. Existují různé nástroje, které dokáží sériová čísla jednotlivých součástek přepsat, avšak i proti tomu Apple úspěšně bojuje. U displejů si přenesením sériového čísla zajistíte maximálně funkčnost funkce True Tone, která po amatérské výměně displeje nefunguje. Nezobrazování kondice baterie to však nevyřeší, tak stejně nezmizí ani oznámení o využití neoriginálních dílů. Jakým způsobem lze tedy vyměnit díly takovým způsobem, aby o nich systém nehlásil, že jsou neověřené? Existují dva způsoby.

Prvním způsobem, pro 99 % z nás tím vhodným, je zanesení zařízení do autorizovaného servisu. Ať se vám to líbí nebo ne, tak pro správné provedení opravy a případné zachování záruky je doopravdy nutné, abyste vaše zařízení odnesli právě tam. Druhý způsob je určen pro jedince, kteří mají bohaté zkušenosti s mikro-pájením. Ku příkladu si vezmeme baterii, kterou řídí čip BMS (Battery Management System). Tento čip je napevno spájen s baterií a řídí, jak se baterie má chovat. Kromě toho v sobě nese určité informace a čísla, která jsou spárovaná s logickou deskou iPhonu. Právě díky tomu se u původních baterií nezobrazuje žádná zpráva. Pokud tento čip přesunete z původní baterie na tu novou, a je jedno, zdali se jedná o originální či neoriginální kus, tak se oznámení zobrazovat nebude. Jen tohle je, prozatím, jedinou možností, pomocí které lze na iPhone mimo autorizovaný servis vyměnit baterii (a jiné díly) bez toho, aniž by se zobrazilo otravné oznámení. Výměnu BMS si můžete prohlédnout ve videu níže:

 

.