Zavřít reklamu

Ano, Google je především o softwaru, ale i tak je s podivem, že jsme se vlastních chytrých hodinek Googlu dočkali až nyní. Ostatně Wear OS v podobě Android Wear byl na trh uveden už v roce 2014, a přijaly jej společnosti jako Samsung, Motorola, Xiaomi, Oppo, Sony a další, kdy všichni přinesli nějaké vlastní řešení. Pixel Watch ale vstupují na scénu až nyní. 

Google měl několik cest, kterými se vydat. První samozřejmě vycházela spíše z podoby a smyslu Galaxy Watch4 a Watch5 Samsungu, protože používají stejný operační systém. Druhá, a ta, kterou Google nakonec jde, zcela logicky čerpá spíše z Apple Watch. Když se totiž podíváte na oba systémy, jsou si opravdu hodně podobné, tak proč nepřinést na Android jistou alternativu Apple Watch?

Podoba Pixel Watch tedy jasně odkazuje spíše k podobě hodinek Applu, i když mají kruhové pouzdro. Je zde totiž korunka, jedno tlačítko pod ní a také proprietární řemínky. Oproti tomu Galaxy Watch4 a Watch5 sice mají kruhové pouzdro, ale korunku postrádají, přičemž mají i klasické nožky pro uchycení řemínků skrze typické stěžejky. Pixel Watch jsou tak vlastně kulatými, a stejně tak elegantními Apple Watch.

Starý čip a 24h výdrž 

Apple je znám neustálým zvyšováním výkonu svých zařízení, a to mnohdy i jen na oko, kdy prostě přečísluje čip a na výkonu příliš nepřidá. Je to sice i případ Apple Watch, ale rozhodně by nyní neudělal to, co provedl Google. Ten se toho opravdu nebál, a Pixel Watch osadil čipsetem Samsungu, který ale pochází z roku 2018. Je to ten, který jihokorejský výrobce použil ve svých úplně prvních Galaxy Watch, nyní má však už jejich 5. generaci. K tomu navíc Google uvádí výdrž 24 hodin. Jestli tedy dokázal srazit nároky hodinek na takové minimum, je sice hezké, jak ale pojedou a budou žrát aplikace, ještě samozřejmě nevíme.

Je ale 24 hodin skutečně dost? Uživatelé Apple Watch jsou na to zvyklí, nicméně zařízení od Samsungu, které jede na Wear OS, zvládnou dva dny, model Watch 5 Pro i tři dny, nebo 24 hodin se zapnutou GPS. Jak to tak vypadá, tak tady Pixel Watch excelovat nebudou. Je zde sice jasný příslib úzké spolupráce hodinek s produkty a službami Googlu, jenže ten nemá u většiny uživatelů úplně stejnou pověst jako Apple u uživatelů iPhonů. Navíc jeho základna majitelů telefonů Pixel je prakticky neporovnatelná, protože společnosti se jich zatím podařilo prodat jen na 30 milionů, kdežto Apple prodal na 2 miliardy iPhonů (i když za delší časové období samozřejmě).

Google to možná zazdil i cenou, protože Pixel Watch jsou o 70 dolarů dražší než aktuální Galaxy Watch Samsungu. Protože oba modely fungují napříč telefony s Androidem, nemusí po nich sáhnout jen majitelé Pixelů nebo telefonů Galaxy. Proč tedy chtít Pixel Watch, když mám Android, a mám tolik na výběr? Navíc Wear OS se má rozrůstat, i když dosud bylo víceméně exkluzivitou pro Samsung.

Chyby první generace 

Nedá se říci, že by Google čekal příliš dlouho. Oproti Samsungu má jen rok zpoždění, protože ten stihl s jejich společným Wear OS vydat zatím jen dvě generace hodinek. Potenciál zde tedy je, dá se ale spíše tušit, že první chytré hodinky Googlu dopadnou jako první chytré hodinky Applu – zaujmou, ale zapadnou. I první Apple Watch byly špatné, pomalé, a jejich neduhy se snažily řešit až Series 1 a 2. I zde jsme tedy hodně limitování výkonem, takže se dá předpokládat, že až druhá generace Pixel Watch by mohla být skutečně plnohodnotnou konkurencí pro Apple Watch v rybníčku jménem Android. 

Pixel Watch jsou již na podporovaných trzích k dispozici k předobjednání. Na pulty obchodů v 17 zemích, mezi které Česká republika nepatří, se podívají 13. října. Jejich cena startuje na 349 dolarech. Vzhledem k tomu, že šedý dovoz u nás nabízí i telefony Pixel, je možné, že se pár kousků podívá také do tuzemska. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.