Zavřít reklamu

Ovládací centrum (Control Center) je funkce operačního systému iOS, která byla představena jako součást iOS 7, který vyšel v roce 2013. Po dobu své existence ji Apple již několikrát redesignoval. Umožňuje zařízením přímý přístup k důležitým nastavením, ale pořád jsou zde jisté náležitosti, které by se měly změnit. Doufejme, že už s iOS a iPadOS 16. 

V době svého uvedení do iOS se Ovládací centrum spouštělo vytažením prstu po displeji ze spodní jeho strany, což ostatně zůstalo všem zařízením s tlačítkem Plochy dosud. V případě iPhonů X a novějších bezrámečkových zařízení se vytahuje z pravého horního rohu v případě horizontálního i vertikálního zobrazení.

Historie Ovládacího centra 

Původní verze obsahovala jednu kartu, na které jste při horní straně našli funkce jako Letecký režim, Wi-Fi, Bluetooth, Nerušit nebo uzamčení rotace displeje. Následovalo ovládání jasu displeje, přehrávač hudby, přístup k funkcím AirDrop a AirPlay a odkaz na svítilnu, budík, kalkulačku a fotoaparát.

iOS

V roce 2016, tedy s uvedením iOS 10, jej Apple přepracoval na tři karty, kdy první umožňovala ovládání základních funkcí zařízení, druhá poskytovala přehrávač hudby a třetí ovládání domácnosti HomeKitu. Podoba centra odrážela šedé slabě průsvitné rozhraní, design ikon už byl ale velice podobný těm, které známe dnes.

Aktuální podoba byla uvedena v roce 2017 s iOS 11. Ta sloučila všechny karty zase do jedné, přičemž Ovládací centrum se od té doby zobrazuje přes celý displej. Některé ovládací prvky lze jen zapnout/vypnout, jiné lze delším podržením (nebo skrze 3D touch) ještě blíže definovat (až od verze iOS 12).

Verze iOS 14 pak přinesla do Ovládacího centra několik nových možností, jako sledování spánku, rozpoznávání zvuků nebo Shazam. Aktuální iOS 15 pak přidalo třeba režim Soustředění namísto jednoduššího nerušit (po rozkliknutí lze ještě blíže definovat na řízení, práce atd.). 

Mohlo by to jít lépe. O hodně lépe 

Za poslední léta se tak vlastně jen přidávají nové možnosti podle toho, jaké přicházejí s aktualizací iOS. Jenže Ovládací centrum je pořád nutné zcela nelogicky definovat jen a pouze z Nastavení. Chcete-li si tedy některé možnosti přidat, odebrat, nebo je přeskládat, nemůžete tak udělat v rozhraní centra, ale musíte do Nastavení -> Ovládací centrum a až zde je přidat, odebrat, nebo řadit.

Navíc nám zde Apple neustále nutí věci, které třeba vůbec nepoužijete a jen vám zde zabírají místo. Nijak nepohnete s ovládáním sítě, ani hudby, nemůžete odstranit ikonu Zrcadlení obrazovky ani neodstraníte Soustředění. To, co jde dle vaší potřeby upravit, jsou jen ikony funkcí pod těmito řečenými. 

Stačilo by zde přitom jen přidat možnost řazení, jako je tomu na ploše systému. Podobně, jako se přidávají widgety na plochu byste si přidávali prvky, podobně jako přetahujete po ploše ikony byste si je ku obrazu svému určili i zde. Z nějakého důvodu to ale nejde.

Navíc by zde mohl být Apple poněkud benevolentnější k jednotlivým prvkům a jejich funkčnosti. Proč si zde třeba nemůžeme přidat vlastní kontakt k rychlému jeho volání, nebo odkaz na často používanou webovou stánku, či okamžité spuštění oblíbeného alba z Apple Music? Řešení se přímo nabízí, tak jen doufejme, že nás Apple vyslyší a na červnovém WWDC22 se dočkáme nějakých užitečných novinek. 

.