Zavřít reklamu

Představte si parný letní den. Vy jste v práci, domů se chystáte za pár hodin, ale zapomněli jste si nastavit automatické sepnutí klimatizace nebo větráku. Zároveň nemáte nainstalovaný žádný chytrý systém, se kterým by nebyl takový úkon problém. Pro dálkové spuštění klimatizace, ale také jakéhokoliv dalšího chytrého spotřebiče nicméně nepotřebujete drahá řešení. Stačit může pro začátek kamerka Piper, který toho umí mnohem víc, než na první pohled vypadá.

Kompaktní Wi-Fi kamera Piper představuje all-in-one řešení prakticky pro celou chytrou domácnost. Piper není jen obyčejná HD kamera, ale zároveň funguje jako kvalitní meteostanice a zabezpečuje domácnost. K tomu všemu ovládá inovativní protokol Z-Wave, který zajišťuje bezdrátovou komunikaci s jakýmkoliv kompatibilním chytrým příslušenstvím.

Na dálku tak můžete díky Piperu nejen spouštět různé spotřebiče, ale také ovládat žaluzie, otevírat a zavírat garážová vrata či dávat příkazy dalším kamerovým a zabezpečovacím zařízením. Kromě toho můžete nastavovat různá automatická pravidla typu: když teplota v bytě klesne pod patnáct stupňů, automaticky zapnout radiátory.

Zpočátku mi to celé přišlo trochu jako sci-fi. Chytrých domácností je sice stále víc a víc, ale dosud jsem znal především různá drahá systémová řešení, která se neseskládala pouze z jedné „kamerky“ jako středobodu všeho.

Na letošním mezinárodním veletrhu elektroniky AMPÉR 2016 v Brně jsem měl možnost prozkoumat například profesionální systémová řešení od KNX. Díky němu můžete ovládat vše, co je napojeno na elektřinu, a to vše z jedné aplikace na iPadu. Nevýhodou však je drahá pořizovací cena a pokud byste chtěli podobné řešení nainstalovat do již hotového domku či bytu, budete ho muset kompletně předělat a rozvrtat, což s sebou nese značné náklady.

Jednoduchý na ovládání

Piper naopak představuje velice jednoduché a především dostupné řešení, pokud si nechcete svůj dům či byt rovnou vybavit komplexním systémem za desítky až stovky tisíc. Piper Classic stojí necelých sedm tisíc a použít ho můžete opravdu kdekoliv. Instalace a ovládání systému je snadná a hlídat s Piperem můžete rodinný domek, byt i chalupu.

Designově povedenou kameru stačí umístit na nějakého vhodné místo, které chcete mít pod dohledem. Piper je potřeba kabelem připojit do sítě a doporučujeme do něj vložit tři AA baterie, které slouží jako záložní zdroj v případě výpadku elektrického proudu.

Piper jsem testoval v panelákovém bytě více než půl roku. Za tu dobu se kamera stala chytrou základnou naší domácnosti. K Piperu jsem totiž připojil hned několik rozšíření, které mezi sebou komunikují právě na protokolu Z-Wave.

Jeden senzor, hlídající, kdyby někde tekla voda, jsem umístil mezi sprchový kout a umyvadlo. Vodní čidlo se také osvědčilo vedle pračky, kdyby náhodou špatně těsnila během praní. Jakmile senzor zaregistroval vodu, okamžitě poslal upozornění do Piperu. Další senzor jsem umístil na okno. V případě jeho otevření obratem obdržím notifikaci.

Poslední rozšíření, které jsem testoval, byla na první pohled obyčejná zásuvka, která však opět komunikovala přes Z-Wave. U zásuky je však potřeba přemýšlet, jaké spotřebiče do ní zapojujete. Pokud tam umístíte obyčejnou nabíječku na iPhone, můžete si na dálku zvolit, kdy má začít nabíjet, ale tím to končí. Zajímavější je například větrák, který může sepnout, jakmile teplota v místnosti překročí určitou hranici. Stejným způsobem můžete použít i další spotřebiče, osvětlení nebo domácí kino.

Přestože mezi hlavní vlastnosti Z-Wave protokolu patří široký dosah bez interferenčního rušení, tak především v interiéru dochází k postupnému slábnutí signálu vlivem zdí a podobně. V takovém případě je ideální použít range extender, který původní signál z centrály zesiluje a posílá do vzdálenějších částí domácnosti. Range extender se také bude hodit, pokud se rozhodnete zabezpečit garáž nebo zahradní domek, kam signál z centrály nedosáhne. Range extender jednoduše zapojíte do volné zásuvky v dosahu centrály, se kterou jej spárujete.

V iPhonu nebo iPadu slouží k ovládání Piperu stejnojmenná mobilní aplikace, která je k dispozici zdarma. Ostatně jako využívání celého bezpečnostního a komunikačního systému, což u konkurenčních řešení není vždy pravidlem. U Piperu je třeba si jen založit bezplatný účet, sloužící pro zálohu dat a plnohodnotný přístup ke kameře z jakékoliv webového rozhraní. Piper se tak při prvním spuštění připojí na domácí Wi-Fi síť, aby mohl vysílat.

[appbox appstore 741005248]

Kamera Piperu natáčí takzvaným rybím okem, takže pokryje prostor v úhlu 180 stupňů. Snímaný živý HD obraz si můžete v aplikaci rozdělit až do čtyř stejných sektorů a do cloudu se vám mohou neustále nahrávat 30vteřinová videa, která si lze kdykoliv prohlédnout.

Mnoho senzorů a chytrá domácnost

Piper je kromě senzorů pohybu a zvuku vybaven také senzory teploty, vlhkosti a intenzity osvětlení. Naměřená a aktuální data vidíte v mobilní aplikaci a díky systému Z-Wave tu nejsou jen pro informaci, ale také pro vyvolávání různých reakcí. Můžete vytvářet různé příkazy, úkoly a komplexní workflow tak, aby vaše domácnost fungovala, jak má. Klíčový je v tomto bodě fakt, že protokol Z-Wave je kompatibilní s celou řadou výrobců třetích stran, není tedy zdaleka nutné kupovat jen značku Piper.

To, že se nezamykáte do jednoho uzavřeného ekosystému, je při takovém řešení, jako je chytrá domácnost, uživatelsky velice přívětivé. Nemusíte se poohlížet pouze po jedné značce, ale pokud se vám líbí například chytrá zásuvka od někoho jiného, bez problémů (pokud je samozřejmě kompatibilní) ji napojíte na kameru Piper. Více o protokolu najdete na Z-Wave.com (seznam kompatibilních produktů zde).

Samotná kamera Piper také funguje skvěle při hlídání nebo kontrole dětí a domácích mazlíčků a díky zabudovanému mikrofonu a reproduktoru funguje jako chůvička. Uvnitř kamery je navíc poměrně výkonná siréna, který má za úkol se svými 105 decibely buď vystrašit zloděje, nebo alespoň upozornit souseda, že se u vás něco děje. Do systému navíc můžete dát přístup celé rodině a v případě, že nemáte internetové připojení, můžete ovládání všech chytrých produktů delegovat na jinou osobu. Aplikace vás jinak průběžně informuje o dění.

Po půlročním využívání Piperu je mi jasné, že mi tato malá kamera otevřela vstup do světa chytré domácnosti. Počáteční investice 6 599 korun, za kterou ji můžete koupit na EasyStore.cz, není ve finále vůbec vysoká, když si představíme Piper jako hlavní stanici, kolem které si následně vystavíte ekosystém chytrých spotřebičů, žárovek a dalších součástí vašeho domova.

Právě cena je jednou z výhod proti konkurenčním řešením, univerzální a snadno rozšiřitelný protokol Z-Wave je pak předností druhou. Díky němu nejste vázáni na jeden systém a můžete si dokupovat skutečně libovolné produkty, které zrovna potřebujete. V konečném zúčtování se také nakonec můžete dostat na částky pohybující se v desítkách tisíc korun, ale důležité je, že prvotní investice tak vysoká být nemusí.

Kameru Piper a například jednu chytrou zásuvku, okenní senzor a senzor na vodu zakoupíte dohromady za zhruba 10 tisíc. A když se vám taková chytrá domácnost osvědčí, můžete pokračovat dál. Navíc se tento svět – chytrých komponent – neustále rozšiřuje a stává se čím dál tím víc dostupnějším.

V redakci jsme zatím měli možnost zkoušet klasický Piper Classic, nicméně výrobce již nabízí také vylepšený model NV, jehož hlavní přednostní je navíc noční vidění (NV = night vision). Kamera v Piper NV má také více megapixelů (3,4) a pokud potřebujete mít přehled o dění také v noci, představuje ideální variantu. Zároveň je ale „noční“ model téměř o tři tisíce korun dražší.

.