Zavřít reklamu

V úterý 8. března se uskuteční další událost společnosti Apple, od které se očekává, že bude předtočená. Mohli bychom se dočkat iPhonu SE 3. generace, iPadu Air 5. generace a počítačů s čipem M2, který si pravděpodobně vezme nejvíce času celé Keynote. Možná ale už naposledy té, která bude vysílána sice živě, ale přece jen ze záznamu. 

S nástupem celosvětové pandemie koronaviru muselo mnoho společností upravit své zajeté zvyklosti. Vyjma Home Officů se samozřejmě jednalo i o pojetí představování nových produktů a služeb. Vzhledem k tomu, že kumulace množství lidí na jednom místě nebyla žádoucí, sáhl Apple po předtočeném formátu svých prezentací.

Zaměstnanci se začnou vracet do kanceláří 

Prvně se tak stalo s WWDC 2020, nejinak tomu bylo i naposledy, tedy na podzim loňského roku a stejně tak tomu bude i nyní. Mohlo by to ale být také naposledy. Podle dostupných informací totiž sám Apple už začíná svolávat své zaměstnance do Apple Parku. Od 11. dubna by se tedy mohlo minimálně zde a v dalších kancelářích společnosti začít vše vracet do zajetých kolejí.

Pandemie COVID-19 napříč celým světem i díky promořenosti a očkování pozvolna ubírá na síle, takže právě od uvedeného termínu by se měli zaměstnanci společnosti vrátit alespoň na jeden pracovní den v týdnu. Se začátkem května už by měli docházet dva dny, s koncem měsíce tři. Je zde tedy teoretická šance, že už letošní WWDC22 by mohlo mít starou známou podobu, tedy tu, na které se sejdou vývojáři celého světa. I když určitě ne v takovém množství, jako tomu bylo před rokem 2020. 

Pokud vše půjde podle plánu a zaměstnanci se skutečně začnou do kanceláří vracet, tak i když by to společnost nestihla do červnového termínu své vývojářské konference, je zde šance, že první „živá“ Keynote od vypuknutí pandemie by mohla být ta s představením iPhonů 14. Očekává se, že ta by byla plánována na typický zářijový termín. Bude ale vhodné vracet se živému formátu?

Výhody a nevýhody 

Pokud se podíváte na jakoukoli předtočenou událost společnosti, je zde jasně vidět kvalitní scénáristická i režisérská práce, stejně jako ta, kterou odvedly tvůrci speciálních efektů. Dobře se na to kouká, není zde prostor pro chyby a má to tempo a spád. Na druhou stranu tomu chybí lidskost. To nejen v podání reakcí živého publika, které se diví, směje a tleská jako u televizního sitkomu, ale také ta v podobě nervozity prezentujících osob a jejich přeřeky a mnohdy i chyby, které se ani Applu v tomto formátu nevyhnuly.

Jenže pro Apple (a všechny ostatní) je to pohodlné. Nemusí řešit kapacity sálu, nemusí řešit technické zajištění, nemusí probíhat zkoušky. Každá osoba si v pohodě a klídku odříká to svoje v čase, který ji vyhovuje, a jde se dál. Ve střižně se pak všechno upraví tak, aby se vynechaly zbytečnosti, které mnohdy při zkouškách nejdou posoudit. V případě předtáčení je zajímavější i práce s kamerou, protože je na to čas a klid. Po ukončení události také může být video ihned dostupné na YouTube, doplněno patřičnými záložkami. 

I když jsem zastánce živých prezentací, vlastně bych se vůbec na Apple nezlobil, kdyby se uchýlil ke kombinaci obojího. Ne tedy tak, kdy by část události byla předtočená a část živá, ale kdyby ty zásadní byly živě (iPhony), a ty méně zajímavé jen předtočené (WWDC). Prezentování novinek operačních systémů ostatně přímo vybízí k tomu, ukázat vše v plné své kráse formou videí, než jen živým demem na podiu. 

.