Zavřít reklamu

Začátkem minulého týdne jsme se konečně dočkali letošní první Apple keynote, během které došlo k odhalení několika zajímavých novinek. Apple konkrétně představil iPhone SE 3, iPad Air 5, dechberoucí čip M1 Ultra s počítačem Mac Studio a zbrusu nový monitor Studio Display, po jehož příchodu z nějakého důvodu skončil prodej 27″ iMacu. Ještě před pár lety ale cupertinský gigant své vlastní monitory neprodával, namísto toho vsázel na LG UltraFine. Pojďme si proto srovnat Studio Display s LG UltraFine 5K. Polepšil si vůbec Apple, nebo tato změna nemá žádný smysl?

V případě obou těchto monitorů najdeme úhlopříčku 27″ a rozlišení 5K, které je v tomto případě poměrně zásadní. Jedná se totiž o perfektní volbu přímo pro jablíčkáře, respektive pro macOS, díky čemuž nemusí docházet k jakémukoliv škálování rozlišení a vše tedy vypadá co možná nejvíce přirozeně. Dále už ale řadu rozdílů najdeme.

Design

Obrovské rozdíly můžeme vidět v oblasti designu. Zatímco LG UltraFine 5K působí jako zcela obyčejný plastový monitor, Apple v tomto směru klade nemalý důraz na podobu samotného monitoru. U Studio Display totiž můžeme vidět relativně pěkný hliníkový stojánek i hliníkové hrany spolu se zády. Už jen díky tomu jde jablečný displej skvělým parťákem například pro Macy, které jsou tak obecně velice hezky sladěné. Vše do sebe zkrátka perfektně zapadá. Navíc tento kousek je přímo stvořen pro potřeby macOS, kdy jablíčkáři mohou těžit z další provázanosti mezi hardwarem a softwarem. K tomu se ale dostaneme až později.

Kvalita zobrazení

Na první pohled nabízí prvotřídní kvalitu oba displeje. Je v tom ale menší háček. Jak už bylo uvedeno výše, v obou případech se jedná o 27″ monitory s 5K rozlišením (5120 x 2880 pixelů), 60Hz obnovovací frekvencí a poměrem stran 16:9, které se spoléhají na IPS panel s jednozónovým LED podsvícením. Přejděme ale k prvním rozdílům. Zatímco Studio Display nabízí svítivost až 600 nitů, u monitoru od LG jde „pouze“ o 500 nitů. Ve skutečnosti ale rozdíl není téměř vidět. Další rozdíl lze vidět v povrchu. Studio Display má totiž lesklý povrch pro výraznější barvy, avšak lze si připlatit za sklo s nanotexturou, zatímco LG vsází na antireflexní povrch. Samozřejmostí je také P3 barevný gamut a až jedna miliarda barev.

Pro Display XDR vs Studio Display: Lokální stmívání
Kvůli absence lokálního stmívání nedokáže Studio Display zobrazit reálnou černou. Stejně je na tom i LG UltraFine 5K. Dostupné zde: The Verge

Po stránce kvality jde o poměrně zajímavé monitory, což platí pro oba zúčastněné. Zahraniční recenzenti se ale ke kvalitě vyjádřili poměrně spekulativně. Když totiž zohledníme cenu daných monitorů, mohli bychom od nich čekat o něco více. Chybí totiž například lokální stmívání, které je nesmírně důležité pro svět grafiky, jelikož bez něj nelze vykreslit černou jako skutečně černou. Prakticky všechny Apple produkty, u kterých něco podobného možná potřebujeme, tímto navíc disponují. Ať už jde o OLED panely na iPhonech, Mini LED u 12,9″ iPadu Pro a nových MacBoocích Pro nebo lokální stmívání u Pro Display XDR. V tomto směru tedy ani jeden displej moc nepotěší.

Konektivita

Z hlediska konektivity jsou na tom oba modely prakticky stejně, ale i přesto najdeme některé rozdíly. Studio Display i LG UltraFine 5K totiž nabízejí trojici USB-C konektorů a jeden Thunderbolt port. Rychlost přenosu u displeje od Applu ale dosahuje až 10 Gb/s, zatímco u LG se jedná o 5 Gb/s. Samozřejmě je lze také využít i pro napájení například MacBooků. Zde má Studio Display lehce navrch, ale rozdíl je prakticky nepodstatný. Zatímco novinka od Applu nabízí 96W nabíjení, starší monitor jen o 2 W méně, respektive 94 W.

Doplňky

Když Apple představoval nový Studio Display, nemalou část prezentace věnoval doplňkům, které displej obohacují. Řeč je samozřejmě o vestavěné 12MP ultraširokoúhlé kameře s úhlem záběru 122 °, clonou f/2,4 a podporou centrování záběru (Center Stage), která je následně ještě doplněna šesticí reproduktorů a trojicí mikrofonů. Kvalita reproduktorů i mikrofonů je na poměry, že se jedná o integrované součásti, poměrně vysoká a většině lidí bude dostačovat. Bohužel ačkoliv se Apple chvástá zmiňovanými reproduktory, tak i přesto je snadno překonají i ty levnější externí audiomonitory, a to z prostého důvodu – fyzika. Vestavěnými reproduktory zkrátka nelze konkurovat tradičním sestavám, ať jsou sebelepší. Pokud je ale něco, co je u Studio Displaye naprostý propadák, je to právě zmiňovaná webkamera. Její kvalita je totiž až nepochopitelně chabá a lepší výsledky dokonce nabízí i LG UltraFine 5K. Podle vyjádření kalifornského giganta by se mělo jednat o pouhou softwarovou chybu a v blízké budoucnosti se dočkáme její opravy. I tak se ale jedná o poměrně zásadní přešlap.

Na druhé straně tu pak stojí LG UltraFine 5K. Jak už jsme naznačili výše, i tento kousek nabízí integrovanou webkameru, která je schopná až Full HD rozlišení (1920 x 1080 pixelů). Stejně tak nechybí ani vestavěné reproduktory. Pravdou ale je, že ty z hlediska kvality zvuku na Studio Display zkrátka nestačí.

Chytré funkce

Zároveň také určitě nesmíme zapomenout zmínit jednu poměrně důležitou věc. Nový Studio Display je totiž poháněn svým vlastním čipem Apple A13 Bionic, který mimochodem tepe i v iPhonech 11 Pro. Ten je tady nasazený z prostého důvodu. Stará se totiž o správné fungování centrování záběru (Center Stage) u vestavěné kamery a stejně tak zajišťuje prostorový zvuk. Zmiňovaným reproduktorům totiž nechybí podpora prostorového zvuku Dolby Atmos, o což se zde stará právě samotný čip.

Mac Studio Studio Display
Monitor Studio Display a počítač Mac Studio v praxi

Naopak u LG UltraFine 5K nic podobného nenajdeme. V tomto směru lze jednoznačně říct, že je Studio Display svým způsobem originální, jelikož disponuje vlastním výpočetním výkonem. Právě proto je také možné počítat se softwarovými aktualizacemi, které mohou korigovat jednotlivé funkce, jako nás to čeká u kvality webkamery, stejně tak přinášet i drobné novinky. Je tedy otázkou, zdali se u tohoto jablečného monitoru v budoucnu dočkáme ještě něčeho navíc.

Cena a verdikt

Pojďme se nyní dostat k tomu zásadnímu – kolik tyto monitory vlastně stojí. Ačkoliv LG UltraFine 5K se už oficiálně neprodává, Apple si za něj účtoval necelých 37 tisíc korun. Za tuto částku jablíčkáři získali poměrně kvalitní monitor s výškově nastavitelným stojánkem. Na Alze je každopádně k dostání za méně než 33 tisíc korun. Na druhé straně tady pak máme Studio Display. Jeho cena začíná na 42 990 Kč, přičemž pokud byste stáli o variantu se sklem s nanotexturou, budete si muset připravit přinejmenším 51 990 Kč. U toho to ale zároveň nekončí. V takovém případě totiž získáte pouze monitor se stojanem s nastavitelným náklonem, nebo s adaptérem pro držák VESA. Pokud byste stáli o stojan s nejen nastavitelným náklonem, ale i výškou, pak si musíte připravit dalších 12 tisíc korun. Celkově se tak cena dokáže vyšplhat, při volbě skla s nanotexturou a stojanem s nastavitelnou výškou, na 63 990 Kč.

A právě zde narážíme na kámen úrazu. Mnoho jablíčkářů spekuluje nad tím, že nový Studio Display nabízí prakticky stejnou obrazovku, jakou jsme mohli najít u 27″ iMacu. Akorát došlo k navýšení maximálního jasu o 100 nitů, což podle zahraničních recenzentů nejde tak dobře vidět, jelikož se nejedná o zrovna dvakrát zásadní rozdíl. I přesto je ale Studio Display perfektní variantou pro jablíčkáře, kteří hledají perfektní monitor pro jejich Mac a přímo vyžadují 5K rozlišení. Konkurence totiž nic podobného takřka nenabízí. Na druhou stranu kvalitních 4K monitorů, které mohou nabízet například vyšší obnovovací frekvenci, podporu HDR, Power Delivery a dokonce vyjdou podstatně levněji. Zde jde ale kvalita zobrazení na úkor designu a centrování záběru.

.