Zavřít reklamu

Pokud patříte mezi nadějné amatérské opraváře, tak jste si možná po vaší první výměně displeje všimli, že na iPhonu nefunguje Touch ID. Tuto amatérskou a špatně provedenou výměnu displeje i v dnešní době často provádí amatérské „vesnické“ servisy. Ať už se tedy chystáte měnit displej na vašem iPhonu (anebo třeba iPadu), anebo se chystáte dát váš iPhone s rozbitým displejem do amatérského servisu, tak byste měli vědět, za jakého důvodu na vašem iPhonu či iPadu po výměně displeje nemusí fungovat Touch ID.

Odpověď na tuto otázku je jednoduchá, samozřejmě pokud ji svým způsobem zjednodušíme. Hned na začátek je třeba si tak trochu přiblížit, jak výměna displeje probíhá. Pokud jste si tedy na vašem iPhonu s Touch ID rozbili displej a chcete jej vlastnoručně opravit, tak při nákupu displeje máte dvě možnosti – zakoupit displej s modulem Touch ID, anebo bez něj. Většina amatérských opravářů si myslí, že je onen Touch ID modul součástí displeje, a že jej nelze z rozbitého displeje vyjmout a vložit do displeje druhého – opak je však pravdou. Pokud chcete, aby vám na iPhonu Touch ID i nadále fungovalo, tak ho musíte ze starého rozbitého displeje vzít a vložit do displeje druhého, který zakoupíte bez modulu Touch ID. Proces je tedy takový, že starý displej vymontujete, Touch ID z něj přesunete do nového displeje, a nový displej, s původním Touch ID, namontujete zpět. Jen v tomto případě vám bude Touch ID fungovat. Takto to ale funguje jen do iPhonu 6s. Pokud vyměníte Touch ID u iPhonu 7, 8 či SE, tak vám Touch ID nebude fungovat vůbec. Nebude tedy fungovat ani otisk prstu, ani možnost vrácení se na domovskou obrazovku.

Zdroj: iFixit.com

V případě, že se rozhodnete pro zakoupení displeje s předinstalovaným modulem Touch ID, tak vám otisk prstu jednoduše fungovat nebude. Je nutné podotknout, že se nejedná o nějakou chybu, ale o bezpečnostní řešení od Applu. Naprosto jednoduše řečeno je vysvětlení následující: jeden modul Touch ID dokáže komunikovat pouze s jedinou základní deskou. Pokud této větě nerozumíte, tak si to pojďme převést do praxe. Představte si, že má celý modul Touch ID nějaké sériové číslo, například 1A2B3C. Základní deska uvnitř vašeho iPhonu, se kterou je Touch ID spojeno, má v paměti nastaveno, aby dokázala komunikovat pouze s modulem Touch ID, které má sériové číslo 1A2B3C. V opačném případě, tedy pokud má modul Touch ID jiné sériové číslo, tak je komunikace jednoduše zakázána. Sériová čísla jsou samozřejmě ve všech případech unikátní, nemůže se tedy stát, že by dva moduly Touch ID měly stejné sériové číslo. Pokud tedy při výměně displeje použijete jiné, než originální Touch ID, tak s ním základní deska jednoduše nebude komunikovat, a to právě kvůli tomu, že modul Touch ID bude mít jiné sériové číslo, než na které je deska naprogramovaná.

Podívejte se na koncepty Touch ID v displeji:

Určitě se ptáte, z jakého důvodu vůbec Apple tuhle bezpečnostní metodu zavedl a dost možná si říkáte, že se vlastně jedná o jakousi nekalou praktiku, kdy vás chce Apple po rozbití displeje donutit k tomu, abyste si koupili úplně nové zařízení. Když se nad celou situací ale zamyslíte, tak změníte názor a ve finále budete rádi, že Apple takovou věc zavedl. Představte si takového zloděje, který krade právě iPhony. Doma má svůj vlastní iPhone, ve kterém má registrovaný svůj otisk prstu. Jakmile by ukradl třeba váš iPhone, tak by se do něj samozřejmě kvůli zabezpečení pomocí otisku prstu nedostal. V tomto případě by ale mohl vzít modul Touch ID ze svého vlastního zařízení, ve kterém má uložen otisku prstu, a připojit jej k ukradenému iPhonu. Do toho by se poté jednoduše dostal pomocí svého vlastního otisku prstu a mohl by jakkoliv nakládat s vašimi daty, což nikdo z vás určitě nechce.

Je nutné podotknout, že neexistuje možnost, pomocí které by šlo nové Touch ID nějakým způsobem „naprogramovat“ tak, aby fungovalo. Co se týče funkčnosti, tak v případě, že Touch ID při výměně displeje vyměníte za neoriginální, tak samotné tlačítko provádějící akci pro návrat na domovskou obrazovku samozřejmě funguje, nefunguje v tomto případě právě možnost pro nastavení odemykání pomocí otisku prstu. Prakticky úplně stejně to funguje i v případě novější technologie Face ID, kdy pokud byste modul vyměnili a připojili k „cizí“ základní desce, tak odemykání pomocí tváře jednoduše nebude fungovat. Až tedy budete příště měnit displej, tak si zapamatujte, že je nutné zachovat starý modul Touch ID. Neoriginální Touch ID se hodí využít jen v tom případě, že to původní nefunguje, je zničené, ztracené, apod. – zkrátka jen tehdy, pokud původní nelze použít.

.