Zavřít reklamu

Kromě zcela nového desktopu Mac Studio oznámil Apple na své včerejší jarní události i nový přírůstek do řady externích displejů. Apple Studio Display se tedy staví po bok Pro Display XDR jako jeho možná menší a levnější varianta. I tak ale obsahuje zajímavé technologie, které větší displej jednoduše nenabízí. 

Displeje 

Designově jsou si obě zařízení velice podobná, i když novinka jasně vychází z vzhledu nového 24“ iMacu, kterému jen chybí pestré barvy a spodní brada. Studio Display nabízí 27“ Retina displej s rozlišením 5120 × 2880 pixelů. Je tak sice větší než zmíněný iMac, ale Pro Display XDR disponuje úhlopříčkou 32 palců. Jedná se už o označení Retina XDR a jeho rozlišení je 6016 × 3384 pixelů. Oba tedy mají 218 ppi, nicméně Studio Display disponuje 5K rozlišením, Pro Display XDR naopak 6k rozlišením.

Novinka má jas 600 nitů a větší model ji jasně poráží i v tomto ohledu, protože ten dosáhne až na 1 600 nitů špičkového jasu, 1 000 nitů ale zvládá trvale. V obou případech je samozřejmý široký barevný rozsah (P3), podpora 1 miliardy barev, technologie True Tone, antireflexní vrstva nebo volitelné sklo s nanotexturou.

Technologie Pro Display XDR je samozřejmě dál, proto je zde také razantní rozdíl v ceně. Obsahuje totiž 2D soustava podsvícení s 576 lokálními zónami tlumení a řadič časování (TCON) zkonstruovaný pro přesné ovládání vysokorychlostní modulace 20,4 miliónu LCD pixelů a 576 LEDek podsvícení v dokonalé synchronizaci. Tyto informace u novinky společnost vůbec neuvádí.

Konektivita 

Zde si nemají modely co závidět, protože jsou na tom vlastně úplně stejně. Oba tedy obsahují jeden port Thunderbolt 3 (USB-C) na připojení a nabíjení kompatibilního Macu (s 96W nabíjením) a tři porty USB-C (až 10 Gb/s) na připojení periferních zařízení, úložišť a sítí. Poměrně zajímavé jsou ale jiné novinky, které Studio Display přinesl. Jedná se o kameru a reproduktory.

Kamera, reproduktory, mikrofony 

Apple pravděpodobně vyškolen dobou pandemickou usoudil, že i na ryze pracovním zařízení je záhodno vyřizovat hovory, protože telekonference jsou součástí pracovní doby mnohých z nás. Do zařízení tedy integroval 12MPx ultraširokoúhlou kameru se 122° zorným polem a clonou f/2,4. Nechybí ani funkce centrování záběru. Také proto je displej vybavený vlastním čipem A13 Bionic.

Možná jen Apple nechce, abyste si museli k Macu Studio kupovat nevzhledné reproduktory, možná jen chtěl zužitkovat technologii, kterou už představil s novým iMacem. V každém případě Studio Display obsahuje Hi-fi soustavu šesti reproduktorů s woofery v antirezonančním uspořádání. Nechybí ani podpora prostorového zvuku při přehrávání hudby nebo videa ve formátu Dolby Atmos a soustava tří mikrofonů studiové kvality s vysokým odstupem signálu od šumu a směrovým formováním paprsku. Nic z toho Pro Display XDR nemá.

Rozměry 

Velikosti Studio displeje jsou 62,3 na 36,2 cm, Pro Display XDR je má na šířku 71,8 a výšku 41,2 cm. Důležitý je samozřejmě pracovní komfort, který vám zařízení poskytne v případě jeho náklonu. Se stojanem s nastavitelným náklonem (–5° až +25°) je vysoký 47,8 cm, se stojanem s nastavitelným náklonem a výškou pak od 47,9 do 58,3 cm. Pro Display XDR se stojanem Pro Stand má rozsah od 53,3 cm do 65,3 cm v režimu na šířku, jeho náklon je –5° až +25°.

Cena 

V případě novinky najdete v krabici jen displej a 1m Thunderbolt kabel. Balení Pro Display XDR je o poznání bohatší. Vyjma displeje se zde nachází i 2m napájecí šňůra, kabel Apple Thunderbolt 3 Pro (2m) a čistící hadřík. Vzhledem k ceně jsou to ale stejně zanedbatelné položky.

Studio Display se standardním sklem začíná na částce 42 990 Kč, a to v případě varianty se stojanem s nastavitelným náklonem nebo VESA adaptérem. Pokud budete chtít stojan s nastavitelným náklonem a výškou, zaplatíte již 54 990 Kč. Za sklo s nanotexturou si připlatíte 9 000 Kč. 

Pro Display XDR stojí v základu 139 990 Kč, v případě se sklem s nanotexturou se jedná o částku 164 990 Kč. Chcete-li adaptér držáku VESA, zaplatíte za něho 5 790 Kč, chcete-li Pro Stand, připočtěte si k ceně displeje ještě 28 990 Kč. 

.