Zavřít reklamu

Vždy jsem chtěl umět programovat. Již jako malý kluk jsem obdivoval lidi, kteří měli před sebou obrazovku plnou čísel a nic neříkajícího kódu. V devadesátých letech jsem se setkal s programovacím jazykem a vývojovým prostředím Baltík, který je založen na bázi jazyka C. Pomocí přesunování ikonek jsem dával příkazy malému čaroději. Po více než dvaceti letech jsem se setkal s podobnou aplikací, která má s Baltíkem mnoho společného. Řeč je o výukové aplikaci Swift Playgrounds od Applu.

V oblasti programování jsem zamrzl u obyčejného HTML kódu v poznámkovém bloku. Od té doby jsem zkoušel různé výukové programy a učebnice, avšak nikdy jsem to nedotáhl do zdárného konce. Když Apple na červnové vývojářské konferenci WWDC představil Swift Playgrounds, ihned mi blesklo hlavou, že jsem dostal další příležitost.

Důležité je hned na začátek říci, že Swift Playgrounds funguje jen na iPadech s iOS 10 (a 64bitovým čipem). Aplikace učí programovací jazyk Swift, který kalifornská společnost představila na stejné konferenci před dvěma lety. Swift přitom nahradil objektově orientovaný programovací jazyk, zkráceně Objective-C. Ten byl původně vyvinut jako hlavní programovací jazyk pro počítače NeXT s operačním systémem NeXTSTEP, tedy ještě za éry Steva Jobse. Swift je primárně určený pro vývoj aplikací, které běží na platformách macOS a iOS.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Pro děti i dospělé

Apple novou aplikaci Swift Playgrounds prezentuje tak, že je určena především pro děti, které učí programovací logiku a jednoduché příkazy. Velmi dobře však může posloužit i dospělým, jež si zde mohou osvojit základní programovací návyky.

Sám jsem se opakovaně ptal zkušených vývojářů, jak se mohu svépomocí naučit programovat a především u jakého programovacího jazyku mám začít. Každý mi odpověděl odlišně. Někdo zastává názor, že základem je „céčko“, jiní zase tvrdí, že s klidem mohu začít u Swiftu a k tomu nabalovat další.

Swift Playgrounds je pro iPady ke stažení v App Storu, zcela zdarma a po zapnutí vás hned přivítají dva základní kurzy – Learn to Code 1 a 2. Celé prostředí je v angličtině, ale ta je k programování stejně potřeba. V doplňkových cvičeních si pak můžete snadno zkusit naprogramovat i jednoduché hry.

Jakmile si stáhnete první výukový díl, čekají na vás instrukce a vysvětlení, jak co funguje. Následně už na vás čekají desítky interaktivních cvičení a úloh. V pravé části máte vždy živý náhled toho, co na levé straně displeje programujete (píšete kód). Každá úloha přichází s konkrétním zadáním, co máte udělat, a celou výukou vás provází postavička Byte. Tu musíte programovat k určitým činnostem.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Zpočátku půjde o základní povely typu chůze dopředu, do stran, sbírání drahokamů či různé teleporty. Pokud projdete základními úrovněmi a naučíte se základy syntaxe, můžete se pustit do složitějších cvičení. Apple se během výuky snaží vše maximálně usnadnit, a tak vedle podrobného vysvětlování vyskakují i drobné nápovědy, například když v kódu uděláte chybu. To se pak objeví červený puntík, podle kterého hned vidíte, kde se stala chyba.

Dalším zjednodušovacím prvkem je speciální klávesnice, která je ve Swift Playgrounds obohacená o znaky potřebné právě pro kódování. Horní panel vám navíc vždy napovídá základní syntax, takže nemusíte stále dokola psát to stejné. Ve finále už tak často jen vybíráte správnou podobu kódu z nabídky, než abyste museli všechny znaky neustále opisovat. I to pomáhá s udržením pozornosti a jednoduchostí, což ocení zejména děti.

Vytvořte si vlastní hru

Jakmile si myslíte, že jste Byta naprogramovali správně, stačí kód spustit a sledovat, jestli jste úkol opravdu zvládli. Pokud budete úspěšní, pokračujete do dalších částí. V nich se postupně setkáte se složitějšími algoritmy a úkoly. To obnáší například hledání chyby v kódu, který už dostanete napsaný, tedy jakési obrácené učení.

Když už máte základy Swiftu osvojené, můžete si nakódovat jednoduchou hru, jako je Pong nebo námořní bitva. Jelikož se vše děje na iPadu, Swift Playgrounds má přístup i k pohybovým a dalším senzorům, takže můžete programovat i pokročilejší projekty. V aplikaci lze klidně začít s úplně čistou stránkou.

Pro učitele jsou v iBookstore zdarma ke stažení interaktivní učebnice, díky kterým mohou žákům zadávat další úlohy. Ostatně právě na nasazení programovací aplikace ve školách Apple v poslední keynote upozorňoval. Ambice kalifornské firmy je přivést k programování mnohem více dětí než dosud, což se mu vzhledem k naprosté jednoduchosti a zároveň hravosti Swift Playgrounds může povést.

Je jasné, že pouze se Swift Playgrounds se z vás špičkový vývojář nestane, ale rozhodně se jedná o skvělou startovací metu, od které se pak můžete odrazit dál. Sám jsem cítil, že postupně by se hodily hlubší znalosti „céčka“ a další jazyků, ale ostatně i o tom nová iniciativa Applu je. Vyvolat v lidech o programování zájem, cesta každého uživatele už pak může být různá.

[appbox appstore 908519492]

Diskuze k článku

  Osobně si myslím, že je velká škoda že to je jen pro iPad. :-( Přece nebudu kupovat nový, když tohle už na iPadu 2 nejde spustit, protože vyžaduje IOS10. Chjo.

  Souhlas, ale na iPhonech by se s tim asi nedalo pracovat. Ale na macOS by to jako predelat mohli

  sel bych spise od iPadu výše, tedy co se uhlopříčky týče. Některe levely se blbě odezírají z pravého sloupce, když je vyjetá klávesnice není vše dobře vidět.

  iOS10 bohužel nestačí. Pro iPad 4 s iOS 10 není možno instalovat. Docela jsem se těšil. Škoda.

  Také jsme se těšil a zklamání (iPad mini), zatím googlím a doufám, že se to někomu povede přes nějaký emulátor „hacknout“ a poskytnout na Maca.
  Tohle Applovské protlačování iPadu jako náhrady Macu mě začíná dost štvát, přitom jakožto aplikace s textovým zadáváním se to maximálně nabízí na macy více než na dotekové rozhraní.

  Nevyzkouší prosím někdo s posledním XCode 8 a simulátorem iOS, jestli se mu podaří Playground přes tuto utilitu pro vývojáře rozchodit?
  Bohužel já se držím Yosemitu, kde mi funguje pouze starší Xcode 7 a ten nabízí pouze simulátor iOs 8.

  Na Desktop, bohužel pod Windows, existuje Karel. Sice nevypadá tak krásně, nemá Swift syntax, ale naučit programovat se na tom dá :-) Upřímně je docela sranda, že se tahle aplikace táhne léty, poprvé jsem ho viděl koncem 80 let a učil se na něm programovat a dnešní generace ma „Karla Reloaded“, čili Swift Playgrounds :-)

  http://www.stahuj.centrum.cz/podnikani_a_domacnost/vyukove_programy/robot-karel/

  Pardon, ale to se fakt neda srovnavat

  Mno je i není. Swift Playgrounds je něco, kam dospěla původní myšlenka vydávající Karla. Prakticky, pokud si pamatuji, byl Karel hlavně o algoritmizaci, bez nějaké syntaxe, prostě jen základní principy a pokud to člověka chytlo, tak se tam mohl naučit základní programovací věci, aniž by se vázal na syntaxi příslušného jazyku. Pak to přešlo přes Baltíka (https://cs.wikipedia.org/wiki/Balt%C3%ADk), přes Cato’s Hike (https://itunes.apple.com/cz/app/catos-hike-programming-logic/id574335479?mt=8) až po dnešní Swift Playgrounds, kde ale ztrácíte tu „obecnou algoritmizaci“ bez ohledu na syntax.

celý text

Čtěte více