Zavřít reklamu

Na Jablíčkáři jsem psal již o mnoha vzdělávacích aplikacích a příslušenství pro rozvoj dětí a mládeže. V minulosti mě velmi oslovilo pero MagicPen, které promění iPad na pomyslnou celou školu. Doma mám roční dceru, jíž pouštím Hravé písničky a celkově se snažím zapojit iPad do jejího rozvoje.

Rozhodně to však neznamená, že ji na YouTube pustím pohádku a nechám ji samotnou koukat. Vždy se ji snažím vše vysvětlovat, ač tomu zatím příliš nerozumí. Nedávno se mi také do ruky dostala vzdělávací sada Osmo, která dosud unikala mé pozornosti. Jsem nicméně fascinován, co vše nabízí, a už teď se těším, až dcera vyroste a bude to pro ni dávat smysl.

Do té doby si s Osmem musím hrát sám. Na testování jsem získal základní sadu Osmo Genius Kit, která obsahuje základní stanici a tři výukové hry. Samostatně pak mám také Osmo Coding with Awbie. Osmo je geniální v tom, jak dokáže reálný svět, tedy fyzické předměty, přenést na obrazovky iPadu. Princip je přitom velmi prostý.

[su_youtube url=“https://youtu.be/1JoIqEGuSlk“ width=“640″]

Osmo je určené pro všechny generace iPadu kromě dvanáctipalcových Pro verzí. Dokonce můžete použít stařičký iPad 2, což je celkem logické. Tento model je stále vůbec nejrozšířenějším iPadem ve školství.

Tak či tak jako první si musíte vždy pořídit nějaký Starter Kit nebo zmíněný Genius Kit. Ty obsahují základnu – držák pro iPad a zpětné zrcátko. Podle typu vašeho iPadu jen upravíte držák a do oblasti přední kamery nasadíte speciální zrcátko. Díky tomu se fyzické předměty na vašem stole promítají do iPadu. Bez aplikace to však nefunguje. Podle toho, jaké sady vlastníte, si stáhnete z App Storu dotyčné aplikace, jež jsou vždy zdarma.

Já jsem otestoval Tangram, Numbers a Words. Nejvíce ze všeho se mi asi líbil Tangram. Jde o hlavolam, který pochází ze staré Číny a hrál jsem si s ním již jako malý kluk. Tvoří ho sedm geometrických tvarů, ze nichž lze sestavit spoustu obrázků. Jakmile máte iPad v podstavci a stáhnutou aplikaci Tangram, můžete začít stavět. Cílem hry je sestavit obrázek, u něhož znáte pouze jeho obrys. Na výběr máte z několika obtížností a na začátku vždy přesně vidíte, kam který geometrický útvar patří. Následně však vše můžete nechat zmizet a stavět čistě jen podle obrysu.

osmo4

Při skládání přitom musíte použít všechny části, žádný díl nesmí zůstat stranou. Díly leží vedle sebe a musí se dotýkat pouze hranou či alespoň rohem. Zrcátko na vašem iPadu vše snímá a na displeji vidíte, zda postupujete správně. U Tangramu jsem strávil mnoho času a vše funguje naprosto perfektně. Kdybych byl dítě, nehnu se od zařízení.

Počítání a písmenka

Vyzkoušel jsem také aplikaci Osmo Numbers. Opět jsem si na stůl vyndal číslice a tečky, stáhl aplikaci a spustil. Vtip je v tom, že musíte sestavovat z teček různá čísla a z nich celé úrovně. Na obrazovce je například podmořský svět, kde jsou bubliny s čísly. Jakmile příslušné číslo dáte pod iPad, z displeje zmizí.

Postupně se dostanete i na složitější úrovně, kde nechybí násobení a odečítání. Svět matematiky najednou dostává zcela jiný rozměr, ve kterém se propojuje hra a výuka. Škoda, že jsme tohle neměli na prvním stupni základní školy, možná bych měl k matematice zcela jiný vztah.

osmo7

V Osmo Genius Kitu také naleznete sadu Words. Jak název napovídá, zde pracujete s písmenky. Aplikace je však v angličtině, takže v praxi jsem procvičil spíše základní anglickou slovní zásobu. Na displeji se vždy zobrazí nějaký obrázek a vaším úkolem je pomocí písmen sestavit správný název. V našich podmínkách tak Words ocení spíše učitelé angličtiny než češtiny. V aplikaci opět nechybí různé bonusové úkoly, hry a doplňky, které výuku dělají atraktivnější.

Jdeme programovat

Ve světě Osmo si samostatně můžete dokupovat další sady. Kromě Genius Kitu jsem vyzkoušel také Osmo Coding, které děti naučí ovládat hravou postavičku Awbieho, jenž miluje jahody. Awbie se však nepohybuje pomocí virtuálních tlačítek či joysticku. Vše si musíte naprogramovat. V sadě tak naleznete fyzická tlačítka, která musíte sestavovat k sobě a určovat směr chůze, počet kroků a další příkazy, jako je skok, zastav či něco udělej.

Vše je doplněno o příběh a interaktivní úkoly. Za nasbírané jahody si totiž Awbie pěstuje vlastní zahrádku. Cestou také potkáváte různé bonusové hry, úkoly a poklady. Zpočátku je vše velmi snadné, stačí si jen spočítat na displeji příslušný počet kroků, směr a podle toho sestavit fyzická tlačítka. Jakmile si myslíte, že jste Awbieho správně naprogramovali, stačí zmáčknout fyzické tlačítko Play.

osmo5

Myslím si, že Osmo Coding ocení nejen děti, ale i rodiče. Jednoduchým a nenásilným způsobem zde získáte podvědomí o programování a především se naučíte myslet jako programátor, tedy složité úkoly rozkládat na jednotlivé dílky, které dohromady tvoří celek. Propojení s reálným světem zážitek ještě umocňuje. Je úžasné sledovat postavičku na iPadu, která dělá to, co sestavujete z dílků na stole. Děti z toho musí být úplně uchvácené.

Ostatně podobná příslušenství a reálné hračky podporuje i Swift Playgrounds, ke kterému můžete připojit například roboty Dashe a Dota. Během testování programů Osmo jsem nenarazil na jediný zádrhel. Vše funguje naprosto perfektně. Ovládání a instalaci hravě zvládnou i malé děti. Všechny sady přitom můžete zakoupit také na stránkách Applu, kde jsou aktuálně dostupné následující sady: Osmo Genius Kit za 3 129 korun, Commerce Game Kit za 1 829 korun, Creative Game Kit za 2 439 korun a Coding Game Kit za 2 439 korun.

Pokud máte doma děti, Osmo je ideální dárek. Spojuje totiž nejen hru a výuku, ale hlavně reálný svět s tím virtuálním.

osmo1
.