Zavřít reklamu

Pokud patříte mezi nadějné amatérské opraváře, tak jste si možná po vaší první výměně displeje všimli, že na iPhonu nefunguje Touch ID. Tuto amatérskou a špatně provedenou výměnu displeje i v dnešní době často provádí amatérské „vesnické“ servisy. Ať už se tedy chystáte měnit displej na vašem iPhonu (anebo třeba iPadu), anebo se chystáte dát váš iPhone s rozbitým displejem do amatérského servisu, tak byste měli vědět, za jakého důvodu na vašem iPhonu či iPadu po výměně displeje nemusí fungovat Touch ID.

Odpověď na tuto otázku je jednoduchá, samozřejmě pokud ji svým způsobem zjednodušíme. Hned na začátek je třeba si tak trochu přiblížit, jak výměna displeje probíhá. Pokud jste si tedy na vašem iPhonu s Touch ID rozbili displej a chcete jej vlastnoručně opravit, tak při nákupu displeje máte dvě možnosti – zakoupit displej s modulem Touch ID, anebo bez něj. Většina amatérských opravářů si myslí, že je onen Touch ID modul součástí displeje, a že jej nelze z rozbitého displeje vyjmout a vložit do displeje druhého – opak je však pravdou. Pokud chcete, aby vám na iPhonu Touch ID i nadále fungovalo, tak ho musíte ze starého rozbitého displeje vzít a vložit do displeje druhého, který zakoupíte bez modulu Touch ID. Proces je tedy takový, že starý displej vymontujete, Touch ID z něj přesunete do nového displeje, a nový displej, s původním Touch ID, namontujete zpět. Jen v tomto případě vám bude Touch ID fungovat. Takto to ale funguje jen do iPhonu 6s. Pokud vyměníte Touch ID u iPhonu 7, 8 či SE, tak vám Touch ID nebude fungovat vůbec. Nebude tedy fungovat ani otisk prstu, ani možnost vrácení se na domovskou obrazovku.

touch id výměna
Zdroj: iFixit.com

V případě, že se rozhodnete pro zakoupení displeje s předinstalovaným modulem Touch ID, tak vám otisk prstu jednoduše fungovat nebude. Je nutné podotknout, že se nejedná o nějakou chybu, ale o bezpečnostní řešení od Applu. Naprosto jednoduše řečeno je vysvětlení následující: jeden modul Touch ID dokáže komunikovat pouze s jedinou základní deskou. Pokud této větě nerozumíte, tak si to pojďme převést do praxe. Představte si, že má celý modul Touch ID nějaké sériové číslo, například 1A2B3C. Základní deska uvnitř vašeho iPhonu, se kterou je Touch ID spojeno, má v paměti nastaveno, aby dokázala komunikovat pouze s modulem Touch ID, které má sériové číslo 1A2B3C. V opačném případě, tedy pokud má modul Touch ID jiné sériové číslo, tak je komunikace jednoduše zakázána. Sériová čísla jsou samozřejmě ve všech případech unikátní, nemůže se tedy stát, že by dva moduly Touch ID měly stejné sériové číslo. Pokud tedy při výměně displeje použijete jiné, než originální Touch ID, tak s ním základní deska jednoduše nebude komunikovat, a to právě kvůli tomu, že modul Touch ID bude mít jiné sériové číslo, než na které je deska naprogramovaná.

Podívejte se na koncepty Touch ID v displeji:

Určitě se ptáte, z jakého důvodu vůbec Apple tuhle bezpečnostní metodu zavedl a dost možná si říkáte, že se vlastně jedná o jakousi nekalou praktiku, kdy vás chce Apple po rozbití displeje donutit k tomu, abyste si koupili úplně nové zařízení. Když se nad celou situací ale zamyslíte, tak změníte názor a ve finále budete rádi, že Apple takovou věc zavedl. Představte si takového zloděje, který krade právě iPhony. Doma má svůj vlastní iPhone, ve kterém má registrovaný svůj otisk prstu. Jakmile by ukradl třeba váš iPhone, tak by se do něj samozřejmě kvůli zabezpečení pomocí otisku prstu nedostal. V tomto případě by ale mohl vzít modul Touch ID ze svého vlastního zařízení, ve kterém má uložen otisku prstu, a připojit jej k ukradenému iPhonu. Do toho by se poté jednoduše dostal pomocí svého vlastního otisku prstu a mohl by jakkoliv nakládat s vašimi daty, což nikdo z vás určitě nechce.

Je nutné podotknout, že neexistuje možnost, pomocí které by šlo nové Touch ID nějakým způsobem „naprogramovat“ tak, aby fungovalo. Co se týče funkčnosti, tak v případě, že Touch ID při výměně displeje vyměníte za neoriginální, tak samotné tlačítko provádějící akci pro návrat na domovskou obrazovku samozřejmě funguje, nefunguje v tomto případě právě možnost pro nastavení odemykání pomocí otisku prstu. Prakticky úplně stejně to funguje i v případě novější technologie Face ID, kdy pokud byste modul vyměnili a připojili k „cizí“ základní desce, tak odemykání pomocí tváře jednoduše nebude fungovat. Až tedy budete příště měnit displej, tak si zapamatujte, že je nutné zachovat starý modul Touch ID. Neoriginální Touch ID se hodí využít jen v tom případě, že to původní nefunguje, je zničené, ztracené, apod. – zkrátka jen tehdy, pokud původní nelze použít.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Je to nesmysl, že je to kvůli zabezpečení zařízení. Vše je o penězích. Kdyby Apple chtěl, implementoval by uložený otisk prstu ne v Touch ID tlačítku, ale v základní desce. Potom by Touch ID sloužilo jen jako senzor, který sejme otisk prstu a tuto informaci by poté vyhodnotil procesor v základní desce. Jenže to by bylo moc jednoduché a „levné“ řešení. Proto se vymyslela tato patálie :)

  Pak by se s displejem měnila i základní deska. Touch ID tvoří „zabezpečenou oblast“, kam nemají přistup ostatní funkce telefonu, proto je oddělen i fyzicky.

  Naprostá pitomost. Telefonu je jedno, jestli je čip na tlačítku, nebo na desce.
  Navíc Apple dokáže spárovat nové tlačítko, protože při výměně rozbitého displejese mění celý díl, tj displej, přední foťák i tlačítko.
  A k těm neodborným opravám – když u 7/8 trochu víc zaberete, tak utrhnete kabel vedoucí z desky přes displej do tlačítka. Tento kabel je součástí displeje. Takže pri jeho poškození můžete celý displej zahodit, protože tlačítko nepojede.

  Zdravim, mam dotaz koupil sem si novy displej na iphone 8 nove touch id, ale to touch id nefunguje ani na to abych sem mohl dostat na domovskou stranku nevite kde je problém dekuju.

  U iPhone 7 a novějších po výměně Touch ID nefunguje ani možnost pro přesunutí se na domovskou obrazovku, ani otisk prstu.

  Takze telefon mozu vyhodit ??ani v nejake opravně mi tp neudelaju? Nemyslím opravnu apple. Diky za odpověď Petr

  Ne, nezvládne to nikdo. Jediným řešením je pořízení Bluetooth Touch ID, se kterým vám bude fungovat alespoň tlačítko domů, otisk tedy samozřejmě ne. Video: https://youtu.be/cJXVqNOLtwo Takové Touch ID koupíte na jakémkoliv čínském tržišti a také v České republice za pár stovek, stačí do Google napsat „Bluetooth Touch ID“ a stačí si vybrat z nabídek.

  Nebo můžeš koupit neoriginální display.. Já už takhle jednou měnil a jel mi home button. Teď jsem právě narazil na stejný problém, že přitelkyně objednala originál a home button už nefunguje. Ale nebo si můžeš dát assist touch a to ti nahradí na ploše home button celkově.

  Zdravím můžete mi někdo poradit prosím. Vyměnil jsem dysplej na iphone 6 samozřejmě jsem tam dal i nový home Button I kameru a telefon mi teď vůbec nereaguje Nevim co stím mám dělat jestli to mám vyhodit nebo by se to nějak dalo opravit. Děkuji za odpověď

  Chtela bych u jablicka vymenit cely display ale pravw krome touch ID. Udelaj mi to v autorizovanem servidu apple tak, aby to fungovalo porad stejne? Predem diky za odpoved

  Prosim o radu. Mam na iPhone SE vymeneny display, tedy nefunkcni tlacitko Home. Vyzuzival jsem virtualni bez problemu.
  Dnes se mi iPhone pri restartu dostal do restart smycky, kdy se porad dokola restartuje a ukaze se vzdy jen jablicko a pak se vypne a tak dokola.
  Na netu jsem si nasel, ze je to bezny problem a prosel nekolik navodu na odstraneni. Ale bez funkcniho Home tlacitka nedokazu tvrdy restart, kterym bych cyklus restartu prerusil. Take se nepripojim do iTunes, ani ruzyne Dr. programy nepomahaji, protoze po pripojeni telefonu k pocitaci iphone nenajdou a chteji po me zase tvrdy restart, ktery bey home tlacitka nedam.
  Restart a la iphone 7 a vyse s dolnim volume a hlavnim tlacitkem dohromady pro muj iphone SE nefunguje.
  Prosim o radu, co delat.

  Zdravím.
  Moje zkušenost s výměnou home buttonu na iPhone 7 možná někomu pomůže:
  Po výměně home buttonu za nový, neoriginální se pokaždé po zapnutí telefonu objevuje hláška „TouchID nelze v tomto zařízení aktivovat“ a zobrazí se automaticky „softwarové“ tlačítko.
  Po několika pokusech jsem zjistil, že nový button lze aktivovat do příštího vypnutí telefonu a to tímto způsobem:
  Při zapínání telefonu je nutné cca 30x v pravidelném intervalu cca 1s stisknout home button.
  Aktivace tlačítka odpoví zavibrováním.
  Telefon naběhne již s aktivním home buttonem a „softwarové“ tlačítko zůstane deaktivované.
  Pokud telefon nevypínáte, vše bude fungovat bez problémů (tedy bez otisku prstu) až do příštího vypnutí telefonu, pak je nutné uvedený proces aktivace opakovat.

  Zdravím ,
  home tlačítko lze vyměnit značku JCID tak aby Vám fungovalo alespoň návraty na domovskou stránku ,ale jasné že nepůjde otisk ,ale aby fungoval aspoň takto tak jedině tuto značku.

  Nazdárek zrovna jsem měnil display na svojem 6s plus a tlačítko jsem dával ze svého displaye ale bohužel touch id nefunguje.nevíte v čem je problém

  Zkuste Touch ID odpojit a znova připojit, zkontrolujte, zdali je konektor pořádně zapojený. V opačném případě jste nejspíše poškodil velmi křehkou část Touch ID – stačí trocha nepozornosti nebo lehký dotek nástrojem.

  Při výměně displeje se stejně telefon vypne. iPhone po restartu vyžaduje kód a nejde otevřít otiskem, takže zloděj by musel Touch ID vyměnit při zapnutém telefonu, aby ho mohl eventuálně odemknout bez kódu či hesla. Nemožnost výměny Touch ID je dána enkrypcí datového přenosu ze snímače do desky.

celý text

Čtěte více.