Zavřít reklamu

Fotografujete rádi iPhonem a už vás nudí věčně přebarvené obrázky na sociálních sítích typu Instagram? A co takhle zkusit začít fotit třeba černobíle? Je to pro vás moc retro? Ale retro je zpátky v kurzu a taková dobře nafocená reportáž na ulici ve stylu slavných fotografů-dokumentaristů alá Henri Cartier-Bresson… Nebo třeba série portrétů ve stylu TinType, to by mohla být ta pravá inspirace nejen pro vás, ale i vaše fanoušky. Že nevěříte? Nahlédněte do digitální fotografické kuchyně Tomáše Tesaře.

Tipy na osm skvělých aplikací speciálně pro černobílou fotografii, se kterými nejčastěji pracuji nejen já, ale i řada mých kolegů – iPhone fotografů doma i v zahraničí. Zapomeňte na barvu, vymažte si z hlavy stovky přesaturovaných litrů a vraťte se na okamžik ke kráse černobílého vidění života kolem sebe.

Konkrétně v iPhone fotografii, zvlášť v zahraničí, se v poslední době s experimentováním s černobílou tvorbou setkávám stále častěji. Spousta autorů přitom dosahuje skvělých výsledků. Za všechny bych vám doporučil třeba velkého propagátora žánru iPhoneography Richarda Kociho Hernandeze. Z ženských autorek potom třeba Lydianoir.

Ale zpátky k aplikacím. Vybral jsem jich pro vás osm, přestože nabídka je mnohem bohatší. Těch skutečně NEJ však najdete jenom pár. Část z těch, které jsem pro vás dnes vybral, slouží výhradně k fotografování, část na editaci. Některé jsou univerzální. Vyzkoušejte je, užijte si je a hlavně, buďte kreativní! Pokud jste vášni iPhone fotografie propadli tak jako já, pošlete výběr svých nejlepších snímků k nám do redakce, rádi je zveřejníme!
(Poznámka redakce: soutěž bude vyhlášena v samostatném článku.)

Aplikace pro fotografování černobílých snímků

MPro

Aplikace s rychlým startem. Ideální pomocník pro momentky a street fotografii. Dlouho ji netrvá ani ukládání fotek v nekomprimovaném formátu TIFF. Snímek automaticky „spadne“ do galerie iPhonu – Camera Roll. Na displeji máte k dispozici čtyři základní ovládací tlačítka, plus páté, kterým je tradičně spoušť fotoaparátu. Při otevření „syrové“ fotky, uložené při focení v TIFF formátu, se dočkáte souboru, který má v nerozbalené podobě bezmála 5 MB, přičemž v rozbalené získáváte snímek o velikosti 91 × 68 cm při 72 DPI. A při převodu na tiskových 300 DPI se dostanete na velikost v ploše cca 22 × 16 cm. To vše s iPhonem 4, předposlední a poslední generace 4S a 5 dávají výsledky ještě lepší! Nedávno aplikace dostala update a její tvůrce, japonský vývojář Toshihiko Tambo, ji neustále vylepšuje.

Snímek pořízený aplikací MPro, otevřený v Adobe Photoshopu.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/mpro/id540292572?mt=8″]

Hueless

Je to přímý soupeř MPro. U této aplikace se mi líbí pohotová reakce v ostření i odezva během nastavování expozice. Má o něco méně funkcí, než konkurent MPro, ale právě tím je některým fotografům sympatická. Má trochu horší uspořádání menu, za to v ní ale najdete spolehlivý nástroj pro rychlý a bezprostřední záznam toho, co vidíte „právě teď“. Po posledním update se může pochlubit rovněž možností záznamem bezztrátového formátu TIFF.

Volby nástrojů v aplikaci Hueless.

Autoportrét vyfocený pomocí Hueless.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/hueless/id507463048?mt=8″]

Hipstamatic

Dnes již kultovní aplikace, kterou zná celý svět. A kdo z iPhone fotografů na ni ještě nenarazil, nemůže se považovat za zkušeného tvůrce. Ale vážně. Patrně se někteří budou ptát, proč zrovna Hipstamatic. Není žádnou novinkou a je opravdu známá. Jednoduše proto, že patří nepochybně k nejlepším. A to právě i v žánru černobílé fotografie. Pokud totiž používáte její filmy a objektivy speciálně pro černobílé snímky, můžete získat spoustu skvělých záběrů! Včetně zmiňovaného TinType stylu v portrétní fotografii, kterou se tahle aplikace pyšní. Nově je na ní navíc navázána úplně nová fotografická sociální síť OGGL, což je hodně zajímavý projekt. A zcela jiný, než mediálně propíraný Instagram.

Portrét ve stylu TinType z Hipstamaticu.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/hipstamatic/id342115564?mt=8″]

StreetMate

Potěší zejména ty iPhone fotografy, kteří mají rádi černobílé vidění světa a nechtějí se probírat mnoha funkcemi, například desítkami filtrů, rámečků, úpravou expozice nebo zkreslením obrazu. To od téhle aplikace zkrátka nečekejte! Pokud se její tvůrci někdy něčím inspirovali, potom to bylo heslem: „V jednoduchosti je síla“. V tomto okamžiku ji ale v App Store nehledejte, protože její tvůrci připravují zcela novou verzi! Nyní je v beta testování. Osobně se na znovuuvedení moc těším, určitě to nepotrvá dlouho.

[button color=red link=http://getnotified.streetmateapp.com/ target=““]StreetMate[/button]

SimplyB&W

Původním autorem této fotoaplikace byl developer Brian Kennedy alias pan Bware, který před časem oznámil, že z profesních důvodů končí a „odchází do iOS důchodu“. Protože mu ale bylo líto vývoj zcela zmrazit, dohodl se nakonec s aktivním developerem FOTOSYN, který má na svém kontě řadu kvalitních a žádaných fotoaplikací. Například Bleach Bypass nebo nedávno uvedené Geló. Návrat Simply B&W je skvělou zprávou pro ty, kteří mají rádi jednoduchost a kvalitu.

Prostředí fotoaplikace SimplyB&W.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/simplyb-w/id601916620?mt=8″]

Aplikace pro úpravu černobílých snímků

Perfect B&W

Před několika dny uvedená novinka má skvěle „vyladěné“ filtry, které si můžete vybrat pro editaci v základní nabídce. Najdete jich tam celkem 18, přičemž každý z nich se dá dodatečně ještě upravovat a měnit. A to jak zásadně, tak s velmi jemnými odchylkami. Ovlivnit přitom můžete i řadu dalších funkcí. Tradičně třeba jas, kontrast, kresbu v detailech (nebo spíše doostření), barevné filtry pro černobílou fotografii, rozostření, sytost a barevnost tónů, vinětaci, ale i orámování.

Detailní ladění fotografie v Perfect B&W.

Perfect B&W.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/perfect-b-w/id625365973?mt=8″]

Noir Photo

Už sám její název některým z vás může napovědět, jakým směrem se při tvorbě vydáme. Ano, filmoví fanoušci tuší. Styl Noir ve fotografii se nepochybně inspiroval filmařským světem a žánrem Film Noir, který byl populární v první třetině, až polovině minulého století.

Nastavení efektů v Noir Photo.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/noir-photo/id429484353?mt=8″]

Snapseed

Univerzální a v Čechách patrně nejpoužívanější editor fotografií. Součástí jeho menu je samostatná sekce pro úpravu černobílých fotografií. Najdete tradičně pod záložkou Black and White. Skvělý nástroj pro co nejrychlejší editaci s kvalitními výstupy.

Úpravy snímku v Snapseed.

Výsledná fotografie je kombinací úprav v aplikacích Snapseed a Hipstamatic.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/snapseed/id439438619?mt=8″]

Poznámka: Všechny uvedené aplikace pro editaci lze používat jak pro iPhone a iPod Touch, tak iPad a iPad mini.

Pokud jste tipy dočetli až sem, možná máte chuť mi položit otázku – ano, tuším, že mnohé z vás právě teď napadla: „Proč bych měl používat na fotografování speciálně černobílou aplikaci, když si snímek můžu vyfotit barevně a teprve pak ho převést do černobílé podoby?“

Protože každý z obou stylů – barevná i černobílá fotografie si žádá trochu jiný autorský přístup. Jako fotograf (to pochopitelně platí nejen při focení iPhonem) budete vždy přemýšlet jinak při práci „s barvou“ a naopak černobílým zpracováním. A především odlišně vnímat scénu, situaci a hlavně světlo. Věřte nebo nebo ne, ale funguje to!

Autor: Tomáš Tesař

.