Zavřít reklamu

Na diskuzních fórech se čas od času objeví otázka, zdali je pro programování lepší operační systém macOS, nebo naopak Windows. Kolem této otázky se častokrát otevírá poměrně rozsáhlá diskuze. Pokud byste se rádi začali učit programovat a tápete nad tím, zda byste k těmto účelům měli použít Windows, Mac, nebo popřípadě Linux, pak je tento článek přímo pro vás. Stručně si zde totiž shrneme benefity těchto platforem.

Nejlepší systém pro programování

Hned z počátku si pojďme zodpovědět hlavní otázku, aneb zda je macOS nejlepší operační systém pro programování. Částečně lze říct že ano. Je v tom ale obrovské ALE. Pokud byste se chtěli naučit programovat ve Swiftu a vyvíjet aplikace pro jablečné platformy, pak je bezesporu nejlepší, když budete disponovat jablečným zařízením. Ačkoliv se nabízí i alternativy, jak na vývoj z jiných platforem, použití Swiftu a prostředí Xcode je v tomto případě nejjednodušší a v mnoha ohledech také nejefektivnější. Vše se ale ve finále odvíjí od zaměření konkrétního programátora.

Development na MacBooku

V dnešní době se obrovské popularitě těší takzvané multiplatformní aplikace, které překračují dřívější limity. Stačí napsat jediný kód, který je následně plně funkční jak na Windows, tak i na macOS, stejně tak i v případě mobilních systémů. V takovém případě se ale opět vracíme k tomu, že se vše odvíjí od preferencí samotného programátora, který tak může pracovat se systémem, který mu vyhovuje nejvíce. Mnoho lidí ale i přesto doporučuje použít spíše Linux nebo macOS. U jablečného operačního systému je nejčastěji vyzdvihován fakt, že je postavený na UNIXu, díky čemuž je stabilní, spolehlivý a velice podobný Linuxu.

Že jsou Macy ve světě programování vcelku oblíbené navíc jasně ukazuje poslední dotazník platformy Stack Overflow, která funguje jakožto největší fórum pro programátory, kteří zde mohou sdílet své znalosti, poznatky, případně hledat odpovědi na nejrůznější problémy. Přestože macOS má zhruba 15% tržní podíl (Windows necelých 76 % a Linux 2,6 %), podle výsledků výzkumu Stack Overflow jej profesionálně využívá téměř třetina programátorů. Systém je ale i přesto až za Linuxem a Windows.

Podle čeho zvolit systém

Ještě před výběrem zařízení, potažmo tedy operačního systému, je nutné si uvědomit, na co se ve světě programování chcete zaměřit. Pokud chcete vyvíjet na Windows a pro Windows, budete mít k dispozici rozsáhlou škálu nejrůznějších technologií, což vychází z celkové rozšířenosti této platformy. Zároveň tak svůj software můžete snadno distribuovat a dostat jej k více lidem. V případě macOS pak jistě oceníte jednoduchost programovacího jazyka Swift, skvělou komunitu vývojářů a stabilitu samotného systému. Každá platforma má zkrátka své klady a zápory.

Stejně jako nelze říct, zda je obecně lepší Windows nebo macOS, tak nelze určit jednoznačně nejlepší systém pro programování. Jak už jsme zmínili výše, ve finále záleží jednak na preferencích samotného vývojáře a na technologiích, které chce při práci využívat. Někteří vývojáři navíc jako nejuniverzálnější volbu považují Linux, respektive jeho vybrané distribuce. Ve finále je ale volba na každém.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.