Zavřít reklamu

Po počáteční zprávě serveru GeekWire Apple oficiálně potvrdil akvizici startupu Xnor.ai, který se zaměřoval na vývoj umělé inteligence v lokálním hardwaru. Tedy technologie nevyžadující přístup k internetu, díky čemuž může umělá inteligence fungovat i v případech, kdy je uživatel třeba v tunelu nebo na horách. Další výhodou je také fakt, že se uživatelé vzhledem k lokálnímu zpracování dat nemusí obávat o své soukromí, což mohl být také jeden z hlavních důvodů, proč se Apple rozhodl koupit právě tuto společnost. Startup ze Seattlu kromě lokálních výpočtů také sliboval nízkou spotřebu energie a výkonu zařízení.

Apple potvrdil akvizici typickým prohlášením: „Čas od času kupujeme menší firmy a nediskutujeme o důvodech či plánech“. Zdroje serveru GeekWire ovšem uvedly, že gigant z Cupertina měl utratit 200 milionů dolarů. Sumu ovšem nekonkretizovala ani jedna ze zúčastněných stran. Že ale k akvizici došlo dokazuje fakt, že firma Xnor.ai vypla své webové stránky a rovněž mělo dojít k vyprázdnění jejích kancelářských prostorů. Akvizice ale také představuje problém pro uživatele chytrých bezpečnostních kamer Wyze.

https://youtu.be/FG31XxX7ra8

Firma Wyze se totiž u svých kamer Wyze Cam V2 a Wyze Cam Pan opírala o technologie Xnor.ai, která sloužila k detekci osob. Šlo tak o přidanou hodnotu pro zákazníky navrch cenové dostupnosti, díky čemuž těmto kamerám neustále vzrůstala popularita. Společnost ovšem ke konci listopadu/novembra na svých fórech uvedla, že v průběhu roku 2020 bude tato funkce dočasně odstraněna. Jako důvod tehdy uvedla vypovězění smlouvy o poskytování technologie ze strany Xnor.ai. Společnost Wyze tehdy přiznala, že udělala chybu, když dala startupu právo kdykoliv ukončit platnost smlouvy bez udání důvodu.

Detekce osob byla z kamer Wyze odstraněna z čerstvě vydané bety nejnovějšího firmwaru, společnost ovšem uvedla, že pracuje na vlastním řešení a jeho vydání očekává v průběhu roku. Pokud vás zajímají chytré kamery kompatibilní s iOS, zakoupíte je zde.

Wyze Cam

Zdroj: The Verge (#2)

Jaromír Miko

3D grafik a hráč

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.