Zavřít reklamu

Apple je mistr designu. Dobře, je pravdou, že sem tam se najdou různé detaily, které nejsou úplně doladěné, ale jinak k jeho vzhledovému faktoru vzhlížejí nejen zákazníci, ale také mnohé společnosti. Právě toto dává pak Applu značnou odvahu, kterou nikdo jiný nemá – klidně si přijde s příplatkovým stojanem svého displeje. 

A není to poprvé, chtělo by se dodat. Už když Apple představil Pro Display XDR jsme si k němu mohli pořídit tzv Pro Stand za 28 990 Kč. Čím vyniká? Výška, náklon, otočení – všechno je nastavitelné. Je stabilní, a přitom nezabírá moc místa. Díky snadnému otočení na šířku i na výšku se dokonale hodí na jakoukoli práci. Takže vlastně funguje skoro jako jakýkoli jiný stojan, až při detailním porovnávání najdete dvě odlišnosti.

První je v malých možnostech polohování, protože rozhodně neposkytne takový rozlet, jako různé pivoty a ramena. Druhý je pak samozřejmě design, který je prostře prvotřídní a nikdo se mu nevyrovná. Opravdu to ale za ty peníze chcete? Možná ne zrovna vy, ale určitě se pár takových našlo, proto Apple tento nápad rozšířil o další produkt, a to Studio Display se stojanem s nastavitelným náklonem a výškou. Jeho cena už je lidovější, a to 12 tisíc Kč. Střídmější je ale i design a možnosti.

VESA je řešení 

Pro normálního smrtelníka to jsou skutečně nesmyslné ceny, které by měli zaplatit za pouhý stojan displeje, který také samozřejmě něco stojí. Přímé východisko nám přitom dává sám Apple, a to v případě adaptéru VESA držáku. Ten sice stojí v případě Studio Displaye stejně jako základní stojan s nastavitelným náklonem, tedy respektive vám z pořizovací ceny Apple nic nesleví, ale za pár korun si pak můžete koupit libovolné řešení. A že jich je opravdu hodně.

VESA je norma, která usnadňuje orientaci zákazníka při jeho nákupu držáku ať už k televizi nebo displeji, který chce umístit na zeď nebo i pracovní stůl. Sjednocuje totiž rozteče upevňovacích otvorů. A mnoho takových držáků, které jsou k dispozici v mnoha svých provedeních, ať už formou pivotů nebo skutečně univerzálních ramen, které můžete otáčet, naklápět atd. pak obvykle vyjdou na částku kolem tisíce korun. Vybírat můžete z mnoha řešení mnoha výrobců.

Samozřejmě se dostanete i na vyšší cenu, a to klidně na tu kolem 20 tisíc Kč. Zde je ale ten rozdíl, že takový držák je polohován elektricky, takže se přece jen jedná o trochu jinou technologii než tu, kterou nám nabízí Apple ve svých držácích. Ano, jsou sice hezké, a jsou jeho, ale opravdu musí stát tolik? 

.