Zavřít reklamu

Příchod globální pandemie doslova změnil fungování našeho světa a ovlivnil i giganta jakým je Apple. Vše odstartovalo již v roce 2020 a první poznamenání Applu se odehrálo již v červnu, kdy se měla konat tradiční vývojářská konference WWDC 2020. A právě zde prakticky celý svět narazil na problém. Z důvodu snahy minimalizovat šíření viru se významně omezil sociální kontakt, přišly nejrůznější lockdowny a nepořádaly se žádné velké akce – jako třeba tradiční prezentace od Applu.

Zmiňovaná konference se tedy odehrála virtuálně a jablíčkáři ji mohli sledovat prostřednictvím oficiálního webu Applu, YouTube či aplikace Apple TV. A jak se nakonec ukázalo, tento způsob má jednoznačně něco do sebe a dokáže pro obyčejné diváky působit podstatně lépe. Jelikož bylo video předchystané, měl tak Apple příležitost jej dobře sestříhat a dát mu pořádnou dynamiku. Jablíčkář se díky tomu snad ani chvíli nenudil, tedy alespoň ne z naší perspektivy. Ostatně všechny další konference byly vedeny v tomto duchu – a především virtuálně.

Virtuální, nebo tradiční konference?

Ve zkratce lze tedy říct, že od WWDC 2020 jsme se už nedočkali žádné tradiční konference, na kterou by Apple pozval novináře a přímo v sále před nimi odhalil veškeré novinky, jak tomu bylo zvykem dříve. Ostatně právě v tomto vynikal i samotný otec Applu, Steve Jobs, který na pódiu dokázal geniálně odprezentovat prakticky jakoukoliv novinku. Logicky se tedy nabízí otázka – vrátí se Apple někdy k tradičnímu způsobu, nebo bude pokračovat ve virtuální sféře? Bohužel to není úplně jednoduchá otázka a její odpověď možná neznají ještě ani v Cupertinu.

Oba přístupy totiž mají své benefity, ačkoliv je z malé země za velkou louží nemusíme úplně vidět. Když je totiž konference vedena tradičním způsobem, skvělým příkladem například WWDC, a účastníte se jí na vlastní kůži, je to podle výpovědí samotných účastníků nezapomenutelný zážitek. Právě WWDC totiž není jen chvilkovým představením nových produktů, nýbrž týdenní konference nabitá zajímavým programem se zaměřením na vývojáře, kterým se věnují přímo lidé z Applu.

Apple WWDC 2020

Na druhé straně tady pak máme novější přístup, kdy je celá keynote připravena s předstihem a následně vypuštěna do světa. Pro fanoušky cupertinské společnosti je to pak něco jako menší film, který si užívají od začátku až do konce. Jak už bylo zmíněno výše, v takovém případě se Apple dostává do obrovské výhody, kdy si může vše s klidnou duší nachystat a připravit do co možná nejlepší podoby, ve které bude vypadat nejlépe. Což se ostatně také děje. Tyto akce jsou totiž nyní svižné, mají onu potřebnou dynamiku a dokážou hravě udržet pozornost diváka. V případě tradiční konference s něčím takovým počítat nemůžete a je naopak vcelku oříšek se vypořádat s nejrůznějšími překážkami.

Kombinace obou způsobů

Jakým směrem by se tedy měl Apple ubírat? Bude lepší, když se po skončení pandemie vrátí k tradičnímu způsobu, nebo bude pokračovat v tom modernějším, který ostatně k technologické firmě jako Apple sedí o něco lépe? Někteří jablíčkáři na to mají jasně vyhraněný názor. Podle nich by totiž vůbec nejlepší bylo, kdyby se novinky představovaly takzvaně virtuálně, zatímco vývojářská konference WWDC se povede v tradičním duchu přímo v Americe. Na druhou stranu zájemci musí v takovém případě řešit cestování a ubytování, aby se vůbec mohli účastnit.

Shrnout to lze poměrně jednoduše tak, že správná odpověď neexistuje. Potěšit každého zkrátka nelze a nyní už je jen na expertech v Cupertinu, jakou cestou se budou chtít sami vydat. Na jakou stranu byste se spíše postavili vy?

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.